Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Widać nagły chłód. Upał zdarzy się, ale nie będzie tak intensywny jak w lipcu. Wystąpią silne burze

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Będą upały, ale mają być krótsze niż w czerwcu i lipcu. Sprawdzamy najnowsze prognozy europejskie oraz amerykańskie do końca ósmego miesiąca roku.

Pogoda długoterminowa. Najpierw upały, potem ochłodzenie

Jeszcze kilka dni temu modele numeryczne sugerowały, że czeka nas dłuższy upalny okres okres synoptyczny. Teraz modele sugerują, że upał będzie krótszy i mniej intensywny. Rozpocznie się już dziś na zachodzie. Upalna będzie również sobota na południu, częściowo centrum i wschodzie kraju. Niedziela dalej z upałem na południu i wschodzie. Nie unikniemy jednak opadów, a nawet burz w Polsce.

Przejrzyjmy się mapie obrazującej rozkład anomalii temperatury w okresie od 13.08.2021 do 19.08.2021 według ICON. Uwzględniony jest okres referencyjny 1991-2020. W piątek i sobotę oraz niedzielę na obszarze całej Polski temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Jedynie na północy będzie chłodniej z temperaturą w okolicach normy wieloletniej. Ciepły okres synoptyczny potrwa do 16 dnia miesiąca. Następnie prawdopodobnie od wtorku temperatura spadnie w całym kraju. Obniży się poniżej normy wieloletniej. Napłynie chłodniejsza masa polarno morska. Na kolejnych mapach sprawdzimy jak prezentować będzie się rozkład temperatury i opadów do końca sierpnia 2021.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. upał i chłód.

ECMWF mało optymistyczny na kolejne tygodnie sierpnia 2021

Najnowsza prognoza ECMWF, że czeka nas chłodniejszy okres synoptyczny w okresie od 16.08.2021 do 23.08.2021. Według modelu europejskiego temperatura w naszej części Europy będzie poniżej normy wieloletniej. Świadczy to możliwym spadku temperatury poniżej normy wieloletniej. Zatem dni upalnych w sierpniu może nie być wiele. Te zdarzą się szczególnie w piątek oraz weekend. Na początku tygodnia rozpocznie się dynamiczne wypieranie gorącej masy zwrotnikowej, skutkując rozwojem silnych burz.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. ochłodzenie według ECMWF

Kolejną mapę, jaką analizujemy, przedstawia rozkład anomalii tygodniowej w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021 w oparciu o model ECMWF. Uwzględniona jest na poniższej mapie 20-letnia norma klimatologiczna. Europejski model prognozuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Jedynie na północy i północnym-zachodzie w normie wieloletniej. Jest to jednak orientacyjna prognoza, która może ulec zmianie. W dalszej części wpisu przeanalizujemy mapy pochodzące z innych modeli.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Będzie ochłodzenie

Najwięcej opadów na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia 2021

Według ECMWF Od 16.08.2021 do 23.08.2021 nie zabraknie też opadów. Jednak najwięcej deszczu prognozowane jest na wschodzie i południu Polski. Będą to najczęściej opady burzowe, rzadziej wielkoskalowe.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Prognozy opadów

Poniższa mapa obrazuje rozkład średniej anomalii temperatury w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021. Europejski model sugeruje, że pod koniec miesiąca opadów powinno być nieco mniej, ale będą się zdarzać. Ilość opadów ma być w normie, tylko miejscami nieznacznie w normie, co sugeruje częstszą dominacje pogody wyżowej, czasem przechodzenie frontów związanych z cyrkulacją strefową, które spowodują wzrost dynamiki, opady i burze w Polsce.

opady w normie i lekko poniżej normy

Pogoda długoterminowa. CFS nie pokazuje tak silnego ochłodzenia jak GEFS oraz ECMWF

Następnie analizujemy mapy pochodzące z amerykańskiego modelu klimatycznego CFS. Ukazuje on nam ciepły okres synoptyczny. Szczególnie duża anomalia temperatury w okresie od 12.08.2021 do 19.08.2021 jest obserwowana na południu. Wysokie temperatury trwające do 16 dnia miesiąca zaburzają nam pełen obraz sytuacji, gdyż w okolicach wtorku do Polski silne ochłodzenie, którego nie widzimy jednak na tej mapie modelu.

pogoda. ciepły okres

Model CFS nie widzi tak silnego ochłodzenia w naszej części. Temperatury na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia spadną, ale według amerykańskiej modelu klimatycznego, średnia anomalia tygodniowa będzie wyższa. Wskazuje on na więcej dni ciepłych w południowej części kraju. Tylko w centrum i na wschodzie widzimy obszary z temperaturą w normie i lekko poniżej normy wieloletniej.

mniejsze ochłodzenie

Prognoza na przełom sierpnia i września może ulec jeszcze korekcie. Dlatego traktujmy ją orientacyjnie. Według CFS najcieplej będzie na południu, chłodniej w centrum i na wschodzie z temperaturą w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Przyjrzymy się jednak w dalszej części wpisu wyliczeniom modelu GEFS, którego prognoza wskazująca na ochłodzenie. Jest zbliżona do tego co pokazał nam model europejski ECMWF.

CFS i chłodniejszy okres synoptyczny

Pogoda długoterminowa. Chłodniejszy okres synoptyczny z temperaturą poniżej normy przesądzony

GEFS ukazuje nam, że najcieplej w okresie od 13.08.2021 do 18.08.2021 będzie w południowej, centralnej i zachodniej części kraju. Średnia anomalia za okres 5 dni będzie w tym okresie przeważnie w normie wieloletniej. Dopiero na kolejnych mapach dostrzeżemy spodziewane ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia.

ciepły okres synoptyczny

GEFS jest zdecydowanie mniej optymistyczny niż CFS. Prognoza jego jest zbliżona do tego, co pokazał nam model ECMWF. Dostrzegamy, że pod koniec wakacji czeka nas chłodny okres synoptyczny. Temperatury mogą być niższe, niż zwykle są w tym okresie. Dotyczyć będzie to nie tylko Polski. Czasem na termometrach zobaczymy poniżej 20°C w najcieplejszym momencie dnia.

chłód w polsce

Szanse na zmiany widzimy dopiero pod koniec miesiąca. W okresie od 23.08.2021 do 28.08.2021 do Polski może wkroczyć ocieplenie. Na zachodzie mają być to wartości w normie wieloletniej, gdzie zdarzyć mogą się częstsze dni gorące i upały. Na tym obszarze temperatura jest lekko powyżej normy. Najdłużej chłód może utrzymać się we wschodniej połowie kraju. Z uwagi na dynamiczną sytuacje baryczną i odległy termin, prognozy mogą ulec korekcie.Na ogół w kolejnych tygodniach sierpnia temperatura wyniesie 18°C do 25°C. Dni z gorącem oraz upałem mogą być sporadyczne, ale raczej wystąpią.

chłód w prognozach

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym i wiatrowym, co może powodować lokalnie duże szkody.