Bardzo ciepła noc w Polsce, na termometrach aż 17°C. Sprawdź, gdzie jest najcieplej

W poniedziałek Polska znajduje się w dalszym ciągu pod wpływem głębokiego układu niskiego ciśnienia, który znad Zatoki Genueńskiej przemieścił się nad Francję. W ciepłym wycinku niżu z południa Starego Kontynentu napływa powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Szczególnie duże ocieplenie odczuwają mieszkańcy południowej części kraju, gdzie swój wpływ zaczyna zaznaczać wiatr halny, który w najbliższych godzinach na obszarze Polski może być bardzo silny. Szczegóły tutaj.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.10.2018 r. godzina 12 UTC, analiza IMGW-PIB

Najwyższa temperatura godzinowa na dzień 29.10.2018 r. Poniższa grafika pokazuje z jak dużym kontrastem termicznym mieliśmy do czynienia. Sięgający aż 20°C.

Opracowanie grafiki J. Lewandowski, dane IMGW-PIB oficjalne stacje

Dlaczego w Polsce jest tak ciepło pod koniec października?

Jeszcze kilka dni temu nad całą Polską zalegała masa pochodzenia arktycznego. Tak już dzisiaj za frontem ciepłym nastąpiło gwałtowne ocieplenie. Na południu kraju termometry pokazały lokalnie ponad 20°C. Na północy RP zalegało jeszcze powietrze pochodzenia arktycznego, tam też w nocy i nad ranem obserwowano opady śniegu. Odnosimy się tutaj do porannych opadów śniegu na Warmii i Mazurach, ale także Podlasiu, o których więcej tu.

Zmianę cyrkulacji z północnej na południkową zawdzięczamy zanurkowaniu górnej zatoki niżowej z północy kontynentu europejskiego w rejon Morza Śródziemnego. Na skutek spływu chłodnego powietrza, na styku zróżnicowanych mas powietrza uformowało się zaburzenie, które przekształciło się w głęboki układ niskiego ciśnienia, jakie znad Zatoki Genueńskiej przesunęło się nad Francję, wkrótce ulokuje się nad Niemcami. Po swojej wschodniej stronie niż zaczął prowadzić bardzo ciepłe powietrze pochodzenie polarno-morskiego, jak i też przetransformowanego zwrotnikowego.

Widoczna górna zatoka niżowa wypełniona chłodem, która zanurkowała w rejon basenu Morza Śródziemnego. Na dużą uwagę zasługuje również rozwój w powietrzu arktycznym wyżu nad Skandynawią, który przesuwa się nad Rosję. Odegra on kluczową rolę w sytuacji pogodowej w najbliższym czasie.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 29.10.2018 r. godzina 18 UTC

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa 30.10.2018 r. godzina 00 UTC

Analiza wsteczna mas powietrza na różnych poziomach troposfery na dzień 29.10.2018 r. godzina 12 UTC dla Warszawy. Obszarem źródłowym masy są obszary południowej części Starego Kontynentu, a nawet Afryki północnej i Morza Śródziemnego

Ciepły wiatr halny z południa, wysokie temperatury na południu

W pasie Polski południowej napływające powietrze z południa Starego Kontynentu przyczyniło się do znacznego wzrostu temperatury. Przyczyną jest tu także coraz silniejszy wiatr halny.

Stan pogody na godzinę 19 czasu lokalnego. Jak widać na południu Polski termometry pokazują aż 17°C. To głównie zasługa silnego wiatru fenowego, który w sprzyjających warunkach dociera nawet do Krakowa. W tym samym czasie np na zachodzie i północy temperatura kształtuje się od 4°C do 6°C, źródło meteomodel.pl