Burze możliwe w niedzielę nad Polską. Wysokie temperatury w wielu regionach. Nawet 15°C na termometrach

Burze możliwe są dziś nad Polską. W wielu regionach notowana będzie iście wiosenna temperatura powietrza. Nawet 15°C w ostatni dzień weekendu.

Burze możliwe w niedzielę nad Polską

W ciągu doby Polska znajdzie się pomiędzy oddalającymi się na wschód i nasuwającymi do kraju od zachodu ośrodkami niskiego ciśnienia oraz rozbudowującymi się na południu kontynentu układami wyżowymi. , Za których sprawą będzie obserwowana w wielu regionach pogodna i słoneczna aura, jednak gdzieniegdzie mogą pojawić się także niewielkie przelotne opady deszczu i burze. Postępować ma na przeważający obszar Polski napływ bardzo ciepłej polarnomorskiej masy powietrza transportowana z rejonu Morza Śródziemnego.

Prognoza zasięgu opadów konwekcyjnych na 25 lutego 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie przeważnie umiarkowane i okresami duże. Miejscami na północy i wschodzie przelotne opady deszczu, możliwe gdzieniegdzie słabe burze. W godzinach porannych na południu mogły występować mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia od około 8°C na północy, około 12°C w centrum, do 15°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Wysoko górach wiatr w porywach do 65 km/h. W zasięgu komórek konwekcyjnych i burz do 50-60 km/h.

Prognoza zasięgu opadów konwekcyjnych na 25 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zjawiska burzowe dziś nad Polską
Zjawiska burzowe możliwe dziś lokalnie w centrum, na północy i zachodzie

Dziś mamy niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Niskie ryzyko wyładowań atmosferycznych będzie szczególnie na zachodzie i północy. Jeszcze wyższe temperatury czekają nas w nowym tygodniu, osiągając okolice 20 stopni.

Burze możliwe w Polsce na zachodzie, centrum, północy

Zjawiska konwekcyjne okażą się dziś na ogół słabe

Niedziela zapowiada się bardzo ciepła na przeważającym obszarze Polski. Prawdopodobieństwo wystąpienia pojedynczych burz nie przekracza 15-30%. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie powinna być wyższa niż 50-100 J/kg, ale miejscami może osiągnąć 150-250 J/kg. Warunki kinematyczne mają być na ogół słabe do umiarkowanych. Na zachodzie kraju uskoki wiatru nie przekroczą na ogół 10-12 m/s, natomiast na północy okażą się nieco wyższe do 20 m/s. Pionowy gradient temperatury sięgnie nawet 8°C, co może pozwolić na rozwój umiarkowanie rozbudowanych w pionie chmur Cb, których wierzchołki mogą znaleźć się na wysokości 5-7 km. Burze są dziś możliwe na zachodzie, północy i częściowo w centrum. Temperatura wierzchołków Cumulonimbusów może obniżyć się do -30/-20°C, pozwalając na wystąpienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Największe szanse na burze będą lokalnie pomiędzy 13 a 19 czasu lokalnego.

Prognozowana temperatura powietrza na 25 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

burze nad Polską
Burze możliwe oraz wysoka temperatura w niedzielę

Ulewy do 10 mm i wyładowania atmosferyczne możliwe w niektórych regionach Polski

Największe ryzyko lokalnych burz będzie w północnych regionach naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, gdzie oprócz czynników kinematycznych, sprzyjać ma powstawaniu komórek konwekcyjnych stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Wysokość opadów nie przekroczy na ogół 5-10 mm.

Zobacz też: Potężna śnieżyca na koniec lutego. Atak zimy przyniesie nawet 30 cm śniegu.

Prognoza chwiejności termodynamicznej na 25 lutego 2024, 17 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

zjawiska konwekcyjne w kraju
Burze możliwe 25 lutego 2024 r. na zachodzie, centrum i północy kraju

Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia burz w ciągu najbliższych 24 godzin nad Europą i obszarami przyległymi

burze dziś w kraju możliwe
Burze możliwe dziś nad Polską. Źródło: https://www.stormforecast.eu/

Pewnym czynnikiem ograniczającym tworzenie się chmur kłębiastych może okazać się miejscami zachmurzenie, które utrudniać może nagrzewanie PBL, jak i też występowanie w pionowym profilu troposfery lokalnych warstw inwersyjnych, które hamować mogą pionowe ruchy konwekcyjne. Wymuszanie procesów konwekcyjnych okaże się na ogół słabe. Ponadto większość chmur Cb będzie za słabo rozbudowana w pionie, aby zaszła elektryzacja w polu naszej atmosfery. Jednak i tak nie można wykluczyć rozproszonych, krótkotrwałych burz. W pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek na Pomorzu i Warmii oraz Mazurach możliwe są jeszcze lokalne burze. Potem powinny zaniknąć całkowicie i pozostaną tylko opady przelotne pochodzenia konwekcyjnego.

Źródło: Fanipogody.pl, stormforecast.eu, wxcharts.com