Nowy rekord temperatury dla października w Polsce. Temperatura przekroczyła 29°C, blisko upału. Idą opady i groźne burze

Nowy rekord temperatury dla października 2023 r. Temperatura przekroczyła 29°C w Polsce. Zmierzają od zachodu do nas zmiany w pogodzie. Będą ulewy, silny wiatr i burze.

Nowy rekord temperatury ustanowiony po blisko 60 latach

Dziś obszar naszego kraju zaczął dostawać się pod wpływ ostrzejszej zatoki niżowej oraz chłodnego frontu atmosferycznego znad północno – zachodniej Europy, które szybko mają odsuwać klin podwyższonego ciśnienia w kierunku wschodnich rejonów kontynentu europejskiego. Dodatkowo na przedpolu chłodnego frontu z południowego – zachodu napływa mocno rozgrzany strumień polarno-morskiej masy powietrza, powodując przejściowy powrót typowo letniej aury. Już pod koniec dzisiejszego dnia oraz w godzinach nocnych z zachodu na wschód Polski przejdzie strefa frontu chłodnego z opadami deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, chwilami intensywnym natężeniu, lokalnymi burzami, silnymi porywami wiatru o prędkości do 60-115 km/h oraz coraz gwałtowniej postępującym ochłodzeniem za frontem. Środa przyniesie iście jesienne wartości na termometrach i przeżyjemy istny szok termiczny, gdyż temperatury spadną w wielu regionach o ponad 10°C.

Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, 3 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wysoka temperatura w kraju
Anomalia temperatury sięga dziś 12 stopni. Jest to najcieplejszy dzień października w tym roku

Ówczesny rekord padł 4 października 2023 r. na Ziemi Lubuskiej

Rekord maksymalnej temperatury powietrza w październiku został dziś pobity w drugiej połowie dnia na stacji synoptycznej w Legnicy (woj. dolnośląskie). Już w minionych dniach wskazywaliśmy, że jest na to duża szansa i to szczególnie na południowym – zachodzie. Zalega najcieplejsza jeszcze masa przed frontem chłodnym. Warto wspomnieć, że ówczesny rekord dla października wynosił 28,9°C, który padł 4 października 1966 r. w Trzebiechowie (woj. lubuskiej). Temperatura w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów sięgnęła aż 29,2°C. IMGW po godzinie 20:00 poda dokładne temperatury maksymalne ze stacji synoptycznych i posterunków telemetrycznych, gdyż na wielu stacjach mogły zostać ustanowione nowe rekordy temperatury dla października od początku prowadzonych pomiarów meteorologicznych przez PSHM.

Zobacz też: Ostatni tak ciepły dzień w tym roku

Nowy rekord temperatury ustanowiony po blisko 60 latach. Temperatura powietrza mierzona w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów w Legnicy (woj. dolnośląskie). Ustanowiony nowy krajowy rekord temperatury maksymalnej

Wysoka temperatura w Polsce
Blisko upału sugerują dane IMGW, zanotowano 29.2 na stacji synop

Rekordowy początek października 2023 r.

Z pewnością po rekordowo ciepłym wrześniu, rozpoczynający się miesiąc ponownie szokuje, gdyż ustanowił nowy rekord temperatury. Niewykluczone, że odczyt z termometru maksymalnego pokaże nam nieco wyższą wartość, niż tą którą podało nam IMGW o godzinie 12:50 czasu lokalnego. Z pewnością ta jesień zapisze się na kartach historii w polskiej meteorologi. Na pozostałym obszarze naszego kraju notujemy przeważnie od 22°C do 28°C.

Istotne zmiany w pogodzie zbliżają się do Polski od zachodu, gdyż nasuwa się do nas położony w zatoce niżowej aktywny front chłodny, który wypchnie w kolejnych kilkunastu godzinach z całego kraju strumień bardzo ciepłej masy powietrza z południa Europy. Zaostrzona i pogłębiona oś zatoki niżowej i prąd strumieniowy okażą się również istotnym „motorem” napędowym do utworzenia się aktywnych burz, umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu o charakterze konwekcyjnym.

Silne konwekcyjne porywy wiatru prognozowane orientacyjnie dziś wieczorem przez model SWISS-HD dla Polski

nowa prognoza sugeruje silny wiatr i dynamiczną zmianę pogody
Nowa prognoza sugeruje porywy wiatru powyżej 100 km/h w zasięgu konwekcji. Front z opadami i burzami ma przesuwać się na wschód

Porywy wiatru powyżej 100 km/h możliwe w zasięgu linii szkwału

Najnowsze odsłony modeli numerycznych jasno sygnalizują nam, że wieczorem i w nocy z 3/4 października 2023 r. Co więcej na przedpolu chłodnego frontu, a zwłaszcza na linii chłodnego frontu, na którym pojawią się dynamiczne procesy wspomagające rozwój chmur Cb. Podstawowym zjawiskiem w związku ze wzmożoną kinematyką okażą się porywy wiatru, które mogą sięgać nawet 70-100 km/h, punktowo w przypadku dobrze zorganizowanej linii szkwału do 115 km/h. Nie można wykluczyć pojedynczych superkomórek burzowych. Mimo że chwiejność termodynamiczna okaże się niewielka, to nie można wykluczyć, że październikowe burze wykazywać będą się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczną.

Prognozowana potencjalna formacja liniowa nad zachodnią częścią Polski dziś wieczorem

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr i gwałtowne burze możliwe w nocy z 3/4 października 2023 r.

Front będzie kontynuował pochód na wschód

Z biegiem nocy z 3/4 października 2023 r. front chłodny z opadami i burzami będzie kontynuował wędrówkę w kierunku wschodniej części naszego kraju. Obejmie on swoim wpływem nie tylko dzielnice zachodnie, ale także centralne, południowe i środkowe, a najpóźniej dotrze do wschodniej części naszego kraju. W obrębie strefy frontowej, która w dynamiczny sposób zmieni przebieg pogody. Spodziewamy się umiarkowanych, okresowo i miejscami silnych opadów deszczu. Jednak także porywów wiatru do około 70-100 km/h, ponadto niewykluczone są burze. Należy jednak nadmienić, że najsilniejsze burze wystąpią w pierwszej części nocy. Jednak lokalnie grzmieć może po godzinie 24:00 czasu lokalnego w środę.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 4 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

nowa i dynamiczna pogoda zmiana pogody
Silne opady i burze możliwe głównie w pierwszej części nocy – sugeruje nowa prognoza z modelu ECMWF

Ochłodzenie w środę

Już jutro cały nasz kraj znajdzie się w strumieniu znacznie chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z zachodu, północnego – zachodu. Przyniesie dlatego iście jesienne warunki pogodowe. Płynąć ma do nas głównie masa powietrza o sporej wilgotności znad Atlantyku Północnego. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy niżami znad Europy Północnej i wyżem z centrum w rejonie zachodniej części Starego Kontynentu. Na termometrach będzie od 12°C do 19°C. Najchłodniej ma być na północy, gdzie dodatkowo zaznaczą się opady i lokalne burze. Natomiast najcieplej ma być na południowym – wschodzie. Zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane i duże. Dodatkowo nie zabraknie istotnie nasilonej prędkości wiatru. Będzie mieć związek z dużym poziomym gradientem ciśnienia i konwekcją z pojedynczymi burzami na północy.

Prognoza ciśnienia na 4 października 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

zmieni się pogoda w kraju
Istotna zmiana pogody i wpływ cyrkulacji strefowej w kolejnych dniach. Będą starcie

W kolejnych godzinach podamy kolejne informacje. Dojdzie do utworzenia się w naszej części Europy potencjalnej linii szkwału, opisując dynamiczny przebieg pogody.

Fanipogody.pl