Burze i silne ulewy uderzą. Ponad 50 mm. Groźna pogoda w kolejnych godzinach, możliwe podtopienia i wzrost poziomu wód w rzekach

Burze i silne ulewy w najbliższych kilkunastu godzinach. Szczególnie intensywnie padać ma w nocy z soboty na niedzielę. Groźne zjawiska pogodowe na początku astronomicznej jesieni.

Pofalowany front psuje pogodę w kraju. Najsilniejsze ulewy przed nami

W sobotę nad Polską z południa po północ, ma rozciągać się strefa falującego chłodnego frontu atmosferycznego oraz aktywniejszej zatoki niżowej. Jest ona związana z dość głębokim układem niskiego ciśnienia (ex-huraganem) znad północnych i północno – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Głównie na południu, w centrum, na północy oraz w pasie wschodnim kraju mają występować słabe i umiarkowane, okresami i gdzieniegdzie intensywne opady deszczu, ponadto lokalnie mogą zdarzyć się miejscowe burze z silniejszym wiatrem i opadami. Jednak w regionach zachodnich, natomiast w drugiej fazie dnia również północnych, w chłodnym powietrzu polarno-morskim zaczną pojawiać się większe rozpogodzenia, aczkolwiek niewykluczone są przelotne opady w chłodniejszej masie powietrza.

Zobacz też: Załamanie pogody na północy Europy

Burze mogą pojawić się w ciągu dnia częściowo na południu, południowym-wschodzie i wschodzie

Dziś prognozowana jest niżowa pogoda. Na południowym wschodzie i wschodzie kraju obserwowana ma być przewaga zachmurzenia dużego, mają występować kolejne opady deszczu, gdzieniegdzie burze, możliwy grad. Modele numeryczne prognozują w ciągu dnia wysokość opadów od 15 mm, a w Małopolsce i na Górnym Śląsku do 35 mm. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie przejściowy wzrost zachmurzenia do dużego i tam wystąpią przelotne opady deszczu. W godzinach porannych miejscami występowały mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Na termometrach zobaczymy dziś od 18°C na zachodzie, około 21°C w centrum, do 26°C na Podkarpaciu, niższe wartości na Podhalu i miejscami nad morzem około 16°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich, na Podkarpaciu południowy. Jedynie w czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Natomiast wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, na szczytach Tatr do 90 km/h.

Prognoza burzowa na okres od 23.09.2023 r. do 24.09.2023 r. według ESSL

burze w kraju
Burze w sobotę i nocy z soboty na niedzielę

Dynamiczna pogoda i silne ulewy połączone z burzami

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się na południowym wschodzie i wschodzie kraju z zachmurzeniem dużym z opadami deszczu, gdzieniegdzie miejscami burze, początkowo nawet z gradem. Mogą być wbudowane zjawiska burzowe w strefę opadów jednostajnych, podnosząc sumy opadowe. Modele prognozują opady okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Możliwa wysokość opadów do 25 mm, na Podkarpaciu i Kielecczyźnie do 35 mm. Jednak w Małopolsce i na Górnym Śląsku do 50-60 mm. Aczkolwiek na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie nad morzem okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Prognozowane są w kotlinach karpackich lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na termometrach od zaledwie 9°C na północy i zachodzie, około 12°C w centrum, do 15°C na południowym wschodzie, chłodniej na obszarach podgórskich około 6°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Bieszczadach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana wysokość opadów na okres od 23.09.00Z do 24.09.2023, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silne burze w kraju
Silne zjawiska burzowe nad Polską

Prognozowana akumulacja opadów do 25 września 2023 r. według SWISS-HD dla Polski

silne ulewy i burze w kraju
Silne ulewy i burze w Polsce

W niedzielę postępować ma dalsza poprawa pogody. Prognozy wskazują, że w przyszłym tygodniu znajdziemy się w zasięgu silnego układu wyżowego. Dlatego czeka nas wyjątkowo długi okres babiego lata z iście letnimi temperaturami.

Fanipogody.pl