Burze wystąpią w sobotę nad Polską. Intensywne opady i krupa w sobotę. Gdzie jest burza 9 kwietnia 2022?
Burze spodziewane są w sobotę nad Polską
Od dłuższego czasu warunki pogodowe w Polsce kształtuje wyjątkowo aktywna cyrkulacja zachodnia. Nasz kraj pod koniec bieżącego tygodnia jest pod wpływem głębokiego i powoli wypełniającego się niżu znad Morza Bałtyckiego. Co więcej na południowym-wschodzie swój wpływ zaznacza niewielki niż, który rozwinął się na pofalowanym froncie atmosferycznym. Niskie prawdopodobieństwo burz jest dziś na południowym-wschodzie, gdzie przejściowo w ciepłym sektorze niżu zaznacza się znacznie cieplejsze i wilgotnie powietrze oraz w zachodniej, północnej, jak i też częściowo środkowej części Polski, gdzie napływać zaczyna znacznie chłodniejsze i wilgotne powietrze pochodzenia polarno morskiego.
Burze na południowym-wschodzie pojawić mogą się zwłaszcza w pierwszej części dnia, gdzie początkowo zaznaczy się wpływ ciepłej i wilgotnej masy powietrza, w ciepłym wycinku niżu. Podstawowym zjawiskiem będą opady do 10-15 mm deszczu oraz porywy wiatru do 70-75 km/h. Z uwagi na nasilony poziomy przepływ mas powietrza mogą one przybierać formę liniową.
Burze w chłodnej masie będą najbardziej liczne nad Polską
Natomiast na pozostałym obszarze burze możliwe są w świeżej i chwiejnej masie pochodzenia polarno morskiego. Na skutek zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru. Będą one w formie zarówno rozproszonej, niewielkich pasm wielokomórkowych, jak i też nie za dużych struktur liniowych. Największa aktywność burzowa na obszarze zachodniej i północnej części kraju jest oczekiwana w drugiej części dnia. Aktywność elektryczna jak na pierwszą dekadę kwietnia może być wysoka, mając na uwadze zaleganie chłodnego strumienia powietrza polarno morskiego.
Prognoza burzowa na okres od 9.04.2022, 8:15 CEST do 10.04.2022, 8 CEST według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych nasili się prędkość wiatru. W porywach do nawet 70-75 km/h, akumulacja opadów miejscami do 5-15 mm. Z uwagi na mocno obniżoną izotermę zero stopni. Oczekujemy opadów deszczu ze śniegiem, krupy i drobnego gradu. Przemieszczać mają się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. Czyli z zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Pod wieczór aktywność konwekcyjna zacznie szybko spadać. Po zachodzie słońca większość burz zaniknie.
BURZE MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC