Burze śnieżne pojawiły się nad Polską. Intensywny „efekt morza” i mróz całodobowy. Wiemy, gdzie silnie pada śnieg

Burze śnieżne wystąpiły zgodnie z prognozami dziś nad Polską. Intensywny „efekt morza” i mróz całodobowy w wielu regionach. Nieliczne miejsca, gdzie panowała dodatnia temperatura za dnia. Wiemy, gdzie silnie pada śnieg pod koniec dnia.

Burze śnieżne pojawiły się w północnej połowie kraju

Sytuacja baryczna od dłuższego czasu nie ulega większej zmianie. Pozostajemy jeszcze pod wpływem niżu śródziemnomorskiego Birgit z centrum w rejonie państw bałtyckich. Dziś jesteśmy świadkami powolnego wypełniania się ośrodka niżowego chłodniejszym powietrzem. Spływa do nas coraz chłodniejsza masa powietrza z północy o cechach arktycznych po zachodniej stronie cyklonu. Na północy występują w dalszym ciągu przelotne opady o charakterze konwekcyjnym. Śnieg padał dziś z natężeniem słabym i umiarkowanym na przeważającym obszarze Polski. Pojawiły się nawet lokalne burze w woj. zachodniopomorskim i pomorskim.

Burze śnieżne wystąpiły dziś na północy. Zasięg konwekcji związanej z „bałtyckim efektem morza”, 12 grudnia 2022 w północnej połowie Polski

Burze śnieżne pojawiły się nad Polską. Intensywny "efekt morza" i mróz całodobowy. Wiemy, gdzie silnie pada śnieg
„Efekt morza” na północy kraju

Opady śniegu wystąpiły na przeważającym obszarze Polski. Najsilniejsze okazały się na północy

Poniedziałek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie całkowite i duże. Miejscami opady śniegu; na północy o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym w zasięgu „bałtyckiego efektu morza”. Nad morzem wystąpił także deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna. Zaobserwowano lokalnie przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 20 cm na Pomorzu i zachodzie Mazur. Z uwagi na dużą intensywność opadów, ograniczona mogła zostać do 200-500 metrów. W najcieplejszym momencie dnia było od -7°C w kotlinach karpackich i -2°C na wschodzie do 1°C na zachodzie i około 4°C nad morzem. Wiatr okazał słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. Jednak w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego wiatr okresami dość silny, w porywach do 85 km/h, powodując wystąpienie cofki. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. Zdarzyły się także zawieje i zamiecie śnieżne. Opady śniegu i mieszane, można śledzić online.

Burze śnieżne i zróżnicowana temperatura w poniedziałek. Maksymalne wartości na stacjach PSHM, 12 grudnia 2022 w Polsce

Burze śnieżne, 12 grudnia 2022. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres minionych 15 godzin, które przedstawiają burze śnieżne na północy

Mróz dwucyfrowy w rejonach podgórskich Polski

Noc przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami śniegu. Szczególnie na Pomorzu i Warmii opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i natężeniu umiarkowanym. Wyliczany przez modele numeryczne przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm na Mazurach i lokalnie na Pomorzu Wschodnim. Dlatego, że chmury będą słabiej rozbudowane w pionie, rozproszone burze śnieżne nie powinny już wystąpić. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od około -7°C na Suwalszczyźnie, około -4°C w centrum i na wschodzie, do 1°C na wybrzeżu. Niższe wartości w rejonach podgórskich od -11°C do -9°C. Mróz obejmie przeważający obszar naszego kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w rejonie Zatoki Gdańskiej dość silny i tam w porywach do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h. Lokalnie, zwłaszcza na północnym wschodzie i w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.

Fanipogody.pl