Burze przechodzą przez Polskę. Pada grad i silnie wieje, są intensywne opady deszczu. Gdzie jest burza 20.08.2021?

Burze. W piątek przez nasz kraj z zachodu na wschód przesuwa się słaba zatoka związana wraz z frontem chłodnym. Przed i na froncie pojawiły się przelotne opady deszczu oraz lokalnie burze. Temperatura wzrosła, jedynie nad samym morzem nadal chłodno i wietrznie.

Burze od drugiej części dnia nad Polską

W przeddzień weekendu burze występują od drugiej części dnia od woj. dolnośląskiego przez łódzkie, wielkopolskie, mazowieckie po woj. podlaskie. Natężenie jest przeważnie słabe, miejscami umiarkowane. Gdzieniegdzie obserwowane są opady drobnego gradu i silniejsze podmuchy wiatru powyżej 70 km/h.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 20.08.2021, 18 UTC

Zjawiska burzowe idą na wschód

Najpierw burze rozwinęły się nad zachodnią Polską w godzinach południowych. Szczególnie liczne nad Wielkopolską i Kujawami. Były to na ogół punktowo, rozproszone komórki, jakie miejscami były przeważnie krótkotrwałe. Z uwagi na stosunkowo niewielką wodność atmosfery i spory przepływ mas powietrza na poziomie sterującym ruch chmur kłębiasto-deszczowych jest znaczny. Na ogół konwekcyjne porywy wiatru nie przekraczały 50-70 km/h. Przeważnie akumulacja opadów deszczu nie przekraczała 10-15 mm. Z biegiem czasu strefa korzystnych warunków na linii zbieżności przesuwa się na wschód.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

pogoda. prognoza burz na piątek

Strefa burzowa o największym natężeniu przesunęła się do centrum

Następnie z biegiem czasu strefa najbardziej korzystnych warunków do rozwoju burz przesunęła się w ciągu ostatnich dwóch godzin do centralnej Polski i na północny wschód kraju. Lokalnie mogły wystąpić superkomórki burzowe.

Po godzinie 18 chmury burzowe obserwowane są gdzieniegdzie na zachodnim, centralnym i północnym Mazowszu, a także na Ziemi Łódzkiej i północy Podlasia.

Należy dodać, że z biegiem godzin wzrosło natężenie opadów konwekcyjnych w burzach i miejscami mogło krótkotrwale przekroczyć 20-25 mm/h. Najczęściej i lokalnie sięga jednak 10-15 mm/h. Ponadto w związku z wyraźny przemieszczaniem się burz całkowita suma opadów nigdzie nie przekroczyła 15 mm.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 17:00 do 19:00 czasu lokalnego

Dane z radarów meteorologicznych IMGW-PIB wskazują, że lokalnie na południowym-wschodzie Kujaw i zachodzie Mazowsza w czasie burz. Występowały opady drobnego gradu (informacje z produktu ZHAIL). Na stacjach synoptycznych nie zanotowano silniejszych porywów konwekcyjnych. Jednak z uwagi na dość rzadką sieć pomiarą i dużą lokalność burz, nie można wykluczyć, że miejscami w czasie burz wiało do 60-70 km/h.

Prognozy numeryczne wskazują, że w kolejnych godzinach burze będą obserwowane głównie w centrum i na wschodzie. Wiele jednak wskazuje, że natężenie zjawisk konwekcyjnych ma być na zbliżonym poziomie, a nawet po zachodzie słońca zacznie się zmniejszać.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w piątek

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ