Atak zimy wkroczy do Polski. Pod osłoną nocy spadnie nawet 10 cm śniegu. W tych regionach uderzą śnieżyce i opady marznące

Atak zimy zaznaczy się w Polsce. Pod osłoną nocą w niektórych regionach dojdzie do zabielenia krajobrazów i krótkotrwałego nawrotu zimy. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Krótki atak zimy przed nami. Potem poczujemy kilkudniowy powiew wiosny

Zanim do Polski dotrze strumień bardzo ciepłej masy z południa i południowego zachodu, to czeka nas śnieżyca. Tuż przed apogeum wysokich temperatur prognozowane są obfite opady mokrego śniegu, a przejściowo miejscami popada marznący deszcz. Warunki na drogach staną się trudne. Intensywne opady zimowe zdarzą się w obrębie nasuwającego frontu o charakterze ciepłym z południa. Intensywne opady śniegu wystąpią już w nocy z czwartku na piątek. Natężenie opadów w połączeniu z niską temperaturą, doprowadzą do utworzenia się na nizinach i wyżynach pokrywy śnieżnej. Na drogi wyjadą pługi i solarki, które usuwać będą śnieg i neutralizować śliskość za pomocą piasku i chlorku sodu. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 3-10 cm.

Sytuacja baryczna na 9.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD dla Europy i obszarów przyległych

atak zimy w Europie
Front ciepły przyniesie atak zimy, a potem wleje się ciepłe powietrze z południa Europy

Zima utrzymuje się głównie oraz w nielicznych regionach na nizinach pod koniec 1 dekady lutego 2024 r.

Poranne dane z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW wskazały, że śnieg w czwartek zalegał na północy i miejscami na północnym wschodzie oraz na południu. Najwięcej białego puchu zalega w górach, ze szczególnym uwzględnieniem Karkonoszy, gdzie leży aż 154 cm białego puchu. Na drugim miejscu jest stacja w Dolinie Pięciu Stawów w Karpatach, gdzie mamy 125 cm, natomiast nieco mniej śnieg zalega w Tatrach Zachodnich na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono 106 cm.

W ciągu minionych 24 godzin opady śniegu zdarzyły się głównie na północy i północnym wschodzie oraz miejscami na wschodzie i południu. Największy przyrost pokrywy śnieżnej poza wyższymi partiami gór odnotowano na Pomorzu. Śniegu przybyły na obszarach podgórskich oraz w Karpatach i Sudetach. W kolejnych dniach jednak panować będą w dalszym ciągu trudne warunki do turystyki górskiej i utrzyma się duże zagrożenie lawinowe w polskich górach.

Grubość pokrywy śnieżnej – 8.02.2024, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

atak zimy w Polsce
Dużo śniegu głównie w górach. Noc z czwartku na piątek przyniesie chwilowy atak zimy. Źródło: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 7.02.2024 / 8.02.2024 od 7:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

atak zimy w Polsce
Atak zimy już w nocy, przybędzie w wielu regionach śniegu. Źródło: CMM IMGW

Śnieżyca w zasięgu ciepłego frontu w nocy z czwartku na piątek. Będzie pogorszenie warunków do jazdy

W kolejnych godzinach na południu częściowo w centrum oraz na wschodzie dojdzie do wystąpienia opadów wielkoskalowych o natężeniu słabym i umiarkowanym. Początkowo będą to opady deszczu i deszczu ze śniegiem, które szybko przejdą w opady śniegu. Zimowe opady są prognozowane w Karkonoszach, miejscami na Dolnym Śląsku poza górami, ale śnieg spadnie także m.in w Śląsku Opolskim oraz w woj. śląskim, obejmując także Ziemię Świętokrzyską i Podkarpacie. Śnieg popada także w woj. łódzkim oraz w południowej części Mazowsza. Opady obejmą także przeważający obszar woj. lubelskiego. Gdzieniegdzie opady mogą mieć charakter marznący i powodujący gołoledź.

Atak zimy na moment w Polsce, potem silne ocieplenie za frontem ciepłym w całym kraju. Najbardziej odczuwalne w pasie dzielnic południowych w weekend

Prognoza zasięgu i rodzaju opadów – 8 lutego 2024, 21:00 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Sporo śniegu spadnie w nocy z czwartku na piątek i będą to opady głównie mokrego białego puchu, pogorszą się warunki do jazdy

Szczególnie obfite opady ciężkiego, mokrego i lepkiego śniegu wystąpią na przeważającym obszarze woj. świętokrzyskiego, obejmując spory obszar Podkarpacia, Lubelszczyzny. Głównie w tych regionach pogorszą się warunki do jazdy, na drogi wyjadą pojazdy zimowego utrzymania dróg, neutralizując śliskość i usuwając śnieg z ciągów komunikacyjnych. Z prognoz numerycznych wynika, że temperatura wyniesie minimalnie od około -7°C na Suwalszczyźnie, około -1°C w centrum, do 3°C na południu.

Prognoza orientacyjna zasięgu i rodzaju opadów atmosferycznych nad Polską 8 lutego 2024, 23 UTC według modelu ICON dla Polski

atak zimy w Polsce
Silny atak zimy w Polsce, potem istotne ocieplenie

Silne opady zimowe mokrego i ciężkiego śniegu

Piątkowy poranek przywita mieszkańców białymi krajobrazami. Pokrywa śnieżna będzie nie tylko zalegać na drogach, ale również na chodnikach. Głównie na wyżej wymienionym obszarze odnotowany zostanie przyrost pokrywy śnieżnej do około 3-10 cm. Na południu kraju wysokość opadów do 10-15 mm. Atak zimy stanie się więc faktem. Biały puch padać ma przy temperaturze w okolicach 0°C, a więc będzie ciężki i mokry oraz lepki. Warunki atmosferyczne zmienią się więc miejscami diametralnie, ale będzie to tylko krótki oddech zimy przed silnym ociepleniem, które jutro rozpoczynać będzie się od dzielnic południowych. Należy mieć na uwadze, że na południu wystąpią opady deszczu, natomiast na pozostałym obszarze opady śniegu i mieszane. Lokalnie w północnej połowie kraju przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Gdzieniegdzie na wschodzie, w centrum i na północy kraju opady marznące, powodujące gołoledź. Miejscami na drogach śliskie i oblodzone.

Zobacz też: Cyklon Paulina sunie nad Europę. Pogoda w Polsce stanie na głowie. Poczujemy wiosnę i zobaczymy ponad 15°C

Prognoza przyrostu grubości pokrywy śnieżnej do 9 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny atak zimy w Polsce
Na nizinach spadnie ponad 5-10 cm w krótkim czasie według ECMWF

Niżowa pogoda w kolejnych dniach. Atak zimy tylko na moment, potem szybko pojawią się wiosenne temperatury w wielu regionach, lecz nie będzie to jeszcze stały trend

Występujące opady na froncie ciepłym będą więc tylko epizodem i okaże się to tylko krótkotrwały atak zimy. Od południa za frontem ciepłym coraz szerszym strumieniem zacznie napływać cieplejsza masa polarnomorska. Opady zaczną przechodzić w deszcz, przejściowo i miejscami mogą mieć miejscami charakter marznący i powodujący gołoledź. Proces topnienia pokrywy śnieżnej przyspieszy nie tylko wzrost temperatury powietrza, ale także występujące opady deszczu. W wielu miejscach pokrywa śnieżna zacznie zanikać, co będzie związane z postępującym ociepleniem od południa. Sytuacja hydrologiczna w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami śniegu ulegnie pogorszeniu w wielu regionach, przyczyniając się do podtopień.

Atak zimy w Polsce. Prognoza zasięgu opadów zimowych według modelu ARPEGE od 8.02.2024, 12Z do 9.02.2024 r. dla Polski

epizod zimowy w Polsce - 9 lutego 2024 r.
Epizod zimowy w Polsce

Strefa ciepłego frontu atmosferycznego kontynuować ma w czasie piątkowej doby wędrówkę na północ, północny wschód. Pojawiać będą się także opady śniegu w ciągu dnia. W pasie dzielnic południowych dominować mają opady deszczu, przejściowo deszczu marznącego. Prognozowane są miejscami na wschodzie, w centrum i na północy kraju opady marznące, powodujące gołoledź. Na północy i północnym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej do 5-7 cm. Należy mieć na uwadze, że regionach południowych termometry wskażą nawet 8-12°C. Kulminacyjna fala ocieplenia z temperaturą przekraczającą 14-16°C jest prognozowana na najbliższy weekend na południu, częściowo zachodzie i wschodzie. Ostatnim dniem z bardzo wysokimi temperaturami będzie poniedziałek 12 lutego 2024 r. Potem czeka nas ochłodzenie, o którego skali będziemy jeszcze niejednokrotnie informować na łamach naszego portalu.

Prognoza temperatury powietrza na 9 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duży kontrast termiczny nad polską
Duży kontrast temperatury w piątek nad Polską według modelu ECMWF

Źródło: Fanipogody.pl