Burze możliwe są dziś nad Polską. Może spaść grad i krupa oraz powieje silny wiatr w kraju
W piątek Polska będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia przesuwającego się znad Morza Północnego nad obszar kraju. Docierać będą chłodne arktyczne i polarne masy powietrza, przynosząc zachmurzenie i opady atmosferyczne o różnej intensywności, na ogół deszczu, ale lokalnie również w formie mieszanej i mokrego śniegu. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni, możliwe są też opady drobnego gradu. Ponadto w nocy i nad ranem, we wschodniej części kraju oraz częściowo na południu, centrum, północy wystąpiły przymrozki. Najcieplej było nad samym morzem.
Prognozowany zasięg opadów na 19 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Opady krupy i grad w Polsce
Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jednak na północnym wschodzie początkowo umiarkowane. Spodziewane konwekcyjne opady deszczu, na południu także deszczu ze śniegiem, a w górach i obszarach podgórskich mokrego śniegu. Natomiast w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Gdzieniegdzie możliwe opady krupy śnieżnej. Miejscami możliwe burze adwekcyjne, w ich trakcie opady drobnego gradu i krupy. W najcieplejszym momencie dnia od około 7°C nad morzem do 11°C, 12°C na południu i w centrum, w rejonach podgórskich od 5°C do 7°C. Wiatr będzie na ogół na północy słaby i umiarkowany, na południu umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich, po południu z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w Sudetach porywy do 85 km/h, w Karpatach do 75 km/h. Tylko w górach zawieje i zamiecie śnieżne.
Orientacyjna prognoza największego prawdopodobieństwa wystąpienia wyładowań atmosferycznych w okresie od 19-20 kwietnia 2024 r. według ESSL
Burze w chłodnej masie dziś nad Polską
Znajdujemy się w zasięgu mocno wychłodzonych mas powietrza, które docierają do nas z północy Starego Kontynentu. Już w godzinach przedpołudniowych zaczną tworzyć się chmury kłębiaste, które następnie zaczną przynosić opady konwekcyjne i lokalne burze adwekcyjne. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach nie przekroczy 5-10 mm. Niewykluczone są opady krupy śnieżnej i drobnego gradu. Niektóre z chmur Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują lokalne wyładowania atmosferyczne. Najwięcej burz wystąpi w godzinach wczesno popołudniowych, natomiast wraz z zanikaniem insolacji wieczorem zaczną one zanikać. Dziś burze najbardziej prawdopodobne są lokalnie na wschodzie, południu i centrum oraz północy Polski. Ryzyko wystąpienia rozproszonych i krótkotrwałych wyładowań atmosferycznych nie przekracza 15-30%.
Zobacz też: Wichury z wiatrem ponad 120 km/h w kwietniu.
Prognozowany potencjalnie zasięg opadów konwekcyjnych i burz na 19 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1
Szacuje się, że w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych prędkość wiatru sięgnie 50-65 km/h. opady deszczu nie przekroczą 5-10 mm. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek adwekcyjnych. W górach i na obszarach podgórskich padać ma śnieg, ograniczając okresowo widzialność poziomą w opadach do 100-300 m. Warto obserwować dziś niebo, gdyż możliwe są fotogeniczne tęcze i chmury Mammatus.
Źródło: Fanipogody.pl, Essl.org, wxcharts.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC