Burze śnieżne dziś nad Polską. Opady krupy i silny wiatr do 75 km/h. Wiemy, gdzie wystąpią

Burze śnieżne dziś nad Polską. Zdarzą się opady krupy śnieżnej i silny wiatr do 75 km/h. Wiemy, gdzie możliwe są zjawiska burzowe.

Burze w Polsce wystąpią w arktycznej masie powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej

Dziś pogoda we wschodniej połowie kraju kształtowana jest początkowo jeszcze przez oddalający się w głąb Rosji niż o imieniu Khusru. Aczkolwiek większy wpływ na pogodę ma antycyklon z centrum nad Alpami o imieniu Liliosa. Pomiędzy wyżem a niżem występować będzie w dalszym adwekcja chłodnego powietrza arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych. Nie można wykluczyć, że w drugiej połowie dnia pojawią się na wschodzie, południowym wschodzie i południu lokalne burze śnieżne. W obszarach górskich oraz w górach intensyfikacji konwekcji sprzyjać ma orografia terenu, co nasili śnieżyce konwekcyjne.

Prognoza sytuacji barycznej na 28 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce
Burze w Polsce możliwe, 28 marca 2023 sytuacja baryczna nad Europą i terenami przyległymi

We wtorek na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna do 200-400 J/kg. Zatem możliwe są w regionie słabe burze na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Dodatkowo z chmur konwekcyjnych zdarzą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Wtorkowa konwekcja okazać może się niezwykle fotogeniczna. Dlatego warto uważnie obserwować dzisiejsze niebo. Wystąpić mogą przepiękne wały szkwałowe, okazałe smugi kondensacyjne i chmury mammatus oraz tęcze.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 28 marca 2023, 11 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze w masie arktycznej w Polsce
Burze w chłodnej i chwiejnej masie powietrza PAm

Prognoza burzowa na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze dziś w Polsce
Burze adwekcyjne dziś nad Polską

Gwałtowne, ograniczone zasięgiem i krótkotrwałe śnieżyce konwekcyjne

Co więcej w krótkim czasie krajobrazy mogą ulec zabieleniu po opadach śniegu i krupy śnieżnej. Dodatkowo najsilniej rozbudowane cumulonimbusy mogą wygenerować wyładowania. Rozproszone i pierwsze burze możliwe są dziś około godz. 12-13. Jednak ze szczytem intensywności od godziny 14 do 18. Po 19 przewiduje się, że nie powinno już grzmieć w Polsce. Należy wspomnieć, że w zasięgu konwekcji nasili się prędkość wiatru do 60-75 km/h. Ponadto w silnych opadach konwekcyjnych możliwy gwałtowny spadek widzialności do 200-400 metrów i pogorszenie warunków do jazdy. Zachowajmy więc ostrożność w zasięgu śnieżyc konwekcyjnych, które mogą okazać gdzieniegdzie intensywne. Zalecamy śledzić bieżące zobrazowania radarowe i detektory wyładowań.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 28 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne w kraju
Śnieżyce konwekcyjne i lokalne burze śnieżne

We wtorek nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. W przerwie pomiędzy opadami zdarzą się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Możliwe są duże wahania temperatury w krótkim czasie. Opady i lokalne burze przemieszczać mają się na ogół z północy, północnego zachodu na południe, południowy wschód.

Zobacz też: Upał już blisko. 28-29 stopni na południu. Silne ocieplenie. Wiosna wróci do Polski. Czy na stałe?

Silny wiatr głównie w zasięgu konwekcji

Dziś w Polsce prognozowane zachmurzenie umiarkowane i duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Szczególnie na południu, gdzieniegdzie w centrum, wschodzie i południowym wschodzie przelotne opady śniegu, miejscami także mieszane. Głównie na wschodzie, południowym wschodzie i południu możliwa krupa śnieżna i lokalne burze śnieżne. Spodziewany pokrywy śnieżnej w Karpatach o 5 cm do 10 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 2°C do 6°C, chłodniej miejscami na północy i w Sudetach od -1°C do 1°C oraz w rejonach podgórskich Karpat od -3°C do 1°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, miejscami w centrum i na południu, wschodzie porywy do 75 km/h, wysoko w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach początkowo do 110 km/h, północno-zachodni. Wiatr lokalnie będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl