Burze. Silna linia szkwału sunie przez Polskę. Bardzo niebezpieczna pogoda w nocy

Niestety, dzisiejsze burze okazały się bardzo groźne. Od godzin popołudniowych nad południową Lubelszczyzna dochodziło do rozwoju licznych burz. W kolejnych godzinach burze zaczęły łączyć się większy klaster burzowy. Obecnie wielkoskalowy system konwekcyjny sunie na wschód Mazowsza i południe Podlasia. Na jego czele uformowała się bardzo niebezpieczna struktura liniowa z sygnaturą LEWP. Wiatr na czele tej burzy przekraczać może 100-120 km/h.

Dane z systemu POLRAD, produkt CMAX. Źródło; Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Nad całą Lubelszczyzną zalegają chmury układu burzowego MCS. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna. Na czele układu, w gorących, chwiejnych masach powietrza wciąż dobudowują się nowe komórki burzowe. W głębi lubelskiego do czynienia mamy z intensywnymi opadami deszczu, ale i bardzo groźnymi wyładowaniami doziemnymi typu CG+. Wyładowania te mają potężną moc i charakteryzują się odgłosem podobnym do wybuchającej bomby, silnym basem.

Nie można pominąć burz, które formują się na Podlasiu. Na południu Podlaskiego znajduje się superkomórka burzowa, która generować może opady dużego gradu. Kolejne godziny będą groźne w pogodzie na Mazowszu i Podlasiu. Warto obserwować granicę polsko-ukrtaińską, tam w strefie rozpogodzeń za burzowym układem MCS dochodzi do rozwoju kolejnych burz.

Burze nad Polską wschodnią charakteryzują się obecnie sporą aktywnością elektryczną. Podczas nadchodzącej nocy niebo rozświetlało się będzie spektakularnymi wyładowaniami doziemnymi. Mieszkańcy Mazowsza powinni zerkać dziś w nocy w kierunkach wschodnich.