Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze mogą pojawić się w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Grad, ulewy do 30 mm i silny wiatr do 90 km/h. Gdzie jest burza 14.08.2021?

burze w sierpniu 2021

Dzisiaj przez Polskę z zachodu na wschód, przesuwa się zatoka niżowa z frontem chłodnym związana z niżem znad Skandynawii. Nad wschodnią połową kraju zalegać ma jeszcze cieplejsze powietrze polarno morskie, a za frontem napłynie chłodniejsza masa również polarno morska. Najbardziej intensywne zjawiska burzowe są prognozowane w drugiej części dnia. Termometry wskażą dziś od 26°C do 30°C. 

Chmury konwekcyjne już nad Polską

Bieżące zdjęcia satelitarne ukazują stopniowy rozwój konwekcji nad Polską. Szczególnie liczne chmury kłębiasto-deszczowe obserwowane są na Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku. W rejonie Rybnika wystąpiła słaba burza. Chmury konwekcyjne tworzą się również na południu i wschodzie. W kolejnych godzinach to właśnie na tym ostatnim obszarze spodziewany jest rozwój rozproszonych chmur burzowych. Zwłaszcza w w obrębie frontu chłodnego nacierającego od zachodu, który spowoduje wymuszenie unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza, skutkując rozwojem burz.

Burze. Możliwe lokalne burze w sobotę na obszarze woj. lubelskiego

Najbardziej aktywne zjawiska burzowe są spodziewane w drugiej części dnia. Najwięcej chmur burzowych powstanie wzdłuż frontu o charakterze chłodnym. Oczekiwany jest rozwój izolowanych komórek burzowych, lokalnie niewielkich klastrów wielokomórkowych. Istnieje pewne prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych superkomórek burzowych, które nie będą długotrwałe.

Chmury burzowe przemieszczać mają się z umiarkowaną prędkością z zachodu na wschód kraju. Zatem sumy opadowe w burzach nie przekroczą 20-30 mm. Podczas przechodzenia burz powieje do 80-90 km/h, skutkując lokalne szkodami. Najsilniejsze, gwałtowne podmuchy wiatru są prawdopodobne w obszarze występowania superkomórek burzowych. Nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy do 2-4 cm. 

Prognoza burz na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze. prognoza lowcyburz

Burze. Chmury burzowe będą niezbyt liczne


Komórki burzowe będą na ogół rozproszone i niezbyt liczne. Cechować mają się dużą punktować. Pojedyncze burze mogą pojawić się około 14. Najwięcej burz modele prognozują pomiędzy 16 a 20. Pod wieczór atmosfera zacznie się stopniowo stabilizować, a w pierwszej części nocy zjawiska burzowe zanikną, bądź odsuną się nad Ukrainę. 

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

burze. prognoza od IMGW-PIB

Najwięcej burz może pojawić się na południu i wschodzie woj. lubelskiego

Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości sugerują, że najwięcej burz może pojawić się na Roztoczu oraz wschodnie województwa lubelskiego. Niewykluczone, że zagrzmi punktowo w całym regionie. Jednak najwięcej burz spodziewamy się na południu regionu. 


Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 90%.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów i lokalnych burz

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz