Burze niosą intensywne opady deszczu i gradu nad Polską. Sprawdzamy, gdzie jest burza, 25 października 2022

Burze występują 25 października 2022 nad Polską. Sprawdzamy, gdzie występują burze we wtorek nad Polską.

We wtorek burze tworzą się za frontem w umiarkowanie ciepłej masie polarnomorskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej

Wczoraj wspominaliśmy, że za głównym frontem atmosferycznym zaobserwujemy wyraźną aktywność burzową. Już wczoraj lokalne burze zaobserwowaliśmy na północy oraz miejscami w centrum i na północnym wschodzie kraju. Niektóre z komórek burzowych wykazywały się dużą sporą aktywnością elektryczną jak na październik i rozwijały się w zasięgu przemieszczającego aktywnego frontu chłodnego. Dziś jest to jednak konwekcja masowa za frontem, w świeżej i wilgotnej masie polarnej.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionej doby w naszej części Starego Kontynentu przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych

Burze niosą intensywne opady deszczu i gradu nad Polską. Sprawdzamy, gdzie jest burza, 25 października 2022
Wyładowanie w poniedziałek, 24 października 2022 nad Polską i obszarami przyległymi

Polska w polu obniżonego ciśnienia, tworzą się lokalne burze

Dziś Polska pozostaje w polu obniżonego ciśnienia. Początkowo na krańcach wschodnich w pierwszej części dnia zaznaczył się front chłodny. Tuż za frontem szerokim strumieniem napłynęło wilgotniejsze i chwiejne powietrze polarnomorskie z zachodu. Masa ta nie okazuje się dużo chłodniejsza względem ubiegłych dni. Jednak na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, wzrosła energia dostępna drogą konwekcji za sprawą stromego gradientu temperatury i rozpoczął się dynamiczny rozwój konwekcji.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 25 października 2022 na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań

sporo wyładowań jak na koniec października w Polsce
Wyładowań dziś nad Polską, 25 października 2022

Całkiem spora aktywność elektryczna jak na październik w Polsce

Chwiejność termodynamiczna wynosi dziś do 200-500 J/kg. Przepływ jest umiarkowany, co przekłada się na słabe i umiarkowane pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 10-15 m/s. Masa płynąca do naszego kraju jest zasobna w parę wodną w całym pionowym przekroju troposfery, dlatego warunki do rozwoju konwekcji okazują się dobre. Niektóre z chmur Cumulonimbus wypiętrzają się na tyle wysoko, że generują wyładowania atmosferyczne. Gdzieniegdzie tych wyładowań jest całkiem sporo jak na październik.

Rozproszone chmury konwekcyjne, miejscami przybierają formę pasm konwekcyjnych

Do godziny 16:00 we wtorek, lokalne komórki z wyładowaniami pojawiły się w następujących województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, jak i też śląskim oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Zagrzmiało również w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach. Chmury burzowe przemieszczają się dziś zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze na wschód, południowy wschód.

Burze nad Polską, 25 października 2022. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi na godzinę 16:05 czasu lokalnego we wtorek

burzowa pogoda w Polsce
Chmury i burze widziane okiem satelity

W kolejnych godzinach rozproszone burze mogą występować na południu, centrum i południowym wschodzie Polski. Zagrzmieć może także lokalnie na zachodzie i północy naszego kraju. Nie będą to jednak groźne burze.

Opady i lokalne burze okiem radaru meteorologicznego nad Polską, 25 października 2022 o godzinie 16:10 czasu lokalnego

zjawiska konwekcyjne, 25 października 2022 nad Polską
Opady konwekcyjne, 25 października 2022

Tworzą się zarówno pojedyncze komórki konwekcyjne, jak i też pasma konwekcyjne. Lokalnie z uwagi na podwyższony skręt wiatru w warstwie 0-3 km, nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Ze szczególnym uwzględnieniem południowo wschodniej części Polski. Pierwsze burze pojawiły się po godzinie 12, ale to właśnie na przedział od 14 do 18 przewidywana jest największa aktywność konwekcyjna. W burzach możliwe są opady do 5-20 mm, miejscami drobne, ale obfite opady gradu. Porywy wiatru w burzach nie powinny przekraczać 50-60 km/h. Wieczorem i w pierwszej części nocy atmosfera zacznie się stabilizować i burze będą zanikać. Zjawiska burzowe można śledzić online na radarach opadów i detektorach.

Już w środę czeka nas stabilizacja warunków pogodowych. Nie przewiduje się dogodnych warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Jedynie na północnym wschodzie możliwe są słabe opady deszczu. Przeważający obszar Polski będzie w polu podwyższonego ciśnienia.

Fanipogody.pl