Atak na październikowy rekord ciepła 3 dnia mijającego miesiąca. Temperatura zbliży się do upału, mimo że mamy październik, czyli jesień kalendarzową. Potem wieczorem i w nocy możliwe są burze z silnym wiatrem, który w porywach osiągnie nawet 90-115 km/h, pojawić mogą się w zasięgu chłodnego frontu na zachodzie, południowym – zachodzie.
Atak na październikowy rekord ciepła, potem silny wiatr, opady i burze
We wtorek terytorium naszego kraju zacznie dostawać się pod wpływ ostrzejszej zatoki niżowej oraz chłodnego frontu atmosferycznego znad północno – zachodniej Europy, które szybko mają odsuwać klin podwyższonego ciśnienia w kierunku wschodnich rejonów kontynentu europejskiego. Dodatkowo na przedpolu chłodnego frontu z południowego – zachodu napłynie mocno rozgrzany strumień polarno-morskiej masy powietrza, powodując przejściowy powrót typowo letniej aury. Już pod koniec dzisiejszego dnia oraz w godzinach nocnych z zachodu na wschód Polski przejdzie strefa frontu chłodnego z opadami deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, chwilami intensywnym natężeniu, lokalnymi burzami, silnymi porywami wiatru o prędkości do 60-115 km/h oraz coraz gwałtowniej postępującym ochłodzeniem za frontem. Środa przyniesie iście jesienne wartości na termometrach i przeżyjemy istny szok termiczny, gdyż temperatury spadną w wielu regionach o ponad 10°C.
Sytuacja synoptyczna na 3.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Atak na październikowy rekord. To może być najcieplejszy dzień w tym miesiącu
W minionych dniach pisaliśmy, że czeka nas powiew iście letnich temperatury i możemy zbliżyć się, a nawet przebić rekord maksymalnej temperatury z 4 października 1966 r., który wynosi 28,9°C, jaki został ustanowiony w miejscowości Trzebiechów. Niewykluczone, że już dziś na południowym – zachodzie naszego kraju temperatura przekroczy miejscami 29°C, ustanawiając nowy rekord ciepła dla dziesiątego miesiąca roku po blisko 60 latach. Występowaniu wysokiej temperatury sprzyjać ma napływ bardzo ciepłej masy powietrza z południowego – zachodu. Wartości mierzone w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych podnieść może dodatkowo wiatr halny w obszarach rozpogodzeń i pogodnego nieba. Zasadniczo jesteśmy jeszcze w ciepłym wycinku niżu, dlatego płynie do nas nadzwyczaj ciepła masa powietrza z kierunków południowych.
Prognoza temperatury powietrza na 3 października 2023, 12 UTC według modelu ICON dla Polski
Amerykański model numeryczny i niemiecki model ICON pokazuje, że dziś na południowym – zachodzie naszego kraju temperatura może sięgnąć 28-29°C. Jednak prawdopodobnie do 30°C zabraknie i nie odnotujemy pierwszego upału w październiku na terenie Polski.
Atak na październikowy rekord ciepła. Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 3 października 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Polski
Wysoka temperatura w kraju i atak na rekord z 1966 roku możliwy
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce
Na szczególną uwagę zasługuje również prognozowana anomalia temperatury na 3 października 2023, który wynieść może aż 10-12°C, uwzględniając okres klimatologiczny 1979-2010 r. Będzie więc to ekstremalne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej. Jest szansa, że będzie „atak” na październikowy rekord ciepła z 4 października 1966 roku.
Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1979-2010 r. dla Europy i obszarów według modelu GFS
Atak ciepła w październiku, który szybko zostanie wyparty
Po rekordowo ciepłym wrześniu, październik będzie próbował ustanowić nowy rekord temperatury dla tego miesiąca
Wrzesień 2023 r. zapisał się nam jako miesiąc najcieplejszy w historii pomiarów na ziemiach polskich i średnia anomalia temperatury przekroczyła 4°C na obszarze Polski. Początek nowego miesiąca ma szanse wyrównać, a nawet ustanowić szczególnie na południowym – zachodzie nowy rekord ciepła. Nałożyć powinno się na to kilka czynników, czyli adwekcja bardzo cieplej masy z południowego – zachodu, obszar rozpogodzeń i pogodnego nieba oraz wiatr fenowy szczególnie w rejonach podgórskich i górskich. W kolejnych godzinach przekonamy się, czy padł nowy rekord temperatury dla października i z pewnością o tym poinformujemy.
Już w minionych dniach wspominaliśmy, że u schyłku dzisiejszego dnia wkroczy front chłodny z opadami i burzami. Niewykluczone, że dojdzie również do powstania linii szkwału na czele strefy chłodnego frontu atmosferycznego. W zasięgu konwekcji porywy wiatru mogą sięgnąć 70-100 km/h, punktowo do 110-115 km/h. Poza strefą oddziaływania konwekcji najsilniejsze podmuchy są prognozowane w rejonach górskich i podgórskich oraz na Morzu Bałtyckim i w pasie dzielnic północnych. Na Bałtyku pojawi się pierwszy tej jesieni sztorm.
Prognoza porywów wiatru na 3 października 2023, 21 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Silne ochłodzenie za chłodnym frontem. Atak ciepła zostanie przerwany już dziś wieczorem
Możliwe bardzo silne porywy wiatru, lokalne trąby i ulewy do 30-40 mm
Burze i opady zaznaczą się wieczorem i w nocy 3/4 października 2023 r. na froncie chłodnym, jak i też na jego przedpolu. Najsilniejsze zjawiska o charakterze konwekcyjnym są prognozowane na zachodzie, południowym – zachodzie naszego kraju. Niewykluczone, że warunki kinematyczne będą na tyle dobre, co w połączeniu ze stosunkowo niewielką chwiejnością termodynamiczną, doprowadzą do uformowania się linii szkwału, która nieść może głównie zagrożenie ze strony silnych podmuchów wiatru, które dochodzić mogą do 70-115 km/h. Wysokość opadów nie powinna przekroczyć 15-40 mm, możliwe są też opady gradu o średnicy dochodzącej do 1-3 cm. Istnieje nawet ryzyko 1-2 lokalnych trąb powietrznych, które mogą być związane z rozwojem superkomórek burzowych. Powinny pojawić się w obrębie systemu burzowego z wbudowaną linią szkwału.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny od organizacji ESTOFEX dla Europy i obszarów przyległych
Silne burze i ESTOFEX wydał 2 stopień
Burze aktywne w pierwszej części nocy
Wygląda na to, że w nocy z wtorku na środę strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem znad Europy Północnej szybko przejdzie przez nasz kraj i diametralnie zmieni warunki pogodowe. Najaktywniejsze i najgroźniejsze zjawiska pochodzenia konwekcyjnego wystąpią w pierwszej części nocy na zachodzie, południowym – zachodzie naszego, czym dalej zmierzając na wschód mają one tracić stopniowo na intensywności. Nie można jednak wykluczyć, że burze dotrą nawet do dzielnic centralnych Polski, powodując miejscowe szkody wiatrowe.
IMGW-PIB informuje
Prognoza burzowa na noc 3/4 października 2023 dla Polski
Silne burze w kraju
Wieczorem i w nocy przez Polskę przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze. Poza dużym kontrastem temperatury wystąpi też silny przepływ powietrza (nisko troposferyczny prąd strumieniowy). W takich warunkach wzdłuż frontu, w osi dobrze wyrażonej zatoki, prawdopodobnie rozwinie się liniowy układ burzowy, któremu towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Front na zachodzie i południowym zachodzie pojawi się około godziny 20:00 i tutaj zjawiska będą najsilniejsze: porywy wiatru osiągać około 100 km/h – informuje IMGW.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 3 października 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Burze możliwe wieczorem i w pierwszej części nocy
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 3 października 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski
drastyczne załamanie pogody
Silny wiatr i duża zmiana pogody od jutra w całej Polsce
Duża różnica ciśnienia panować ma także w środę. Wtedy to ochłodzi się drastycznie w całym kraju i zrobi się iście jesiennie. Niewykluczone, że dodatkowo na północy pojawią się następne burze. Porywy wiatru związane z konwekcją i dużym gradientem sięgną 40-90 km/h. Najsilniej powieje w górach oraz nad morzem i w pasie dzielnic północnych. Natomiast w głębi kraju przeważnie poniżej progu wichury i ostrzeżenia meteorologicznego 1 stopnia przed wiatrem.
Prognoza porywów wiatru na 4 października 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Drastyczne ochłodzenie i silny wiatr jutro w całym kraju
Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 3.10.2023 r. do 12.10.2023 r. według modelu GFS dla Polski
Najcieplejszy dzień października dziś, potem ochłodzenie. Źródło: CMM IMGW
Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 3.10.2023 r. do 12.10.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Gwałtowne burze dziś w Polsce, potem ochłodzenie, lecz ciepło może jeszcze wrócić. Dziś atak na październikowy rekord ciepła. Źródło: CMM IMGW
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC