Atak śnieżyc w Polsce. Bałtycki efekt morza przyniesie 30 cm śniegu, możliwe kolejne burze śnieżne i mróz

Atak śnieżyc kontynuowany będzie w najbliższych godzinach na obszarze Polski. Szczególnie o charakterze konwekcyjnym, gdyż znajdujemy się w powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego.

Najwięcej śniegu poza górami w Elblągu. Atak zimy staje się faktem

Zapowiadaliśmy, że w ostatnich tygodniach listopada do Polski nadejdzie zima termiczna po przejściu wichur. Od piątku przeważający obszar naszego kraju znajduje się w strumieniu zimnego, wilgotnego i chwiejnego powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. Pojawiały się burze śnieżne i silne śnieżyce konwekcyjne. Najsilniejsze w północnej połowie naszego kraju, gdzie oddziałuje bałtycki „efekt morza” i masowo chmury Cb przemieszczają się nad ląd, przynosząc obfite opady śniegu. W ciągu kilku minut krajobrazy robią się białe, pogorszają się także warunki do jazdy na drogach. Widzialność pozioma jest ograniczona okresami do 100-300 metrów, nasila się także prędkość wiatru.

Grubość pokrywy śnieżnej, 25 listopada 2023 o godzinie 7:00 czau lokalnego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Dostrzegamy, że na skutek oddziaływania efektu morza odnotowany istotny przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju. W Elblągu za minione 24 godziny odnotowano zmianę grubości pokrywy śnieżnej o 17 cm. Do poniedziałku na północy leżeć będzie nawet 25-30 cm śniegu, ale zasięg pokrywy zimowej ma być nierównomierny z uwagi konwekcyjny charakter opadów. Mogą się zdarzyć też pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 24.11.2023 r. od 7:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

Prawie dwucyfrowy mróz w Polsce

Miniona noc była mroźna, szczególnie przy gruncie. W Kętrzynie odnotowano -9°C w poletku meteorologicznym. Mróz wystąpił na przeważającym obszarze Polski. Miejscami na północy temperatura była na niewielkim plusie, gdyż lokalny mikroklimat w pobliżu ciepłego jeszcze Morza Bałtyckiego kształtował pogodę.

Temperatura minimalna 24.11.2023 / 25.11.2023 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB w Polsce

mroźno w Polsce
Mroźna pogoda i atak zimy. Dane: CMM IMGW

Temperatura minimalna w nocy z 24/25 listopada 2023 r. w Polsce

mróz na sporym obszarze Polski
Mróz w wielu regionach. Dane: IMGW-PIB

W kolejnych dniach na coraz większym obszarze Polski zacznie robić się biało. W polskich górach panuje silna zima i najwięcej śniegu leży w Karpatach. Najwyższa pokrywa zimowa jest notowana w Tatrach, gdzie leży przeszło 60 cm białego puchu.

Grubość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, 25 listopada 2023 o godzinie 7 czasu lokalnego na stacjach meteorologicznych IMGW

zimowo w Polsce
Zimowo w polskich górach. Dane: CMM IMGW-PIB

Wysokość pokrywy śnieżnej w Sudetach, 25 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

śnieg w Polsce
Dużo śniegu na Śnieżce pod koniec listopada. Dane: CMM IMGW-PIB

Grubość pokrywy śnieżnej w Tatrach i na Podhalu, 25 listopada 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

atak zimy w Polsce
Najwięcej śniegu na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów. Dane: CMM IMGW-PIB

Atak zimy w górach. Grubość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Śnieg też w niższych partiach Karpat. Atak zimy w polskich górach. Źródło: CMM IMGW

Miejscami możliwe burze śnieżne

Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin lokalnie na północy kraju spadnie nawet 10-30 cm śniegu. Bałtycki efekt morza przynosi już atak zimy i opady będą kontynuowane również w niedzielę w województwach północnych. Pojawić mogą się także nieliczne i słabe burze na wybrzeżu i Bałtyku. Największy przyrost pokrywy śnieżnej do niedzieli będzie odnotowany w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim. Na pozostałym obszarze naszego kraju opady okażą się znacznie słabsze i krótkotrwałe.

Przeczytaj również: Silne śnieżyce będą szaleć nad Polską

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej i jej zasięgu do 27 listopada 2023, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

śnieg w Polsce i atak zimy
Atak zimy największy poza górami na północy, gdzie oddziałuje efekt morza. Przyszły tydzień z kolejnymi opadami śniegu

Zgodnie z naszymi prognozami, dociera do Polski pod koniec listopada zimne powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Ubiegłej doby pojawiły się w wielu regionach burze śnieżne, co doskonale obrazuje nam poniższa grafika, jaka ukazuje wyładowania atmosferycznych w minionych 48 godzinach.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych w minionych 48 godzinach na obszarze Polski

atak śnieżyc w kraju
Śnieg w Polsce i burze śnieżne. Atak zimy staje się faktem

Intensywna adwekcja chłodu w tylnej części wypełniającego się cyklonu. Atak zimy związany z bałtyckim efektem morza na północy

Zimne powietrze pochodzenia arktycznego spływa z północy i północnego – zachodu przez Morze Bałtyckie. Jeszcze kilka dni temu to mocno wychłodzone powietrze z dalekiej północy znajdowało się w rejonie Grenlandii i Bieguna Północnego. Jest to powietrze wilgotne i chwiejne. Stromy pionowy gradient temperatury, sprzyja tworzeniu się licznych chmur kłębiastych. Wkraczają one często znad słonych wód Morza Bałtyckiego nad ląd, przynosząc obfite, ale nierównomierne opady o charakterze zimowym. Lokalnie nad jednym obszarem przechodzi nawet kilka komórek konwekcyjnych, skutkując istotnym, lecz miejscowym przyrostem pokrywy śnieżnej.

Atak zimy w Polsce

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 25.11.2023, 00 UTC dla Warszawy – wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa oraz 700 hPa

atak zimy w kraju
Atak zimy w Polsce

Silny bałtycki efekt morza na północy Polski

Już ubiegłej doby obserwowaliśmy liczne komórki konwekcyjne, które wkraczały znad ciepłych wód Bałtyku w głąb lądu, przynosząc wysokie opady atmosferyczne. Lokalnie obserwowano także burze śnieżne. Najsilniejszy atak zimy o charakterze konwekcyjnym obserwowano na północy, ale czym dalej w głąb lądu, tym opady stawały się coraz mniej intensywne. Do końca poniedziałkowej doby poza górami najwięcej śniegu leżeć ma na Pomorzu oraz w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

Prognoza zasięgu i intensywności bałtyckiego morza, 25 listopada 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

atak zimy w Polsce
Atak zimy związany z bałtyckim efektem morza

Znad ciepłych wód Bałtyku w dalszym ciągu nasuwają się chmury Cb w formie komórek konwekcyjnym. Nad jednym obszarem potrafi przejść nawet kilka struktur konwekcyjnych, skutkując znacznym przyrostem pokrywy zimowej. Pogarsza to w istotny sposób warunki do jazdy na drogach.

atak zimy w Polsce
Zima w Polsce umacnia się. Bałtycki efekt morza na północy

Większy śnieg też w górach. Atak zimy również w przyszłym tygodniu, gdy to pojawią się istotne i kolejne opady śniegu

Poza północną częścią Polski oraz rejonów górskich opady śniegu również mają się zdarzać. Na tym drugim obszarze szczególnie ważną rolę odgrywa orografia terenu, która wymusza silniejszą rozbudowę chmur Cb z opadami o charakterze zimowym.

Zobacz też: Mróz uderzy w Polskę. Niedługo nawet -20°C w prognozach.

Prognoza orientacyjna minimalnej temperatury powietrza w okresie od 25.11.2023 r. do 4.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

atak zimy w Polsce
Dwucyfrowy mróz nocami możliwy, ale spadki temperatury mogą być niedoszacowane. Źródło: CMM IMGW-PIB

Zima termiczna ma się umacniać i potrwa przynajmniej ponad tydzień w Polsce poza górami

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że w przyszłym tygodniu czekają nas kolejne opady śniegu i większy atak zimy. Forma opadów może być wielkoskalowa i obejmie więcej regionów. Najwięcej śniegu może spaść na południu, południowym – wschodzie i wschodzie. Większe opady śniegu przynieść może w części kraju ośrodek niżowy wędrujący z rejonu Bałkanów, dalej w kierunku Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Śnieg zacznie padać już w najbliższy poniedziałek i wtorek. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla zimy termicznej, dodatkowo nocami w rejonie większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru, pojawi się większy mróz.

Wyliczana średnia temperatura powietrza w okresie od 25.11.2023 r. do 4.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima termiczna w Polsce
Atak zimy w prognozach. Nadejdzie do całej Polski zima termiczne. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl