Burze wystąpią dziś nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr do 75 km/h

Burze w wielu regionach dziś. We wtorek pogoda w Polsce kształtowana jest przez zatokę niskiego ciśnienia, za którą odpowiedzialny jest ośrodek niżowy znad Skandynawii, wraz ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego na wschodzie kraju. Z północnego-zachodu napływa chłodna masa powietrza polarna – morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Wtorek przyniesie przewagę zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach przelotne opady deszczu oraz punktowe burze. Miejscami możliwy słaby grad. Możliwa akumulacja opadów na północnym wschodzie kraju do 30 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 19°C na wybrzeżu do około 25°C na Podlasiu. Jednak w kotlinach górskich chłodniej i tam od 17°C do 20°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. Tylko czasie burz porywy do 65 km/h, na wschodzie punktowo do 75 km/h.

Podczas nadchodzącej nocy modele prognozują zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie w drugiej połowie nocy z rozpogodzeniami, głównie w centrum i na południu kraju. Miejscami przelotne opady deszczu, natomiast w północnej części kraju miejscami burze i tam możliwe sumy opadów do 15 mm. W najchłodniejszej części nocy od 10°C do 14°C, tylko w rejonach podgórskich około 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, zachodni. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) dla Polski

burze w naszej części Europy
Burze w Polsce, 27 czerwca 2023 r.

Burze w Polsce, dynamiczna pogoda w wielu regionach. Jednak najgroźniejsze zjawiska wystąpią na wschodzie

Z prognoz numerycznych i bieżących danych satelitarnych i radarowych wynika, że strefa chłodnego frontu atmosferycznego odsuwa się na wschód. Tuż za nią od północnego zachodu napływa powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznego. Dlatego dziś burze niewykluczone są w całym kraju. Na skutek dziennego nagrzania podłoża i wzrostowi pionowego gradientu, tworzyć mają się chmury burzowe. Przeważnie przybiorą formę pojedynczych komórek burzowych, dość szybko przemieszczających się komórek. Akumulacja opadów w burzach sięgnie do 10-15 mm i lokalnie porywy wiatru do 60-65 km/h. Zdarzyć mogą się także opady gradu. W zachodniej części kraju występują już od pierwszej części dnia. Wysokość opadów sięgające do 15-20 mm, natomiast na północnym wschodzie miejscami do 25-30 mm. W czasie burz porywy wiatru przeważnie do 60-65 km/h. Jednak na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu punktowo istnieje ryzyko porywów do około 70 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w kraju
Burze nad Polską, 27/28 czerwca 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl