Tornada pojawiły się w Czechach i Polsce. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Mamy filmy

Tornada wystąpiły na obszarze Czech oraz w Polsce. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Posiadamy filmy ukazujące niszczący żywioł.

Tegoroczny sezon burzowy obfituje w ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie. Najsilniejsze i rekordowe burze w minionych tygodniach dawały się we znaki na południu Starego Kontynentu, gdzie padały rekordy prędkości wiatru, przekraczając w burzach 200 km/h. Oddziaływały na tym obszarze silne prądy zstępujące. Dodatkowo odnotowano rekordowy grad o średnicy 19 cm w rejonie Włoch. Pod koniec lipca i w pierwszej dekadzie sierpnia trąby powietrzne są notowane również w Polsce i krajach blisko położonych naszego kraju. Niestety nie ma jeszcze precyzyjnych, aby prognozować takie zjawiska w makro skali z dużym wyprzedzeniem czasowym.

6 sierpnia 2023 r. odnotowano trąby powietrzne na obszarze Czech, miało to miejsce m.in w okolicach miejscowości Zverinka w Nymburku, pojawiło się krótkotrwałe i słabe tornado. Niestety żywioł spowodował lokalne szkody, zrywając poszycia dachowe. Następnie tego samego dnia u naszych południowych sąsiadów uformowała się krótkotrwałe tornado, przechodząc w pobliżu Tisa w Ustecku.

Tornada mogą występować bez akompaniamentu wyładowań atmosferycznych

Nie zawsze muszą występować wyładowania atmosferyczne w obrębie chmury Cumulonimbus, aby pojawiła się trąba powietrzna. Warto przypomnieć tutaj o przypadku w rejonie Garwolina, gdzie pod koniec lipca przechodziła mini-superkomórka burzowa, co potwierdziły nam zobrazowania radarowe z polskiej sieci POLRAD.

W Czechach pod koniec ubiegłego tygodnia sytuacja była analogiczne jak w Polsce i lokalne tornada, pojawiły się w obrębie mini-superkomórek, które według systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych nie generowały na swojej trasie piorunów. Przeprowadzona inspekcja na tych obszarach wykazała, że np. w okolicach miejscowości Tisa, pojawił się pas szkód po przejściu przez tornado około 800 m. Na skutek uderzenia trąby powietrznej łamane były konary, jak i też wyrywane drzewa z korzeniami. Miejscami inne obiekty były przenoszone na odległość 50-100 m. Na jednym z budynków został zerwany dach. Szacuje się, że prędkość wiatru w wirze sięgała do około 100-150 km/h, czyli mieściła się w dolnym zakresie skali Fujity.

Tegoroczny sezon burzowy obfituje w krótkotrwałe trąby powietrzne. Również w Polsce odnotowano w lipcu i sierpniu ponad 5 trąb powietrznych. Na szczęście nikt nie został ranny, jak i też nie zginął. W kolejnych tygodniach takie zjawiska mogą zaskakiwać mieszkańców różnych regionów, jak i też Polski.

Wczoraj wystąpiła krótkotrwała słaba trąba powietrzna, tym razem z miejscowości Korzenna w pow. nowosądeckim (woj. małopolskie). Zjawisko zostało zaobserwowane wczoraj ok. godz. 15:00.

Tornada w Polsce, 7 sierpnia 2023 r., widniejące w bazie ESWD, mapa OpenStreetMap

tornado w kraju
tornada w Polsce

W poniedziałek ok. godz. 17:30, z niewielkiej superkomórki burzowej która przetaczała się przez Bytom (woj. śląskie), uformowała się trąba powietrzna. Krótkotrwałe tornado pojawiła się prawdopodobnie w dzielnicy Rozbark.

Zalecamy śledzić uważnie prognozy pogody w kolejnych dniach, gdyż silne burze i lokalne trąby powietrzne będą tworzyć się w naszej części Europy.

Fanipogody.pl