Atak zimy 2021 wyjątkowo wcześnie. Zamknięte szkoły w grudniu. Mróz ponad -50 stopni

Atak zimy w tym roku nastąpił w wielu regionach Świata bardzo wcześnie. Już w listopadzie informowaliśmy o potężnych śnieżycach, czy siarczystym mrozie. We wpisie pokażę kilka przykładów, że zima 2021 nadeszła szybciej niż w poprzednich latach. Osobiście cieszę się takim obrotem spraw. Ostatnie lata nie rozpieszczały nas jeśli chodzi o zimowe krajobrazy i temperatury w grudniu. Zima w naszym regionie pokazywała pazur dopiero w drugiej części sezonu zimowego (styczeń, luty). W roku 2021 może być inaczej, o czym również napiszę w tym wpisie. Zobaczmy teraz, gdzie atak zimy był silny już w listopadzie, czy na początku grudnia.

Atak zimy i potężny mróz wyjątkowo wcześnie na Syberii

Do mroźnych i śnieżnych zim mieszkańcy Syberii są przyzwyczajeni. Standardem jest również mróz tak wielki, że trzeba zamykać szkoły i przedszkola. Jednak już od kilkunastu lat sytuacja taka nie zdarzyła się w regionie w listopadzie, czy na początku grudnia.

Atak zimy i mróz w Rosji wyjątkowo wcześnie

Powyżej grafika prezentująca dziesięć najchłodniejszych miejsc w Rosji ostatniej doby (źródło Ogimet). Widać, że aż na dziesięciu stacjach pogodowych zmierzona temperatura powietrza na wysokości 2 metrów wynosiła poniżej minus 50 stopni Celsjusza. Atak zimy i mrozu nastał w tym roku na Syberii wyjątkowo wcześnie. Minus 55.7 stopni Celsjusza to temperatura tylko o 0.7 stopnia wyższa od rekordy wszechczasów dla miasta za listopad. Jednak ta temperatura odnotowana została 1 grudnia, więc uczciwie przyrównajmy ją do rekordów za grudzień. Okazuje się, w Delyankir było tylko 2.5 stopnia cieplej niż historyczny rekord temperatury za grudzień. Atak zimy jest w tym roku na Syberii wyjątkowo wczesny i silny.

Śnieżyce w Europie. Atak zimy w niespodziewanych regionach

Pod koniec listopada niespodziewany atak zimy nastąpił w Hiszpanii i Francji. Warto wspomnieć, że w regionie spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu w dobę. Doszło do całkowitego paraliżu komunikacyjnego. Na francuskich autostradach w zaspach ugrzęzło kilkaset samochodów. Do szczegółów odsyłam do wspomnianego wpisu. Okazuje się, że zima w grudniu w Europie rozgości się w pełni. Spójrzmy na mapy z prognozami temperatury w grudniu 2021.

Widać, że pierwsze dni grudnia przynoszą siarczysty mróz na północnym wschodzie i wschodzie Europy. Jednak już od najbliższego weekendu atak zimy w postaci chłodu i opadów śniegu czeka również mieszkańców Europy Centralnej. W przyszłym tygodniu mróz w naszej części kontynentu może być siarczysty.

Atak zimy i mróz może być siarczysty w przyszłym tygodniu

Co równie ważne pod kątem utrzymującej się zimy w grudniu w Europie mróz nie odpuszcza w prognozach do końca ich okresu. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby by grudzień przyniósł trwałą zimę w wielu regionach kontynentu.

Grudzień przyniesie nie tylko mróz, ale i sporo śniegu na kontynencie

To nie koniec dobrych wieści dla miłośników zimy. Co prawda na kilka dni nad znaczną częścią Europy zacznie królować niż przynosząc nam bezchmurne niebo i nocne, bardzo duże spadki temperatury, jednak okresów z niżami i śnieżycami również nie zabraknie. Skutkowało będzie to znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej na znacznym obszarze Europy. Zobaczmy prognozę przyrostu pokrywy śnieżnej na kilkanaście najbliższych dni.

Na animacji widać, że śnieżny okres czeka w przyszłym tygodniu mieszkańców Europy Centralnej. Atak zimy (już chyba nie atak, a po prostu słuszna kolej rzeczy) czeka również mieszkańców Polski. Więcej o śnieżycach jakie przed nami piszemy tutaj. Wróćmy do tematu wpisu. Silne śnieżyce w grudniu widać również na Bałkanach. Prognozy wskazują na to, że mieszkańcy Chorwacji, Czarnogóry, czy Macedonii mogą mieć w najbliższym czasie spore problemy związane z ilością śniegu.

Atak zimy na Bałkanach

Podsumowując, prognozy na najbliższy okres są naprawdę optymistycznie. Wiele wskazuje na to, że grudzień 2021 przyniesie powrót do lat jakie pokolenie czterdziestolatków pamięta z młodości. Czyli, że grudzień był mroźny i śnieżny, a nie deszczowy i z temperaturami przekraczającymi często kilkanaście stopni 🙂