Prognoza pogody na 5 dni dla Polski: Gwałtowne ocieplenie, roztopy i marznące opady

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dokonuje się kluczowa przebudowa pola barycznego, która w konsekwencji doprowadzi do napływu bardzo ciepłego powietrza z południa, z rejonów Morza Śródziemnego.


Jesteśmy w okresie przejściowym przy napływie dość ciepłego jak na tę porę roku i wilgotnego powietrza od południowego wschodu z mgłami i silnym zamgleniem, niosącego ze sobą opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem, a miejscami także deszczu zamarzającego na wychłodzonym podłożu, rozprzestrzeniające się znad naszego wschodu na NW, nocą przy zmieniającym się przepływie w swobodnej troposferze na południowy, stopniowo ustępujące na NE. W tym czasie kiedy słabe opady śniegu ustępować będą znad Mazur i Suwalszczyzny, znad Czech i Słowacji wchodzić będzie front ciepły związany z niżem znad Bawarii, początkowo bez opadów, które w postaci słabego deszczu pojawią się dopiero nad dzielnicami centralnymi, a w miarę przesuwania się frontu na północny wschód będą się intensyfikowały, a nad Mazurami i Suwalszczyzną przechodziły w opady deszczu ze śniegiem.
Po wejściu niżu nad Bawarię i zmianie przepływu na południowy zwiększy się gradient baryczny, nastąpi ożywienie w atmosferze i wzrastać będzie prędkość wiatru, w sobotę nad wschodnią połową kraju w porywach dochodząca do 14, 17 m/s, a w obszarach górskich i podgórskich znacznie silniejszego 20 do 23 m/s, ponadto w górach spodziewane są zjawiska fenowe. Po przejściu frontu wyraźnie ociepli się i w całym kraju temperatura przejdzie na plus, najcieplej będzie na południu, tutaj w sobotę możliwe jest 8 stopni, a w niedzielę na południowym wschodzie nawet 10, 12 stopni. Czeka nas kolejny epizod odwilżowy, tym razem przy napływie powietrza od południa, znacznie cieplejszego od tego docierającego do nas znad Atlantyku w ciepłych wycinkach niżów atlantyckich – informuje synoptyk Ryszard Olędzki z ICMW-UW.


Sytuacja synoptyczna na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 00 UTC. Od południowego zachodu przemieszczać będzie się front ciepły z opadami, miejscami marznącymi. 


Sytuacja synoptyczna na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 12 UTC. Rozległy ciepły wycinek niżu nad Polską. Od zachodu przemieszczać będzie się front ciepły. 
Sytuacja synoptyczna na dzień 3 lutego 2019 r. godzina 12 UTC. Przez Polskę przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż którego przemieszczać będą się niewielkie zaburzenia, przekształcające się nawet do postaci niewielkich układów niskiego ciśnienia. 

Prognoza pogody na piątek

Prognoza na dzień 1.02.2019 r. (IMGW-PIB)
W sobotę już w całej Polsce odwilż, początkowo w wielu miejscach Polski możliwe są opady marznące powodujące gołoledź. Warto zachować ostrożność. Najcieplej będzie na południu, gdzie temperatura może przekroczyć 10°C. Duży wpływ będzie mieć osuszający wiatr halny. Niewiele chłodniej ma być na wschodzie (IMGW-PIB)

W niedzielę na południowym-zachodzie, zachodzie Polski możliwy powrót zimy

Prognozy modeli wskazują, że nasz kraj znajdzie się jeszcze w południowej cyrkulacji atmosfery. Jednak od zachodu na wschód przemieszczać ma się powoli front chłodny. Wzdłuż niego prawdopodobny jest rozwój niewielkich układów niżowych. Jedno z takich zaburzeń może przynieść opady mieszane, śniegu w południowo-zachodniej i zachodniej części Polski. Prognozy te jeszcze mogą ulec zmianie.

Prognoza na niedzielę model GFS

Duży kontrast termiczny między wschodem a zachodem Polski w niedzielę


Prognozowana maksymalna wartość temperatury na dzień 3 lutego 2019 r. godzina 15 UTC. Model GFS
W poniedziałek już w całej Polsce chłodniej. (IMGW-PIB)


We wtorek pogoda zbliżona do tej z poniedziałku. Od zachodu obejmować będzie nas klin wyżowy, przynosząc stabilizacje w pogodzie (IMGW-PIB)