Atak zimy w Polsce odwołany. Najnowsze prognozy pogody. Szokująca zmiana. Wichury, ulewy i burze. Ponad 22°C oraz noc tropikalna

Atak zimy odwołany dla Polski. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli z Europy dla naszej części Starego Kontynentu. Możliwe wichury, ulewy, ale także i zjawiska burzowe. Wystąpi dodatkowo duży kontrast termiczny. Temperatura może przekroczyć 20°C. Adwekcja ciepłej masy z kierunków południowych może być szybsza i silniejsza, niż jeszcze to kilka dni temu modele prognozowały.

Ataku zimy w Polsce nie będzie. Czeka nas krótki powiew lata i silny halny na południu

Prognozy numeryczne wskazują, że atak zimy stał się już mało prawdopodobny i czeka nas podmuch lata w czasie trzeciej dekady października. Zamiast zimowego incydentu wystąpi radykalne i silne ocieplenie na ostatnie dni tygodnia. Od kilku dni nasza uwaga jest skupiona na ten okres, gdy może dojść do silnego załamania pogody.

Prognoza sytuacji barycznej nad Europą, 20 października 2023, 00 UTC według DWD

radykalna zmiana pogody w Polsce
Niże znad Europy Zachodniej radykalnie zmienią pogodę w Polsce i wypchną chłód.

Sygnalizowaliśmy w minionych dniach, że prognozy numeryczne są bardzo niestabilne i więcej będzie wiadomo w okolicach drugiej połowie tygodnia. Ponownie najbardziej precyzyjne prognozy prezentowały modele europejskie – w tym głównie ECMWF, który dużo wcześniej niż amerykański GFS sygnalizował dotarcie bardzo ciepłej masy powietrza z południa, południowego – zachodu. Z szumnie zapowiadanego przez wiele serwisów ataków zimy nic nie zostało. Nie będzie także pół metrowych zasp śniegu, które przekazują w dalszym ciągu liczne portale. W poprzednich dniach wskazywaliśmy, że ryzyko ataku zimy na koniec tygodnia nie przekracza 30-50%, gdy większość serwisów podawało, że jest on pewny.

Prognoza temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu) dla Europy i obszarów przyległych – 20 października 2023, 21 UTC

głęboki niż na zachodzie Europy namiesza
Powietrze zwrotnikowe pojawi się nad Polską. Ataku zimy nie będzie kraju. Głęboki niż na zachodzie Europy przyniesie zmiany, które dotkną nasz kraj

Wieloletnie doświadczenie sygnalizowało mi również, żeby tak odległych i niestabilnych prognoz nie brać bezpośrednie do siebie, gdyż modele zazwyczaj kiepsko radzą sobie z prognozowaniem tego typu sytuacji, które średnio zdarzają się kilka razy w roku.

Drastyczne ocieplenie w okolicach weekendu

Ciepły front atmosferyczne zacznie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach odsuwać zimne powietrze z naszych szerokości geograficznych. Cieple powietrze, jakiego obszarem źródłowym okażą się rejony południowej i południowo – zachodniej Europy oraz Afryki napłynie głębiej, niż widziały to jeszcze na początku tygodnia modele numeryczne. Duża zmiana w prognozach wynika z faktu, że prognozach pojawił się głęboki niż na zachodzie Europy, który zmierzać ma w kierunku północnej części europejskiego obszaru synoptycznego. W weekend czeka nas dodatkowo duży kontrast temperatury nad Polską, który sięgnie nawet 15-18°C.

Na przeważającym obszarze Polski pod koniec tygodnia wystąpią opady deszczu, nie zabraknie zachmurzenia dużego i całkowitego, co więcej możliwe są także burze w weekend. Z uwagi na występowanie dużego gradientu barycznego, przechodzenia stref frontowych wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, która w górach i na pogórzach sięgnie do 100-150 km/h. Pojawi się silny halny, który w górach spowoduje odwilż. Silny wiatr prognozowany jest także na północy oraz na Bałtyku, gdzie możliwy jest sztorm. Tuż za ciepłym frontem atmosferycznym popłynie strumień dużo cieplejszej masy powietrza i temperatura ma szansę przekroczyć 20-24°C.

Prognoza sytuacji barycznej na 20 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

ogromna zmiana pogody w Polsce
Ataku zimy w Polsce nie będzie. Radykalna zmiana pogody przed nami

Zwrotnikowe powietrze w trzeciej dekadzie października nad Polską

Model GFS słabo poradził sobie z prognozowaniem scenariusza pogodowego na weekend. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, ze modele europejskie poradziły sobie na tym polu zdecydowanie lepiej i prym wiódł ECMWF. Nie doświadczymy na szczęście silnego ataku zimy w przedostatni weekend października. Dlatego, że ciepły sektor wejdzie głębiej z uwagi na rozwój głębszego niżu na zachód od Polski, który po swojej wschodniej stronie sprowadzi strumień bardzo ciepłej masy o cechach polarnomorskich ciepłych, a następnie przejściowo zwrotnikowych do części kraju. Pojawi się dłużej niewidziana 15°C na 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu) – stanowi to umowną granicę temperatury dla masy zwrotnikowej. Niektóre wiązki prognostyczne pokazują nawet jeszcze silniejszy napływ powietrza, które osiągnie temperaturę 17-18°C 1,5 km n.p.g. Szczególnie na południu i południowym – wschodzie. Będzie to jednak prawdopodobnie krótki epizod z zaleganiem masy pochodzenia zwrotnikowego w naszej części Starego Kontynentu. Zostanie wyparte w ciągu kilkudziesięciu godzin za naszą wschodnią granice.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów, 20 października 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

będzie silna adwekcja PZ do kraju
Napłynie powietrze zwrotnikowe do Polski. Duży kontrast temperatury w piątek i sobotę w kraju

Niewielkie opady zimowe tylko w jednym regionie. Nie będzie to jednak atak zimy

Nie można jednak wykluczyć, że opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, pojawią się na czele ciepłego frontu atmosferycznego. Szczególnie na północy i północnym – wschodzie, lecz tylko początkowo. Szczególnie na Mazurach i Podlasiu, ale i na tym obszarze opady charakterystyczne dla chłodnej pory roku przejdą szybko w deszcz z uwagi na napływ ciepłego powietrza z południa.

Radykalna zmiana pogody sięgnie Polski. Atak zimy odwołany

Ogromna zmiana aury przed nami

Z prognoz numerycznych wynika, że liczne strefy frontowe, głównie o charakterze ciepłym pojawią się nad Polską jutro i w nocy z 19/20 października 2023 r. Zaznaczając się wyraźnie Polską w nocy z czwartku na piątek. Niewykluczone, że w drugiej połowie nocy z czwartku na piątek na północy i północnym – wschodzie, pojawią się krótkotrwałe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Kolejny znacznie aktywniejszy front o charakterze ciepłym pojawi się w naszej części Europy 20 października 2023 r, przesuwając się stopniowo z południa na północ, zmieniając diametralnie przebieg warunków pogodowych.

Prognoza sytuacji barycznej na 21 października 2023, 12 UTC dla Europy według DWD

silna adwekcja ciepła do Polski
Ciepły front nad Polską w sobotę i napływ PZ

Modele prognostyczne sugerują, że w piątek na południu nie powinno padać w ciągu dnia. Inaczej sytuacja może wyglądać na wschodzie, centrum i północy naszego kraju, gdzie możliwe są umiarkowane i okresowo silne opady deszczu na froncie ciepłym.

Zobacz też: Potężne ulewy uderzą w zachód Europy

Kulminacyjny napływ bardzo ciepłej masy zwrotnikowej przypadnie na godziny wieczorne w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę. Najwyższe temperatury powinny zostać odnotowane w pasie dzielnic południowych, czyli głównie na Dolnym Śląsku, Śląsku Opolskim, Górnym Śląsku, ale także w Małopolsce i na Podkarpaciu. Niewykluczone, że będziemy mieli do czynienia z nocą tropikalną, gdzie temperaturę podnosić może wiatr fenowy do 20-22°C. Może to być ewenement o tej porze, mając na uwadze, że będzie to już trzecia dekada października.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 21 października 2023, 00 UTC dla Polski

wiatr fenowy w Polsce
Noc tropikalna niewykluczona na południu, gdzie temperaturę podnosić może dodatkowo wiatr fenowy

Szumnie zapowiadanego ataku zimy nie będzie w Polsce. „Buchnie” za to ciepłem z południa

Nic już nie zatrzyma napływu bardzo ciepłego powietrza polarnomorskiego oraz zwrotnikowego na ostatni dni mijającego tygodnia. Atak zimy więc zostanie odwołany z całej Polski. Zimne powietrze o cechach arktycznych szybko zostanie odsunięte z naszej części Europy. Zamiast opadów zimowych, które mogłyby spowodować duże szkody, odczujemy umiarkowane i intensywne opady deszczu w wielu regionach. Dodatkowo niewykluczone są burze w sobotę i niedzielę, które nie są częste o tej porze roku. Najbardziej prawdopodobne w niedzielę, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy poczekać.

W czasie przejścia frontu i dużego poziomego gradientu barycznego wyraźnie nasili się prędkość wiatru. Wiatr będzie powodował szkody w górach i na obszarach podgórskich, gdzie prognozowany jest halny do 100-160 km/h. Najsilniej powieje w szczytowych partiach Tatr. Jednak silne porywy wiatru przekraczające 100 km/h wystąpią też m.in w Beskidzie Żywieckim oraz Bieszczadach oraz w Karkonoszach i być może do 70-100 km/h na Przedgórzu Sudeckim. Na Bałtyku prognozowany jest silny jesienny sztorm i wichura w pasie województw północnych.

Prognoza porywów wiatru na 21 października 2023, 00 UTC według modelu ICON dla Polski

atak zimy nie wystąpi, silny wiatr w Polsce
Porywy wiatru powyżej 100-150 km/h w górach, gdzie oddziaływać ma halny

Prognozowane porywy wiatru na 21 października 2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Polski

ataku zimy nie będzie, wystąpi silny wiatr w Polsce
Silny halny w Polsce i wichura na północy, sztorm na Bałtyku

Prognozowana akumulacja wstępnie do 22 października 2023, 00 UTC dla Polski według modelu ECMWF

atak zimy ominie nasz kraj i wystąpi radykalna zmiana pogody
Popada w wielu regionach. Najwiecej na północy i centrum pod koniec tygodnia

Pogoda sprawi niespodziankę. Atak zimy wycofał się ze wszystkich najnowszych prognoz numerycznych

Czeka nas więc istotna zmiana pogody na koniec tygodnia i silny napływ bardzo ciepłej masy powietrza do naszej części Europy z południa i południowego – zachodu oraz z Afryki. Załamanie pogody odczujemy w całym kraju. Dodatkowo niewykluczone, że pierwszy raz w tym sezonie wystąpi tak silny wiatr halny w Tatrach, mając szanse osiągnąć, a nawet i przekroczyć 150-160 km/h np. na Kasprowym Wierchu. Stopniowa odwilż już zaczyna wkraczać w wyższe partie polskich gór. Spowoduje to szybkie topnienie niewielkiej pokrywy śnieżnej i w kolejnych dniach wzrost temperatury zacznie się nasilać. Arcyciekawa sytuacja jest na noc z piątku na sobotę i w sobotę. Wtedy to możliwy jest bardzo duży kontrast temperatury pomiędzy północą a południem naszego kraju. Dodatkowo jest możliwość wystąpienia nocy tropikalnej w październiku co jest rzadkością w Polsce.

Można powiedzieć, że dopiero na 1-3 dni przed spodziewanym zdarzeniem pogodowym większość wiązek prognostycznych stała się na tyle stabilna, że można rzec, iż szumnie ogłaszanego jeszcze dziś w mediach silnego ataku zimy nie będzie. Średnio 3-5 razy do roku mamy takie sytuacje, które są szczególne trudne do prognozowania z wyprzedzeniem 5-7 dniowym. W kolejnych dniach podamy więcej informacji, gdy będzie więcej nowych danych z modeli.

Prognozowana orientacyjnie temperatura powietrza na okres od 18.10.2023 r. do 27.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ataku zimy nie będzie. radykalna zmiana pogody w kraju
Duża zmiana pogody w Polsce i spory kontrast termiczny w piątek i sobotę między północą a południem. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl