Burze w piątek są możliwe w pasie od woj. dolnośląskiego po woj. podlaskie. Zjawiskom konwekcyjnym może towarzyszyć opad do 15-20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h.
Burze w piątek na obszarze Polski
W piątek aura w Polsce będzie dynamiczna. Z zachodu na wschód wędruje aktywna, górna zatoka niżowa. Jej wpływ obserwowany będzie także w dolnej troposferze. Z kierunków południowych zacznie napływać chwilowo coraz cieplejsza masa powietrza, powodując wystąpienie pewnej niestabilności powietrza pomiędzy dolną a środkową troposferą.
Chwiejność termodynamiczna ma być niewielka i nie przekroczy na ogół 200 – 400 J/kg, dlatego na ogół burze będą słabe. Szczególnie dużo piątkowych burz powstanie w przedniej części górnej zatoki niżowej. Skutkować będzie ona destabilizacją troposfery oraz wymuszeniem unoszenia powietrza. Należy również podkreślić, że nad Polską obserwowany jest wyraźny przepływ w środkowej i górnej troposferze. Pojawił się tzw. prąd strumieniowy (ang. jet stream) wynikający ze sporych kontrastów termicznych.
Mając na uwadze niewielkie energię dostępną drogą konwekcyjną, komórki konwekcyjne będą na ogół pojedyncze. Miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe, nawet o charakterze burzowym. Przeważnie przemieszczające się zgodnie z przepływem na górnych poziomach. Nie powinny być one jednak bardzo gwałtowne. Miejscami towarzyszyć mają im opady do 10-20 mm, lokalnie porywy wiatru do 80 km/h i grad do 1-2 cm.
Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)
Burze superkomórkowe możliwe w piątek na obszarze Polski
Niewykluczone, że pierwsze burze utworzą się już około południa. Jednak to właśnie popołudniu oczekiwana jest największa aktywność burzowa, kiedy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje mają być najsilniejsze. Z powodu małej energii dostępną drogą konwekcyjną. Chmury burzowe mają być przeważnie słabo rozbudowane w pionie, zatem aktywność elektryczna ma być słaba, miejscami umiarkowana. Niewykluczone, że utworzą się 1-2 superkomórki burzowe. Pod wieczór burze występować będą głównie we wschodniej połowie kraju. Wyraźnie jednak tracąc na intensywności i zanikając przeważnie po zachodzie słońca.
Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się w zasięgu wyżu znad Niemiec. Tylko początkowo na wschodzie i północy kraju zaznaczać się będzie obecność zatoki niżowej. Z północnego-zachodu napływać ma chłodniejsza masa polarno morska.
Zjawiska burzowe możliwe są zwłaszcza w pierwszej części nocy. Szczególnie we wschodniej połowie kraju, gdzie zaznaczy się jeszcze odsuwająca zatoka niżowa wymuszająca pionowe ruchy konwekcyjne. Chmury kłębiasto-deszczowe z uwagi na nasilony poziomy przepływ mas powietrza będą przemieszczać się ze znaczną prędkością z zachodu na wschód. W czasie nocnych burz niewykluczone są porywy wiatru do 50-65 km/h. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjna są prognozowane na wieczór i w pierwszą część nocy. Następnie aktywność burzowa zacznie szybko maleć. Opady w burzach sięgną do 10-15 mm. Początkowo prawdopodobny miejscami drobny grad. Nie można również wykluczyć, że słabe burze rozwiną się na polskim Wybrzeżu, ale nie jest to duże prawdopodobieństwo. Na tym ostatnim obszarze akumulacja opadów może sięgnąć 5-10 mm, a porywy wiatru nie przekroczą 60 km/h. Opady gradu są mało prawdopodobne.
Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC