Katastrofa w pogodzie. Lodowiec znika. 23 stopnie na Grenlandii. Padają rekordy temperatury

Tegoroczne lato należy do najcieplejszych w historii pomiarów. Przypomnę tylko, że lipiec był najcieplejszy w historii pomiarów, czyli od ponad 140 lat. Sytuacja ta skutkuje nie tylko upałem i pożarami w Europie. Znacznie poważniejsze w kontekście klimatu na planecie mogą być wysokie temperatury notowane na lodowcach. Poniższy wpis pokazuje jak poważna jest sytuacja. Lodowiec znika w zastraszającym tempie. Temperatury na Grenlandii zbliżają się do rekordowych.

Wysokie temperatury na Grenlandii

Całkiem niedawno pisałem o bardzo wysokich temperaturach na Grenlandii. Okazuje się, że bardzo wysokie temperatury powracają do regionu lodowców. W miejscowości Tasiilaq odnotowano właśnie temperaturę na poziomie 23.6 stopnia Celsjusza. To tylko 1.7 stopnia mniej od historycznego rekordu temperatury na wyspie. Tak wysokie temperatury na wschodzie wyspy trwają już od kilku dni. Co gorsza, prognozy mówią o dalszym napływie ciepła nad region. W najbliższych dniach prognozy mówią o nawet 27 stopniach Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury dla północnej półkuli (źródło)

Wysokie temperatury na Grenlandii

Oznacza to oczywiście szybkie, dynamiczne topnienie nadbrzeżnych lodowców. Szacuje się, że w skutek ostatniej fali wysokich temperatur na wyspie stopniało tyle lodu, że powstała woda byłaby w stanie zakryć całą Kalifornię kilkucentymetrową warstwą wody. Jeśli sytuacja nie poprawi się, to może mieć katastrofalne skutki w hydrologii choćby w Europie. Kraje położone częściowo poniżej poziomu morza (Holandia) drżą na myśl o podnoszeniu się poziomu mórz i oceanów na planecie.

Fala upałów w Arktyce

Powyższy nagłówek brzmi absurdalnie, jednak niestety prognozy są nieugięte. Do 27 sierpnia w regionie występował będzie upał. Przypomnę, że w tej części Świata upał występuje, gdy słupki rtęci pokazują powyżej 25 stopni Celsjusza. Modele numeryczne zgodnie prognozują tu temperatury nawet powyżej 27 stopni Celsjusza. I to przez wiele dni. Nie muszę chyba pisać co to oznacza dla pokrywy lodowej w regionie. Będzie ona topiła się nadal w katastrofalnym tempie. Jeśli feralne prognozy znajdą potwierdzenie możemy mieć do czynienia z najwyższymi temperaturami na wyspie w historii pomiarów. Trzymam kciuki, by jednak te prognozy nie sprawdziły się.

Topniejący lodowiec

Upał na lodowcu, chłód w Europie

Podczas gdy na lodowcu temperatura przekracza 23 stopnie Celsjusza , chłodniej jest choćby w Polsce. Od kilku dni w kraju obserwujemy ochłodzenie. Temperatury tylko lokalnie przekraczają 20 stopni Celsjusza. To naprawdę bardzo rzadka sytuacja, by w Europie Centralnej było w sierpniu chłodniej niż na północnych krańcach kontynentu. Wiele wskazuje na to, że sytuacja ta potrwa jeszcze przez kilka dni. Dopiero po 20 sierpnia w prognozach dla Polski widać nieco wyższe temperatury. Przyszły weekend 21-22 sierpnia przyniesie temperatury zbliżone nawet do upału. Niestety dużo słabiej wygląda to na przyszły tydzień, kiedy to w regionie pojawić mogą się nawet przymrozki, a temperatury w dzień spadną poniżej 10 stopni Celsjusza.

Upał na lodowcu, ale nie w Polsce

Oczywiście, kryterium definicji upału jest inne na lodowcu niż w naszej części Świata jest nieco inne. Jednak fakt jest taki, że upał w najbliższych dniach pojawi się prędzej na lodowcu, niż w naszym regionie. Więcej o pogodzie w Polsce do końca sierpnia piszemy w pogodzie długoterminowej na sierpień 2021. Tam sprawdzamy, gdzie i kiedy w Polsce zrobi się cieplej.