Burze pojawią się w środę na obszarze Polski. Niewykluczone superkomórki. Będą jednak słabsze niż wtorkowe. Gdzie jest burza 11.08.2021?

Burze. W środę od zachodu nad Polską będzie rozbudowywać się klin wyżowy. Jedynie krańce wschodnie i południowo-wschodnie znajdują się jeszcze w zasięgu oddziaływania płytkiej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym. Znajdziemy się w umiarkowanie ciepłej masie polarno morskiej.

Rozwój burz możliwy jest dziś zwłaszcza we wschodniej części kraju oraz na Wybrzeżu i Pomorzu, gdzie powietrze będzie jeszcze charakteryzować się pewną niestabilnością (TPW do 25-30 mm). Zatem zawartość wody opadowej ma być mniej niż w poprzednich dniach.

Burze będą mniej intensywne niż wtorkowe

Przepływ mas powietrza ma być na ogół słaby i umiarkowany, co przełoży się słabe ścinanie wiatru. Jedynie na południowym wschodzie (szczególnie w Bieszczadach) ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km dochodzić będzie do 15-20 m/s. Prognozy numeryczne wskazują, że słaby wiatr na górnych poziomach izobarycznych występować będzie na północy i północnym-wschodzie. Nie można dziś wykluczyć przechodzenia kilku komórek burzowych nad jednym obszarem, skutkując nawet podtopieniami. Akumulacja opadów burzowych może sięgnąć 20-25 mm. Przeważnie jednak sumy opadowe nie przekroczą 15 mm.

Podczas przechodzenia konwekcji, porywy wiatru sięgną przeważnie do 65 km/h. Silniej powieje jedynie w Bieszczadach, gdzie konwekcyjne porywy wiatru mogą sięgnąć 80-90 km/h. Nie można wykluczyć na obszarach podgórskich i górskich superkomórek burzowych, w których zjawiska towarzyszące mogą być gwałtowne. Grad z burz posiadających mezocyklon na południowym-wschodzie może przekroczyć 2-3 cm.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

burze środa Polska

Nie można wykluczyć miejscami utworzenia się lepiej zorganizowanej konwekcji. Burze organizować mogą się nawet do formy struktur wielokomórkowych. Szczególnie liczne ośrodki konwekcyjne powstać mogą na północy, centrum i wschodzie. Całkowicie nie można wykluczyć, że we wschodniej połowie kraju pojawi się kilka przypadków superkomórek burzowych.

Najdłużej burzowa aura utrzyma się we wschodniej połowie kraju. Na wschodzie i północnym wschodzie nie można całkowicie wykluczyć 1-2 słabych trąb powietrznych ze względu na niski poziom kondensacji oraz dość wysoką wartość CAPE w warstwie 0-2 km. Jednak prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest minimalne.

Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze środa

Prognozy numeryczne wskazują, burze powinny pojawić się jeszcze przed południem, a około południa ich rozwój znacznie się zintensyfikuje. Pod wieczór konwekcja zacznie tracić na intensywności, a w pierwszej części nocy zaniknie.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ