Atak zimy stał się faktem i zima umocniła się w Tatrach i na Podhalu. Śniegu dopadało również w Karkonoszach oraz w Beskidzie Niskim.
Atak zimy w Polsce
Zapowiadaliśmy, że pod koniec bieżącego tygodnia zima umocni się szczególnie w Tatrach oraz na Podhalu. Najwięcej śniegu leży obecnie w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie zalega aż 46 cm pokrywa śnieżna. Na drugim miejscu jest Hala Gąsienicowa, gdzie odnotowano 37 cm śniegu, natomiast na Kasprowym Wierchu jest niewiele mniej, bo 36 cm białego puchu.
U nas ładnie już sypie. Posłuchajcie Pawła Pełki, naczelnego Tygodnika Podhalańskiego, którego śnieg dopadł w Kuźnicach #Tatry #Zakopane pic.twitter.com/uwQERDGi3B
— Tygodnik Podhalański (@24tp_pl) November 11, 2023
Główna fala opadów śniegu wystąpiła w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę na południu naszego kraju. Atak zimy stał się faktem, dodatkowo na drogi Podhala wyjechały pługi i solarki. W związku z wystąpieniem intensywnych opadów śniegu, TOPR wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed lawinami od 1800 metrów nad poziomem morza.
Na początku drugiej dekady listopada prawdziwa zima panuje nie tylko wysoko w górach, ale również na obszarach podgórskich w południowej części naszego kraju. W wyższych partiach gór występuje całodobowy mróz, dodatkowo wieje silny wiatr, który powoduje zamiecie i zawieje śnieżne. W ciągu minionych 24 godzin odnotowano silny atak zimy na południu. Dlatego zaobserwowano istotny przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnął 20-30 cm w wyższych partiach Karpat. Szczególnie trudne warunki na szlakach panują od 1400-1500 m n.p.m, gdzie usypane są duże zaspy.
Silnego ataku zimy nie było w tym sezonie jeszcze na nizinach i wyżynach
W tym sezonie jesiennym opady śniegu na nizinach wystąpiły jedynie na początku trzeciej dekady października na północnym – wschodzie naszego kraju. Zaobserwowano krótkotrwałą pokrywę śnieżną na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, która szybko stopniała. W przyszłym tygodniu wzrośnie prawdopodobieństwo akcentów zimowych, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej części tygodnia, gdy to pojawić mogą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Jednak trwałej zimy z tego nie będzie na nizinach i wyżynach.
Zobacz też: Potężny atak zimy w prognozach na kolejne dni.
Termiczne przedzimie na nizinach w Polsce
Na nizinach i wyżynach średnia dobowa temperatura powietrza w ostatnich dniach jest charakterystyczna dla termicznego przedzimia. Dodatkowo minionej nocy w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń poza górami pojawiły się przymrozki i to nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 2 metrów nad poziomem gruntu. Najchłodniej było w Łodzi, gdzie w poletku meteorologicznym temperatura przy gruncie spadła do -3°C. W przyszłym tygodniu powszechne okażą się nocne spadki temperatury na nizinach i wyżynach nocami do wartości ujemnych.
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów, 11/12 listopada 2023 – 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce
Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 11/12 listopada 2023 r. w Polsce na stacjach IMGW-PIB
Grubość i zasięg pokrywy śnieżnej na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce, 12 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 11.11.2023 r. / 12.11.2023 r. na stacjach PSHM
Atak zimy na południu Polski. Temperatura powietrza o godzinie 7:00 czasu lokalnego na obszarze Tatr i Podhala
Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Beskidu Niskiego i Bieszczad, 12 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego
Zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej w Sudetach, 12 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce
Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 12 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce
Duże opady śniegu na południu. Warunki na drogach Podhala stały się trudne, wyjechały pługi
Opady śniegu występowały m.in w Zakopanem. Śnieg zalegał również w Kuźnicach na drogach. Na drodze z Poronina do Bukowiny oraz z Bukowiny do Białki były trudne warunki do jazdy. Na drogi wyjechały pługi. Dziś opady mają zanikać na południu i jest szansa na przejaśnienia. W wyższych partiach gór panować ma zagrożenie lawinowe, trudne warunki do uprawiania turystyki bez raków i czekanów. O wypadek w polskich górach nietrudno. Odczucie chłodu potęgować ma silniejszy wiatr. Dla porównania po słowackiej stronie Tatr, czyli na Łomnicy 2635 m n.p.m temperatura wynosi -10°C w klatce meteorologicznej, leży 35 cm śniegu (przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm w dobę) i widzialność pozioma jest ograniczona do 100 m.
Jedynie w Bieszczadach nie odnotowano opadów śniegu, gdzie przeważały opady deszczu ze względu na dodatnią temperaturę. Nie można jednak wykluczyć, że do jutrzejszego dnia miejscami krajobrazy zabielą się w rejonie Tarnicy.
❄️Dziś na Kasprowym Wierchu zanotowano 36 cm pokrywy śnieżnej, a na Śnieżce 21 cm.
W ostatniej dobie na Kasprowym Wierchu spadło 30 cm świeżego śniegu.#IMGW #meteoimgw #śnieg pic.twitter.com/agrYa2wurk
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 12, 2023
Morskie Oko – widok na Rysy, 12 listopada 2023 r.
Morskie Oko – widok na Mnicha
Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Przedni Staw
Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Granaty
Hala Gąsienicowa – widok na Granaty – Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB
Hala Gąsienicowa – widok na Kasprowy Wierch
Dolina Chochołowska – widok na Kominiarski Wierch
Kościelisko – widok na Czerwone Wierchy
Trwałej zimy nie widać w prognozach poza górami. Śniegu dopada na południu w przyszłym tygodniu
W przyszłym tygodniu kolejne opady śniegu zdarzą się m.in na Podhalu i w Tatrach. Na nizinach dalej bez trwałej zimy, lecz akcenty z opadami mieszanymi, mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem są prawdopodobne i częstsze nocne oraz poranne przymrozki. Pogoda ma być sterowana głównie przez cyrkulacje strefową i kolejne niże wchodzące w jej skład wraz z frontami atmosferycznymi. Nie zabranie opadów, silnego wiatru, sporych wahań ciśnienia, a nawet i lokalnych burz. Jednak już dziś więcej informacji podamy w naszej autorskiej prognozie pogody na 16 dni. Dlatego zachęcamy do odwiedzania naszego serwisu.
Fanipogody.pl
(fot. tytułowe. TOPR)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC