Burze nad Polską. Lokalnie możliwy grad

Od godzin południowych nad Polską tworzą się chmury burzowe. Ich inicjacja zachodzi na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Na ogół są to krótkotrwałe i pojedyncze komórki konwekcyjne, z nielicznymi wyładowaniami. Punktowo łączące się w struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania.

Komórki opadowe oraz burzowe obserwowano dziś m.in na Podlasiu, ale także na Mazowszu, punktowo w województwie warmiński-mazurskim.

Grzmiało również na Lubelszczyźnie, ale także na Podkarpaciu i województwie małopolskim, na tym ostatnim obszarze zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich, gdzie duży wpływ na inicjacje konwekcji miała orografia terenu.

Wiele nowych komórek powstaje dziś na tzw. outflow boundary. Jest to dobrze widoczne na zobrazowaniach radarowych i zdjęciach satelitarnych.

Obecnie najgroźniejsza komórka burzowa znajduje się na południe od Rzeszowa, w rejonie Krosna. Prawdopodobny jest tam również grad, na co wskazuje duża odbiciowość.

Rozwój konwekcji obserwowany jest również w Małopolsce, są to na ogół pojedyncze komórki burzowe i opadowe. Lokalnie grzmiało także na Lubelszczyźnie, obecnie występują słabe opady pochodzenia konwekcyjnego m.in w rejonie Lublina.

Nowe komórki tworzą się w warunkach słabego przepływu mas powietrza również na Mazowszu, ale nie stanowią istotnego zagrożenia.

W nocy burze prawdopodobne są w zachodniej części Polski, gdzie zaznaczy się zatoka niżowa i nasunie się układów frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze chmury Cumulonimbus zanikną do późnego wieczora.

IMGW, Blitzortung

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Dodaj komentarz