Antycyklon Evangelia „zgnije” nad Polską. Wystąpi jeszcze mróz poniżej -10°C, potem wkroczy odwilż

Antycyklon Evangelia kształtować ma przebieg pogody przed większą odwilżą w Polsce. Przybrać on może jednak formę zgniłą w wielu regionach, przynosząc niskie podinwersyjne mgły i zamglenia także w formie marznącej.

Antycyklon zmienia pogodę w Polsce

Przed istotnym odbudowaniem się cyrkulacji strefowej atmosfery przez kilka dni znajdziemy się pod wpływem antycyklonu, który przyniesie sporo chmur warstwowy, a dodatkowo w wyższych partiach polskich Tatr będzie można podziwiać rozległe morza chmur w dolinach, jakie rozwiną się pod inwersją wyżu. Co więcej wystąpią korzystne warunki do formowania się zamgleń i mgieł marznących, które mogą osadzać szadź w wielu regionach naszego kraju. Zachowajmy ostrożność na drogach.

Ciśnienie na poziomie morza, 6 grudnia 2023 o godzinie 18:00 czasu urzędowego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

wyż nad Polską
Zaznacza się wpływ wyżu nad Polską. Dane: CMM IMGW

Prognoza sytuacji barycznej na 7.12.2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

zgniły antycyklon
wyż baryczny Evangelia będzie wpływać na pogodę w kolejnych dniach, przyjmując również formę zgniłą

Napłyną cieplejsze masy polarnomorskie do Polski

Końcówka pierwszej dekady grudnia zapowiada się mroźna z uwagi na utrzymywanie się arktycznych, lecz przetransformowanych mas powietrza. Najniższe temperatury będą notowane na wschodzie, północnym – wschodzie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, natomiast na krańcach zachodnich zacznie zaznaczać się wpływ cieplejszej masy polarnomorskiej.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na 7 grudnia 2023, 18Z według GFS dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pole wyżowe
Pole wyżowe nad Polską i innymi krajami europejskimi

Niż wypełnia się w naszej części Europy, natomiast front ulega frontolizie

Dziś na pogodę wpływa jeszcze wypełniający się nad chłodnym lądem niż baryczny o imieniu Sani, który nasuwa się znad Niemiec do Polski. Jego front okluzji z opadami śniegu zaznacza się głównie w pasie województw zachodnich, ale także południowych. Do czwartku przyniesie on przyrost pokrywy śnieżnej do 3-10 cm. Najwięcej białego puchu spadnie w południowej części woj. śląskiego i małopolskiego. W polu ciśnienia znajdziemy się jednak pod wpływem zgniłego wyżu o imieniu Evangelia, który łączy się klinem wyżowym z antycyklonem znad Federacji Rosyjskiej.

Do najbliższej soboty pozostaniemy przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia. Jednak nad dzielnice zachodnie wkroczy zatoka niżowa. Mróz całodobowy obejmować ma jeszcze na początku weekendu wiele regionów, ustępując stopniowo od dzielnic zachodnich w związku z prognozowanym napływem cieplejszych mas polarnych. Co więcej zdarzyć mogą się też niewielkie opady śniegu.

Prognoza pola ciśnienia na 9 grudnia 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

odwilż w Polsce
Niże atlantyckie wpłyną na pogodę zwłaszcza w drugiej dekadzie grudnia 2023 r.

Silna odwilż nieprędko w Polsce

Utrzymująca się wyraźna blokada wyżowa nie pozwala na nastanie szybkiej odwilży. Rozległy obszar wyżowy blokuje swobodny pochód cyklonów, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej, ale istotne zmiany w pogodzie zajdą na początku drugiej dekady grudnia w całej Polsce. Rozpocznie się proces topnienia pokrywy śnieżnej. Największa odwilż będzie na zachodzie, natomiast najsłabsza na wschodzie. Zanim jednak to się stanie, to druga część tygodnia przyniesie w rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń większe spadki temperatury. Szczególnie zimna będzie noc z 7/8 grudnia 2023 r. w pasie województw wschodnich, północno – wschodnich. Nie można wykluczyć, że gdzieniegdzie temperatura obniży się poniżej -17°C/-10°C, wliczając w to również pomiary nad pokrywą śnieżną, które są wykonywane przez IMGW-PIB. Dodatkowo mroźno zapowiada się też noc z 8/9 grudnia 2023 r. w pasie podgórskim, gdzie przy bezchmurnym niebie możliwy jest mróz poniżej -15°C. W rejonach, gdzie zalegać będzie zachmurzenie warstwowe, to warunki do istotnej radiacji ciepła będą ograniczone.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów, 8 grudnia 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

antycyklon ustąpi
Zimna noc na NE i częściowo E kraju

Prognozowana temperatura na 9 grudnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dwucyfrowy mróz w kraju
Dwucyfrowy mróz w kraju, skończy się dominacja antycyklonu

Prognozowana orientacyjnie temperatura na 9 grudnia 2023, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM dla Polski

koniec dominacji antycyklonu
Większy mróz prognozowany z 8/9 grudnia 2023 r. na południu w rejonach rozpogodzeń

Mroźna noc za nami

Miniona noc znów przyniosła dwucyfrowy mróz, ale skala spadków temperatury okazała się mniejsza niż w nocy 4/5 grudnia 2023 r. z uwagi na utrzymywanie się chmur niskich. W zasięgu antycyklonu, gdzie pojawiły się lokalne większe przejaśnienia i rozpogodzenia, dochodziło do silnej radiacji ciepła nad pokrywą śnieżną po zachodzie słońca.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm – 5.12.2023 / 6.12.2023 r. w Polsce na stacjach PSHM

mróz dwucyfrowy w Polsce
Mróz -18 stopni ubiegłej nocy w Kozienicach nad pokrywą śnieżną. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych IMGW-PIB 5.12.2023 / 6.12.2023 r. w Polsce

mróz w kraju
Mróz poniżej -10 stopni w klatkach meteo ubiegłej nocy. Źródło: IMGW-PIB

Odwilż nadejdzie do Polski. Okres z dominacją antycyklonu dobiegnie końca

Od początku drugiej dekady grudnia odbuduje się silna cyrkulacja strefowa, co pozwoli na transport cieplejszych mas powietrza do Polski. Ustąpi antycyklon i zrobi miejsce dla zatok niżowych i przechodzących frontów atmosferycznych. Pod koniec weekendu przez cały kraj przejdzie ciepły front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu, przejściowo również marznącego i mokrego śniegu. Tuż za strefą ciepłego frontu szerokim strumieniem napłynie znacznie cieplejsza masa polarnomorska, powodując odwilż w niemal całej Polsce.

cyklony atlantyckie zmienią pogodę w Polsce
Antycyklon odsunie się na wschód pod naporem cyklonów atlantyckich

Prognozowane orientacyjnie średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza przez ECMWF od 6.12.2023 r. do 15.12.2023 r.

silny mróz wystąpi w kraju
Silny mróz ustąpi, nadejdzie odwilż do Polski. Skończy się dominacja antycyklonu. Źródło: CMM IMGW

Odbuduje się nam cyrkulacja atlantycka. Ustąpi antycyklon

Antycyklon osłabnie i jego oddziaływania na pogodę będzie ograniczone do wschodniej i częściowo południowej części Starego Kontynentu. Niże przemieszczać mają się przeważnie z zachodu na wschód kontynentu europejskiego, co pozwoli na transport cieplejszych mas powietrza do Polski. Nie zabraknie w drugiej dekadzie grudnia opadów deszczu, przejściowo mogą mieć też charakter marznący, dlatego należy uważnie śledzić komunikaty pogodowe. Z uwagi na wzrost gradientu barycznego nasili się prędkość wiatru. Przynajmniej do 15-16 grudnia 2023 r. powinna utrzymać się odwilż, która najbardziej odczuwalna będzie na zachodzie, natomiast najmniej na wschodzie i północnym – wschodzie, nie wliczając w to obszarów górskich.

Zobacz też: Ekstremalny mróz. Poniżej -40 stopni w Europie. „Bestia ze wschodu”

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna na okres od 6.12.2023 r. do 15.12.2023 r. według modelu europejskiego ECMWF

antycyklon ustąpi miejsca
Antycyklon ustąpi miejsca niżom atlantyckim. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana temperatura minimalna na okres od 6.12.2023 r. do 15.12.2023 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

antycyklon ustąpi
Odwilż nadejdzie do Polski, skończy się dominacja antycyklonu. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl