Burze i wichura w Polsce. Wiatr nawet 110 km/h. Niż śródziemnomorski miesza w pogodzie

Burze i wichura w Polsce. Wiatr w porywach nad morzem nawet 110 km/h. Niż śródziemnomorski, który przesunął się nad Skandynawię miesza w pogodzie.

Silna wichura i burze nad Polską

We wtorek nasz kraj będzie znajdować się w zasięgu rozległego i głębokiego cyklonu znad Skandynawii o imieniu Zacharias, częściowo też wpływ na pogodę będą miały układy wysokiego ciśnienia, które mają być rozlokowane na południu kontynentu, których klin zaznaczy się w południowych dzielnicach naszego kraju. Taka sytuacja baryczna nad Europą spowoduje to, iż zdarzą się konwekcyjne opady deszczu, a także słabe i umiarkowane burze. Adwekcja chłodnych mas powietrza z północnych rejonów naszego kontynentu przyczyni się do znacznego ochłodzenia. Nad morzem i w wielu regionach aura będzie iście jesienna. Temperaturę skutecznie obniżać ma silny wiatr.

Dziś kontynuacja wichury w północnej połowie naszego kraju. Notuje się, szczególnie w strefie nadmorskiej, silny i bardzo silny wiatr, o średniej prędkości miejscami przekraczającej 50-60 km/h, osiągający w porywach 90-100 km/h. To dość nietypowa sytuacja, aby w sierpniu występowała wichura bardziej charakterystyczna dla jesieni i zimy, niż dla ciepłej pory roku.

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że w ciągu dnia nadal utrzymywać się będzie bardzo silny wiatr. Jeszcze przed południem miejscami porywy mogą osiągać 110 km/h. Aczkolwiek po południu prędkość wiatru będzie stopniowo słabnąć. Należy wspomnieć, że od dłuższego czasu na Bałtyku mamy silny sztorm. Pogoda nie będzie sprzyjać wypoczynkowi na polskich plażach za sprawą porywistego wiatru, niskiej temperatury i opadów atmosferycznych.

Sytuacja baryczna na 8.08.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silna wichura w Polsce
Silna wichura i burze w Polsce

Wiatr ponad 100 km/h nad morzem

Prognozuje się we wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze konwekcyjne, przelotne opady deszczu. Gdzieniegdzie również słabe burze, miejscami z drobnym gradem. Możliwa wysokość opadów podczas burz nad morzem i na południu kraju do 10 mm. Tylko wysoko w Tatrach opady śniegu, przyrost pokrywy o około 3-5 cm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 17°C do 20°C, niższe wartości na Podhalu około 14°C. Z uwagi na występujący bardzo duży poziomy gradient baryczny.

Zobacz też: Potężny upał dotrze do Polski. Afrykański żar do 36-40 stopni w prognozach dla regionu. Długa i mordercza fala upałów w sierpniu?

Wiatr okaże umiarkowany, okresami dość silny, na Pomorzu silny do 45 km/h, nad morzem silny i bardzo silny do 65 km/h, w porywach na ogół do 60 km/h, natomiast Pomorzu do 80 km/h. Jedynie nad morzem do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Aczkolwiek po południu powoli słabnący, południowo-zachodni i zachodni. Porywisty wiatr również w Sudetach, gdzie sięgnie nawet 90 km/h, natomiast w Karpatach do 60 km/h. Podczas burz w głębi lądu porywy wiatru do 65-70 km/h.

Prognoza burzowa na 8 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze dziś w kraju
Burze dziś nad Polską

Niżowa pogoda i wichura na północy oraz burze

Wtorek przyniesie na obszarze niemal całej Polski lokalne burze. Będą one przeważnie słabe i umiarkowane. Najbardziej dogodne warunki do rozwoju głębokiej konwekcji i występowaniu wyładowań atmosferycznych będzie na obszarze północno-zachodniej części kraju. Chmurom burzowym mają towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm, jednak lokalnie na północy kraju do około 15 mm. W zasięgu konwekcji wiatru w czasie burz będą osiągać przeważnie około 60 km/h, na północy kraju około 70 km/h. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero niewykluczone są opady drobnego gradu. Dodatkowo z powodu bliskości głębokiego niżu z centrum nad południową Skandynawią dziś przez większą część dnia na północy kraju nadal będzie utrzymywać się silny i bardzo silny wiatr, nad morzem w porywach początkowo do około 100-110 km/h, potem słabnący do 90 km/h.

burze w kraju
Silne burze nad Polską

Podczas nadchodzącej nocy pojedyncze burze będą występować głównie w rejonie Wybrzeża, aczkolwiek początkowo zanikające burze są możliwe również w całej północno-zachodniej części kraju. Rozwój chmur burzowych będzie warunkowany spływem chłodnej i dość niestabilnej masy powietrza, kierowanej nad Polskę z północnego zachodu przez wypełniający się ośrodek niżowy utrzymujący się nad południową Skandynawią. W zasięgu burz możliwe opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do około 60 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze i silny wiatr nad Polską
Burze i silny wiatr w kraju. Dynamiczna pogoda

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl