Burze możliwe są dziś na krańcach południowych. Turyści w górach powinni zachować szczególną ostrożność. Sprawdzimy prognozy pod kątem aktywności burzowej w poniedziałek.
Przymrozki wystąpiły ubiegłej nocy i nad ranem. Poniedziałek z możliwymi burzami na krańcach południowych
Zgodnie z prognozami miniona noc przyniosła spadki temperatury poniżej zera. Były one nawet nieco większe, niż sugerowały nam to prognozy modeli numerycznych. Na posterunku IMGW-PIB w Łebie temperatura spadła do -6°C. W Lęborku natomiast na standardowej wysokości pomiarowej (2 m.n.p.g) ustalonej przez WMO było -1,3°C. Tak niska temperatura pod koniec pierwszej dekady maja, to efekt spływu chłodnego powietrza za frontem chłodnym, pogodnej aury i rozbudowy wyżu. Ważne w kontekście spadków temperatury okazało się również lokalne ukształtowanie terenu i marginalna prędkość wiatru, a nawet cisza, która jest częsta w pobliżu centrum wyżowego.
Temperatura minimalna przy gruncie na wysokości 5 cm według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego za noc 8.05.2022 do 9.05.2022 od 20:00 do 8:00
Temperatura minimalna miniona noc według sieci pomiarowej IMGW-PIB
Zjawiska konwekcyjne możliwe są dziś na południu w Polsce
Dziś pogodę w kraju kształtuje mobilny ośrodek wyżowy odsuwający się znad Morza Bałtyckiego nad Białoruś. Następnie nad Ukrainą zacznie on wyraźnie słabnąć. Burze prognozowane są dziś tylko w górach i na obszarach podgórskich.
Prognoza ciśnienia na 9.05.2022, 12Z według modelu GFS dla Europy i obszarów i przyległych
Burze wystąpią w poniedziałek, większa aktywność burzowa w okolicach połowy tygodnia
Za wczorajszym frontem chłodnym napłynęła znacznie chłodniejsza masa pochodzenia polarno morskiego. Spadek temperatury w kraju jest tylko chwilowy, natomiast ochłodzenie jest najbardziej odczuwalne we wschodnich dzielnicach Polski. Już od jutra rozpocznie się proces napływu coraz cieplejszego powietrza znad Atlantyku i Europy Zachodniej.
W poniedziałek ograniczone prawdopodobieństwo wystąpienia słabych burz będzie na krańcach południowych. Jeśli nawet ośrodki burzowe powstaną, to będą krótkotrwałe i niezbyt intensywne. Wspomaganie zapewnić może orografia terenu. Miejscami w zasięgu chmur Cumulonimbus możliwa akumulacja opadów do 10-15 mm. Podczas przechodzenia burz wzrośnie prędkość wiatru do 50-60 km/h. Prawdopodobne są również opady drobnego gradu. Pierwsze chmury burzowe powstać mogą około południa. Jednak późnym południem zaczną zanikać.
Prognoza burzowa na 9.05.2022, 08:00 do 9.05.202, 20:00 według IMGW-PIB
Dziś burze możliwe są w zasięgu odsuwającego się dalej na południe frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie niewielka, ilość wilgoci w umownym pionowym słupie powietrza nie powinna być wysoka. Burze, jeśli rozwiną się, to nie będą długotrwałe.
Prognoza burzowa na poniedziałek według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
W górach nawet najsłabsza burza jest niezwykle groźna, o czym mogli przekonać się turyści w 2019 roku. Wtedy to życie na skutek wyładowań atmosferycznych ze słabej komórki burzowej, która nadeszła ze Słowacji straciło 4 osoby, rannych zostało ponad 150 osób.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ