Pogoda na noc 3/4 grudnia 2021. Burze śnieżne nie powinny już wystąpić Będą opady śniegu. Dwucyfrowy, siarczysty mróz na południu Polski.
Pogoda na noc. Obfite opady zimowe na północy związane z efektem morza
W piątek intensywne opady zimowe zdarzyły się na Pomorzu, ale im dalej na południe tym było ich mniej. Natomiast na południu i wschodzie kraju wystąpiły liczne rozpogodzenia. Były to głównie chmury piętra średniego. Początkowo na krańcach południowo-wschodnich zaznaczyła się śnieżyca. Natomiast wieczorem i w nocy na przeważającym obszarze chmur nie będzie dużo. Noc będzie z ujemnymi wartościami. Czemu niewątpliwie sprzyja adwekcja zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych i długa grudniowa noc oraz słaby wiatr.
Zwłaszcza na północy i zachodu kraju cały czas temperatura około zera, z możliwymi nieznacznymi spadkami przy rozpogodzeniach w nocy. Szczególnie zimno ma być na południu. W sobotę obszar pogodny dalej na południu. Zacznie się zdecydowany przepływ masy z południa na północ przed kolejnym niżem z zachodniej Europy. Dlatego najpierw w Sudetach a następnie w Karpatach słaby fen (wiatr halny). Na początku weekendu obszar pogodnego nieba ograniczy się do południa i może też części centrum kraju, od zachodu wchodzić będą chmury kolejnego niżu, na północy nie zobaczymy słonecznych chwil.
Aura w naszych szerokościach geograficznych od przełomu listopada i grudnia jest charakterystyczna przedzimia, kiedy to ścierają się zimne masy powietrza z północy i cieplejsze z południa. Zachować powinni ostrożność kierowcy po zachodzie słońca, kiedy to często dochodzi do oblodzenia dróg.
Sytuacja synoptyczna na 4.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych od DWD
Pogoda. Adwekcja arktycznego powietrza wprost do Polski
W piątek zwłaszcza w południowej i częściowo wschodniej połowie kraju zachmurzenie było małe i umiarkowane. Natomiast pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie na Pomorzu i lokalnie w centrum obserwowano przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem.
Szczególnie intensywne opady związane z bałtyckim efektem morza wystąpiły w północnej części kraju, powodując szybki, ale lokalny przyrost pokrywy śnieżnej do 5-12 cm. Niektóre z chmur burzowych wypiętrzyły się na tyle wysoko, że wygenerowały wyładowania atmosferyczne. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały od -1°C miejscami na Suwalszczyźnie i Pomorzu do 3°C na południowym zachodzie kraju; gdzieniegdzie nad morzem 4°C. Niższe wartości na Podhalu, około -3°C. Gradient baryczny nie był tak duży jak w ostatnich dniach. Dlatego też wiatr na ogół słaby i umiarkowany, czasami porywisty, miejscami w porywach do 55 km/h w centrum i na zachodzie, nad morzem do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr porywisty, w Sudetach do 75 km/h, powodujący zamiecie śnieżne.
Pogoda na noc. To będzie zimna noc
Noc z piątku na sobotę przyniesie w południowej połowie kraju bezchmurną aurę. Aczkolwiek na południowym zachodzie dopiero nad ranem wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami i miejscami przelotne opady śniegu, a nad samym morzem również deszczu ze śniegiem. Niewykluczony na północnym zachodzie lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej do około 5-10 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -10°C miejscami na południu, -5°C, -1°C na przeważającym obszarze kraju, do 1°C lokalnie nad morzem; w obszarach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -15°C. Lokalnie w mrozowiskach na południu możliwe spadki temperatury poniżej -20°C. Szczególnie w dolinach. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach nad morzem i na Przedgórzu Sudeckim do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 75 km/h, w Tatrach do 90 km/h.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 4.12.2021, 00 UTC dla Warszawy
Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem 4 grudnia 2021 według modelu ICON. W obszarach rozpogodzeń na wschodzie i południu spadki temperatury mogą być większe od prognozowanych przez model niemiecki. Najchłodniej będzie na krańcach południowych oraz południowo-wschodnich.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC