Burze o dużej, miejscami niszczącej sile przejdą przez Polskę. Wielki grad, wiatr ponad 100 km/h i ryzyko tornad. Gdzie jest burza 16.08.2021?

Burze. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym obserwuje się przebudowę pola barycznego. Znad Wysp Brytyjskich nad Cieśniny Duńskie i Skandynawię przemieszcza się odcięty ośrodek niskiego ciśnienia „LUCIANO”. W obrębie tego głównego układu niżowego znajdzie się wyraźny, mocno pogłębiony niż dolny. Zalegać ma gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, która utrzymuje się nad południową i środkową częścią Starego Kontynentu. Masa z południa wypierana będzie w ciągu dnia przez front chłodny, który może mieć tendencje do falowania. Poprzedzony może być on linią zbieżności wiatru. Chmury burzowe w poniedziałek wędrować będą z południa, południowego-zachodu na wschód. Nie można wykluczyć, że dodatkowym wspomaganiem dla poniedziałkowych burz okażą się płytkie ośrodki niżowe rozwijające się na pofalowanym froncie atmosferycznym. Skutkować może to wysoką, miejscami niszczącą siłą dzisiejszych burz. Ochłodzenie odczujemy w całym kraju już we wtorek.

Sytuacja synoptyczna 16.08.2021, 12 UTC

burze, 16 sierpnia 2021

Burze powstały zgodnie z prognozami w nocy w ciepłym wycinku niżu

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską południową rozwinęły się burze z uniesionego trybu konwekcji. Nad Górnym Śląskiem oraz południem Ziemi Łódzkiej powstał klaster wielokomórkowy, który propaguje na wschód, północny-wschód. Może to w pewnym stopniu zmodyfikować poniedziałkowe, dzienne warunki do rozwoju świeżej konwekcji. W dalszej części wpisu przyjrzymy się, jakie warunki oraz typy burz są prawdopodobne na obszarze Polski.

W kolejnych godzinach burz spodziewamy się m.in na Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu oraz woj. lubelskim. Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady burzowe powodujące podtopienia, duża aktywność elektryczna. Uniesiony tryb konwekcji zmniejsza prawdopodobieństwo opadów dużego gradu i niszczącego wiatru.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 2:28 do 4:28 czasu lokalnego dla Polski

Groźna pogoda już od pierwszej części dnia. Szczyt aktywności burzowej popołudniu i wieczorem

Rozwój silniejszych burz możliwy jest już od godzin porannych. Większa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta około południa. Mogą być to w początkowej fazie izolowane ośrodki burzowe, które mogą miejscami przybrać formę superkomórek burzowych. Na wschodzie, północnym-wschodzie niewykluczone są lokalne trąby powietrzne. Prawdopodobieństwo wystąpienia 1-2 przypadków mezocyklonicznych tornad nie jest duże, ale o ich ryzyku rozwoju należy wspomnieć. Szczególnie gwałtowne burze superkomórkowe wygenerują konwekcyjne porywy wiatru do 90 km – 110 km/h. Miejscami możliwe opady dużego, bardzo dużego gradu o średnicy dochodzącej do 5-8 cm. Akumulacja opadów burzowych może sięgnąć 20-50 mm, prowadząc do podtopień.

Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze 16 sierpnia 2021

Burze. Możliwe bow echo i superkomórki z dużym gradem. Istnieje prawdopodobieństwo lokalnych trąb powietrznych

W godzinach popołudniowych i wieczornych nad Polską może uformować się rozległy system burzowy, nawet z wbudowanymi superkomórkami. Podstawowym zagrożeniem na jego trasie okażą się silne, miejscami niszczące porywy wiatru o charakterze prostoliniowym. W dalszym ciągu możliwe będą superkomórki burzowe, które mogą generować opady dużego gradu, nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień. Istnieje prawdopodobieństwo lokalnych trąb powietrznych.

Szczególnie gwałtowne burze posiadające rotujące prądy wstępujące są prognozowane na południu, częściowo centrum i wschodzie kraju. Nie można ich wykluczyć również w północnej części kraju, ale będzie ich zdecydowanie mniej niż na wcześniej wymienionych obszarach.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wieczorem i w pierwszej części nocy dojdzie do rozwoju rozległego systemu burzowego, nawet z wbudowaną linią szkwału. Na zobrazowaniach radarowych możliwe jest bow echo, w obrębie, którego mogą wystąpić superkomórki burzowe. Konwekcyjne porywy wiatru mogą sięgnąć 110 km/h – 130 km/h. Opady burzowe mogą skutkować podtopieniami, oczekiwana jest również wysoka aktywność elektryczna. W pierwszej części nocy nie można całkowicie wykluczyć lokalnych trąb powietrznych. Obecny stan wiedzy nie pozwala nam jednak przewidzieć, gdzie takowe zjawisko może wystąpić.

Nie można wykluczyć, że silne burze utrzymają się przez całą noc z poniedziałku na wtorek. Szczególnie we wschodniej połowie kraju, gdzie mogą zaznaczyć się burze wielokomórkowe i superkomórki.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE