Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz i przymrozki oraz śnieg staną się częstsze. Możliwe burze i wichury w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mamy najnowszą prognozy na drugą połowę listopada 2023 r., co pozwoli nam określić możliwy trend w pogodzie.

Pogoda długoterminowa. Zima będzie się umacniać w górach

Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń, że w nowym tygodniu częściej pojawiać będą się przymrozki, a w wyższych partiach gór częściej utrzyma się całodobowy mróz. Na nizinach i wyżynach panować ma przeważnie zaawansowana jesień termiczna, a potem termiczne przedzimie. Warunki pogodowe okażą się zmienne, co spowodowane będzie częstym przechodzeniem ośrodków niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych. W drugiej połowie listopada padać ma przeważnie więcej niż zazwyczaj o tej porze roku, natomiast na nizinach i wyżynach będzie wyraźna przewaga opadów deszczu, ale akcenty zimowe są niewykluczone, lecz trwałej zimy poza górami z tego nie będzie.

Prognoza anomalii opadów w okresie od 12.11.2023 r. do 19.11.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje na niżowy wzór pogody
Pogoda długoterminowa sugeruje opady powyżej normy m.in w Polsce za sprawą aktywnego Atlantyku

Z uwagi na występowanie dużego gradientu barycznego zdarzą się fale silnego wiatru, który miejscami osiągną skale wichury. W nadchodzącym tygodniu będą częstsze przymrozki, ale także okresy z jesiennymi mgłami i zamgleniami. Będą także epizody z opadami deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu i krupy śnieżnej. Zwłaszcza w drugiej części tygodnia. Większe opady śniegu ze znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej zdarzą się głównie w polskich górach.

Prognoza anomalii ciśnienia na okres od 12.11.2023 r. do 19.11.2023 r. według CFS dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda w Polsce
Pole obniżonego ciśnienia wpłynie na pogodę w Polsce

Aktywna cyrkulacja strefowa spowoduje zmienne warunki pogodowe w Polsce. Możliwe są też fale silnego wiatru, nawet o skali wichury miejscami

Przechodzące cyklony spowodują okresami duży kontrast termiczny i podział termiczny na chłodniejszą północ i cieplejsze południe naszego kraju. 46 tydzień 2023 r. przyniesie zmienną pogodę, co spowodowane ma być aktywną cyrkulacją strefową o różnych składowych. Dlatego nie zabraknie chmur, opadów i silnego wiatru, a nawet i pojedynczych jesiennych burz. Dni ze stabilną pogodą nie będzie wiele. Okresami znaczny obszar Polski znajdzie się w ciepłych wycinkach niżów, jak i też w chłodnych sektorach ośrodków niskiego ciśnienia. Będziemy zmuszeni uważnie śledzić prognozy pogody, gdyż zasięg i wysokość opadów mogą się wahać z dnia na dzień dla różnych regionów naszego kraju.

Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów do 20 listopada 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa sugeruje niżowy wzór pogody
Pogoda długoterminowa sugeruje wilgotny nadchodzący tydzień w całej Polsce. Druga część tygodnia może przynieść akcenty zimowe poza górami

Jesień termiczna przejdzie w przedzimie. W górach natomiast umocni się zima termiczna

Na początku nowego tygodnia zrobi się na chwile cieplej, ale nie zmienia to faktu, że najcieplejsze dni tej jesieni już za nami. Średnia dobowa temperatura poza górami będzie charakterystyczna dla zaawansowanej jesieni termicznej i wahać ma się w przedziale do 6-11°C. Z prognoz numerycznych wynika, że najcieplejszym dniem okaże się wtorek, 14 listopada 2023 r., kiedy to termometry w dzielnicach zachodnich, południowych i południowo – zachodnich pokażą nawet 11-13°C. Od początku drugiej połowy miesiąca temperatury zauważalnie spadną w całym kraju. Wówczas średnia dobowa temperatura powietrza obniży się praktycznie w całym kraju do wartości charakterystycznych dla termicznego przedzimia. Wiodący model europejski, czyli ECMWF pokazuje, że w okolicach przyszłej niedzieli może być nawet 14-15°C na południowym – zachodzie Polski, gdzie zaznaczyć może się przejściowy ciepły sektor niżu, ale te prognozy nie są wiążące z uwagi na odległy termin.

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna temperatury maksymalnej w okresie od 12.11.2023 r. do 21.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje głębsze ochłodzenie w Polsce
Pogoda długoterminowa wskazuje na głębsze ochłodzenie w Polsce. Dane: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Trwałej zimy nie widać jeszcze na nizinach

Wyjątkowo aktywna w tym sezonie jesiennym cyrkulacja atlantycka nie pozwoli na wystąpienie trwałej zimy w nadchodzącym tygodniu na nizinach i wyżynach w Polsce. Obszarem, gdzie zima termiczna będzie się rozwijać i okresami zdarzą się większe opady śniegu będą polskie góry oraz okresami obszary podgórskie. Przyszły tydzień okaże się wilgotny w całej Polsce, gdyż sumy opadowe sięgnąć mogą nawet 10-50 mm. Trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej będą w Tatrach, gdzie pokrywa śnieżna na stacjach pomiarowych IMGW może przekroczyć wkrótce 50 cm.

Pogoda długoterminowa. Akcenty zimowe widać w prognozach ECMWF dla Polski

Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że akcenty zimowe w chłodniejszych masach powietrza zdarzą się również w drugiej połowie 46 tygodnia 2023 r., gdy to temperatura może obniżyć się do wartości poniżej normy. Gdzieniegdzie poza górami spadnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, zabielając krótkotrwale krajobrazy. W wielu regionach będzie to pierwsza w tym sezonie jesiennym pokrywa śnieżna. Częstsze staną się w drugiej części tygodnia ujemne temperatury, które wystąpią nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych.

Zobacz też: Potężny atak zimy w prognozach na kolejne dni.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna temperatury minimalnej w okresie od 12.11.2023 r. do 21.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje na ujemną anomalie temperatury
Przymrozki staną się częstsze w drugiej części tygodnia. Źródło: CMM IMGW-PIB

Bacznie będziemy musieli obserwować prognozy modeli numerycznych w nowym tygodniu

Szybko zmieniające się warunki pogodowe będą spowodowane wystąpieniem aktywnej cyrkulacji strefowej, która kształtować ma w nowym tygodniu przebieg warunków pogodowych w wielu krajach europejskich, jak i też w Polsce. Przeważający obszar Starego Kontynentu będzie w polu obniżonego ciśnienia i w zasięgu atlantyckich cyklonów z układami frontalnymi. Dlatego sumy opadowe będą powyżej normy nie tylko w naszym kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 12.11.2023 r. do 21.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

przedzimie w Polsce
Nadejście przedzimie. Źródło: CMM IMGW

Możliwy epizod zimowy na nizinach i wyżynach, lecz śnieg szybko stopnieje. Zasięg i wysokość opadów waha się jeszcze

W przyszłym tygodniu pojawia się szansa, że krajobrazy ulegną krótkotrwałemu zabieleniu na nizinach. Aczkolwiek występująca na ogół dodatnia temperatura w ciągu dnia ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia trwalszej pokrywy śnieżnej. Wygląda na to, że w kolejnych dniach będziemy zmuszeni uważnie obserwować kolejne rozwiązania modeli numerycznych, gdyż zasięg opadów mieszanych i śniegu nie jest pewny w drugiej części tygodnia oraz będzie zależny od trajektorii niżu i zasięgu chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Możliwy akcent zimowy na nizinach i wyżynach w okolicach 18 listopada 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje na akcent zimowy na nizinach
Możliwy akcent zimowy w Polsce

Reasumując, przed nami tydzień z dużą dynamiką w pogodzie, gdy to nie zabraknie opadów atmosferycznych, silnego wiatru, a nawet i lokalnych, lecz pojedynczych burz. Na nizinach dalej nie będzie warunków do wystąpienia zimy termicznej. Wyjątkiem będą tu rejony górskie, gdzie zima będzie się umacniać i okresami zaznaczą się kolejne strefy z opadami stałymi, które skutkować mają znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej. Głównie w szczytowych partiach polskich gór. Coraz częściej noce przyniosą ujemną temperaturę powietrza. Jednak wiele będzie zależeć od skali przejaśnień i rozpogodzeń, czynnika adwekcyjnego, prędkości wiatru oraz lokalnych uwarunkowań terenowych. W nowym tygodniu będziemy uważnie śledzić wyliczenia modeli pogodowych, gdyż niepewna jest trajektoria i zasięg największych opadów atmosferycznych w zasięgu aktywnej cyrkulacji atlantyckiej.

Prognoza temperatury na 2 m i możliwej wysokości opadów do 27 listopada 2023 r. według modelu ECMWF dla Warszawy

prognoza wskazuje przedzimie
Możliwe nadejście przedzimia do Polski

Fanipogody.pl