Burze pojawią się we wtorek nad Polską. Możliwe superkomórki burzowe. Gdzie jest burza 24.05.2022?

Burze pojawią się we wtorek nad Polską po kilkudniowej przerwie. Prawdopodobne lokalne superkomórki burzowe. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska o charakterze konwekcyjnym.

Zjawiska konwekcyjne prognozowane są we wtorek nad Polską

Dziś nad zachodnią częścią Polski zaznaczy się układ frontów atmosferycznych, który jest związany z niżem o imieniu Finja, który lokuje się nad Morzem Północnym. System frontów z biegiem dnia przemieszczać ma się na wschód. We wschodniej połowie kraju zaznaczy się jeszcze skraj wyżu o imieniu Zeus z centrum nad Morzem Czarnym.

Prognoza sytuacji barycznej na 24.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

strefa frontu chłodnego idąca na wschó∂

We wtorek burze możliwe są w zachodniej części kraju. Od zachodu nasuwać ma się okludujący układ frontów atmosferycznych. Burze możliwe są głównie w strefie chłodnego frontu oraz na strefach zbieżności wiatru. Pierwsze burze mogą utworzyć się już w godzinach przedpołudniowych. Najwięcej burz powinno jednak wystąpić w godzinach popołudniowych i wieczornych. Energia dostępna drogą konwekcyjną ma być dziś umiarkowana. Pojawi się jednak wyraźnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza, który przełoży się na podwyższone pionowe uskoki wiatru. Istnieje ryzyko uformowania się dziś izolowanych superkomórek burzowych. W czasie burz możliwa jest akumulacja opadów do 20 mm, porywy wiatru do około 75 km/h. Dlatego też miejscami z najsilniejszych komórek burzowych zdarzyć mogą się opady gradu.

Prognoza burzowa na okres od 24.05.2022, 8:00 do 24.05.2022, 20:00 czasu lokalnego według IMGW-PIB

zjawiska o charakterze burzowym

Burze będą występować po zachodzie słońca nad Polską

Zjawiska burzowe mają szanse utrzymać się po zachodzie słońca. Będą one prawdopodobnie występować w pasie od Pomorza przez Śląsk, dlatego też zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań. Rozwój konwekcji wymuszony zostać może przez przesuwanie się frontu o charakterze chłodnym. Po zachodzie słońca, chwiejność termodynamiczna ma być umiarkowana. Podwyższone pionowe ścinanie wiatru przyczynić może się do lepszej organizacji ośrodków burzowych. Podstawowym zagrożeniem okażą się umiarkowane, miejscami intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego z możliwą akumulacją do około 15-25 mm. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 60-70 km/h. Początkowo zdarzyć mogą się opady gradu. Jednak po zachodzie słońca potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk ma stopniowo maleć. Najgroźniejsze burze mogą wystąpić w pierwszych godzinach po nastaniu mroku.

Prognoza burzowa na noc z wtorku na środę według IMGW-PIB

burze polska, wtorek