Apogeum mrozu dobiega końca. Fala ciepła wypchnie przymrozki z Polski. Wcześniej śnieg i ulewy w kraju. Potem ponad 25°C

Apogeum mrozu dobiegnie końca. Fala ciepła nadejdzie do kraju. Wcześniej pojawi się śnieg i ulewy w kraju.

Apogeum niskich temperatur w kraju

Za nami najchłodniejsza noc i poranek od początku trwającego wiosennego ochłodzenia. Najzimniej było na stacji telemetrycznej w Jakuszycach, gdzie temperatura spadła do -11.7 °C. Natomiast na obszarach górskich najchłodniej było w klatce meteorologicznej na Śnieżce i Kasprowym Wierchu.

Minimalna temperatura powietrza w ciągu ostatnich 24 godzin na stacjach synoptycznych w Polsce

apogeum przymrozków w polsce
Apogeum niskiej temperatury w kraju

Najzimniej przy gruncie było w Jeleniej Górze, gdzie temperatura spadła do -10°C, natomiast najcieplej było w Przemyślu, gdzie zmierzono 3°C na wysokości 5 cm.

Temperatura minimalna przy gruncie na obszarze Polski – 23.04.2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

silne ocieplenie
Przymrozki w Polsce powszechne i silne. Pojawił się nawet dwucyfrowy mróz

 

Zapowiadaliśmy, że w pierwszych dniach nowego tygodnia wystąpi apogeum mrozu w zasięgu powietrza arktycznego. Zgodnie z naszymi przewidywaniami zaobserwowano nawet mróz dwucyfrowy. Ubiegłej nocy i dziś o poranku przymrozki, a nawet mróz dwucyfrowy wystąpiły na zachodzie, północnym zachodzie i południu oraz wschodzie. Chłodny okres synoptyczny nam się przeciąga, ale już w kolejnych dniach czeka nas istotne ocieplenie i zmiana cyrkulacji atmosferycznej pod koniec tygodnia. Spowoduje to napływ cieplejszej masy powietrza z południa.

Zobacz też: Dramatycznie zła pogoda w Polsce w kolejnych dniach. Potem ocieplenie

Zimno wkrótce dobiegnie końca

Od drugiej połowy kwietnia nieustannie znajdujemy się w zasięgu mocno wychłodzonych mas powietrza pochodzenia arktycznego i polarnomorskiego. W nocy z poniedziałku na wtorek mieliśmy kulminacje niskich temperatur na przeważającym obszarze Polski. Znaleźliśmy się w zasięgu klina wyżu z rejonu Morza Barentsa oraz w masie pochodzenia arktycznego z północy. Najchłodniej było na południowym zachodzie, zachodzie, miejscami na południu i wschodzie. Przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze i zaleganiu powietrza arktycznego mieliśmy dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu.

W czasie kolejnych nocy mróz będzie słabszy oraz na mniejszym obszarze Polski. Wynikać to będzie z zalegania zachmurzenia, które wkroczy od południa i będzie związane z niżem śródziemnomorskim o imieniu Biruta. Częste nocne i poranne przymrozki w czasie minionych nocy poczyniły bardzo duże szkody w sadach, polach i ogrodach. Szczególnie ucierpiały plantacje winogron, wiśni, truskawek, czereśni, ale także i innych owoców. Rzutować może to na ceny owoców, ale także warzyw w kolejnych miesiącach. Rekordowo ciepły luty i marzec spowodowały, że w tym roku wegetacja roślin rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. Jest przyspieszona o nawet 3-4 tygodnie względem lat ubiegłych. Nastanie chłodnego okresu synoptycznego po 15 kwietnia 2024 r., spowodowało, że częste nocne i poranne przymrozki wyrządziły duże szkody na polach i sadach oraz ogrodach. Wielu plantatorów i rolników próbowało ratować swoje uprawy, ale i tak wielu z nich poniosło dotkliwe i kosztowne szkody.

Opady wkroczą już dziś nad południe Polski

Pod wieczór we wtorek opady wkroczą nad dzielnice południowe, niosąc opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. W rejonach górskich i podgórskich możliwe są jeszcze opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Noc z wtorku na środę przyniesie przymrozki zwłaszcza na zachodzie i północy, gdzie będzie pogodnie, natomiast na południu i południowym wschodzie możliwe są opady atmosferyczne. W południowej części woj. śląskiego i małopolskiego możliwe są opady mokrego śniegu i deszcz ze śniegiem. Strefa opadów wędrować ma dalej w kierunku północnym, niosą opady deszczu na obszar nizin i wyżyn.

Silne ocieplenie nieuniknione pod koniec tygodnia

Trajektorie wsteczne mas powietrza zdradzają, że cała Polska znajduje się jeszcze w powietrzu pochodzenia arktycznego. Dociera do nas z północy przez Skandynawię strumień bardzo zimnej masy powietrza. W zasięgu klina wyżowego pojawiły się w wielu rozpogodzeń i przejaśnienia, sprzyjając silnemu wypromieniowaniu ciepła do górnych warstw.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 23.04.2024, 06 UTC według modelu dla wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa dla Warszawy

apogeum ochłodzenia w kraju

Zimne powietrze pochodzenia arktycznego zalega nie tylko nad Polską, ale również zalega na zachodzie i południowym zachodzie Europy. Apogeum ochłodzenia spowodowane spływem PAm

Temperatura powietrza na Starym Kontynencie i obszarach przyległych, 23 kwietnia 2024 r., 4:50 UTC dla Europy i obszarów przyległych

zimno w wielu krajach europejskich
Niska temperatura powietrza w Polsce i Europie

Widać koniec przymrozków. Apogeum chłodu ustąpi i pozostawi po sobie duże straty

Ostatnia noc przymrozkowa w kwietniu jest spodziewana z czwartku na piątek. Zasięg spadków temperatury do wartości ujemnych będzie jednak zależny od skali przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru, ukształtowania terenu. Od 27 kwietnia 2024 r. spodziewamy się postępującego ocieplenia w całej Polsce. Chłodny okres synoptyczny przeciągnie się więc ponad 10 dni na przeważającym obszarze naszego kraju. Apogeum ochłodzenia dobiega więc stopniowo końca. Przenikliwy chłód towarzyszy nam nie tylko w ciągu dnia, ale także nocami. Średnia dobowa temperatura powietrza w minionych dniach na stacjach IMGW-PIB jest charakterystyczna dla przedwiośnia i wczesnej wiosny termicznej. Za nami rekordowo ciepła pierwsza połowa kwietnia, ale silne ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało redukcje dodatniej anomalii temperatury. Finalnie kwiecień 2024 r. zapisze się jako miesiąc ciepły ze średnią anomalią w Polsce około 1.8°C, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. W okresie od 28.04.2024 r. do 30.04.2024 r. prognozowane jest nawet 22-26°C na przeważającym obszarze Polski.

Silne ocieplenie na horyzoncie. Apogeum chłodu ustąpi z kraju

Wysokie temperatury powinny przeciągnąć się również na pierwsze dni długiego weekendu majowego. Średnia dobowa temperatura powietrza wzrośnie do wartości charakterystycznych dla zaawansowanej wiosny termicznej i wczesnego lata termicznego. Trend w kierunku silnego ocieplenia jest przesądzony, co wynikać ma z przebudowy pola barycznego nad Europą i adwekcji ciepłej masy powietrza z południa.

Źródło: Fanipogody.pl, weatheronline.com, ogimet.com, meteociel.fr, wxcharts.com, tropicaltidbits.com