Intensywne burze w najbliższych dniach na obszarze Polski. Możliwe klastry burzowe i superkomórki (MAPY)

Intensywne burze. Układ wysokiego ciśnienia z centrum nad Ukrainą ma stopniowo przesuwać się dalej na wschód. Co istotne od zachodu w piątek zaczyna nasuwać się rozległa zatoka niżowa związana z niżem znad Wysp Brytyjskich. Taki rozkład ośrodków baryczny zaczyna powodować napływ gorącego powietrza zwrotnikowego z południa. Na przeważającym obszarze Polski w piątek nie będzie warunków do rozwoju burz z uwagi na obecność suchych warstw. Sytuacja ta zmieni się w weekend we wschodniej połowie kraju, gdzie pojawi się więcej burz i opadów, o czym napiszemy szerzej w dalszej części artykułu.

Burze w piątek możliwe tylko w górach. Dynamiczna pogoda w sobotę

W piątek nie będzie na ogół warunków do rozwoju burz. Niskie prawdopodobieństwo burz pojawi się w górach. Z powodu nasunięcia się zatoki niżowej oraz linii zbieżności wiatru. Ważną rolę odegra także orografia. Burze, jeśli powstaną, to będą krótkotrwałe i towarzyszyć mają im intensywne opady konwekcyjne do 10-15 mm.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

słabe burze

Wieczorem i w nocy z piątku na sobotę nie będzie na ogół warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Niewykluczone, że słabe burze nasuną się do Polski znad Niemiec. Z zachodu na wschód przesuwać ma się dalej zatoka niżowa z ulegającym okluzji frontem atmosferycznym. Jeśli nawet pojawią się na krańcach zachodnich, to będą na ogół krótkotrwałe. Opady w burzach mogą sięgnąć do 10 mm, ograniczone będzie zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru, które nie powinny przekroczyć 50-60 km/h.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

słabe burze

Intensywne burze. Sobota z aktywniejszymi burzami na wschodzie

W sobotę zjawiska burzowe możliwe są głównie w pasie od Podlasia przez wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po Małopolskę i Górny Śląsk. W czasie burz możliwe są opady konwekcyjne do 10-30 mm.

Modele pogodowe prognozują, że w pierwszy dzień weekendu przez Polskę wędrować ma zatoka niżowa i front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który ulegać ma okluzji. Centrum niżu znajdzie się nad południową Skandynawią. Nie można wykluczyć, że front będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru. Szczególnie nad wschodnią połową kraju zalegać ma cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze. Natomiast za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno morskie.

Sytuacja synoptyczna, 14.08.2021, 12 UTC

front nad polską

Szczególnie intensywnego rozwoju konwekcji oczekujemy wzdłuż frontu chłodnego oraz prawdopodobnej linii zbieżności wiatru, która nieco wyprzedzi front atmosferyczny. Masa powietrza w zasięgu frontu będzie umiarkowanie wilgotna, charakteryzować ma się całkiem sporą energią dostępną drogą konwekcyjną, która przekraczać ma 2000 J/kg. Spodziewane są pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Nie można wykluczyć pojedynczych superkomórek burzowych. Podczas burz powieje do 70-90 km/h, miejscami możliwy grad. Szczytowa aktywność burzowa zostanie osiągnięta w drugiej części dnia. Akumulacja opadów burzowych może sięgnąć 15-30 mm. Pod wieczór burze zaczną opuszczać wschodnią połowę kraju.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

intensywne burze sobota Polska

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ