Burze z gradem i kolejny dzień gorący w Polsce. Nawet 27 stopni i silne, lecz lokalne opady burzowe

Burze z gradem i kolejny dzień gorący. Zbliżymy się do pierwszego upału w tym roku, lecz go dzisiaj jeszcze nie osiągniemy.

Burze wczoraj nie pojawiły się. Dziś sytuacja będzie inna

Ubiegłej doby panowała w Polsce wyżowa pogoda. Obserwowane przewagę zachmurzenia małego i umiarkowane. Nie wystąpiły zjawiska burzowe w naszej części Europy. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było przeważnie od 22°C do 26°C, niższe wartości odnotowano na Suwalszczyźnie i w dolinach górskich, od 18°C do 22°C, a nad samym morzem od 17°C do 20°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, na północy i wschodzie na ogół słaby, zmienny.

Temperatura maksymalna, 5 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM

wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura ubiegłej doby w Polsce. Było kilka miejsc z temperaturą charakterystyczną dla dnia gorącego

Ubiegła noc na południu i południowym zachodzie przyniosła przewagę zachmurzenia dużego i miejscami opady deszczu, szczególnie w górach. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie było małe i umiarkowane. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna wyniosła przeważnie od 10°C do 15°C, na północnym wschodzie i wschodzie chłodniej, od 4°C do 11°C. Wiatr okazał się słaby, z przewagę kierunków wschodnich.

Zobacz również: Nadciąga silny upał. Ponad 40 stopni na południu. Gorący żar już w tym tygodniu w Polsce

Temperatura minimalna na stacjach IMGW-PIB – 5.06.2023 / 6.06.2023 r. – 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

chłodne masy ustąpiły
Niska temperatura na stacji w Suwałkach, wysoka we Wrocławiu

Zmienia się sytuacja baryczna. Kolejne dni przyniosą częste zjawiska konwekcyjne nad Polską

We wtorek prognozowane jest na północy kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu oraz na południowym wschodzie i wschodzie lokalnie burzami. Punktowo wystąpią burze z gradem. Prognozowana przez modele wysokość opadów w czasie burz od 10 mm do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 21°C w Małopolsce i na Podkarpaciu do 27°C gdzieniegdzie na północy i w centrum. Niższe wartości w rejonach podgórskich i nad morzem od 16°C do 20°C. Jednak miejscami w strefie nadmorskiej i na Helu około 15°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. Dlatego też jedynie w strefie nadmorskiej wiatr północny (bryza morska, która skutkować ma obniżaniem temperatury powietrza). W burzach porywy wiatru nie powinny przekroczyć 50-60 km/h.

Prognoza burzowa na 6 czerwca 2023, 08:00-21:00 czasu urzędowego na obszarze Polski według IMGW-PIB

burze nad Polską, 6 czerwca 2023 - 08:00-11:00
Burze nad Polską, 6 czerwca 2023 według IMGW-PIB

Wtorkowe burze formować mają się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Przepływ mas powietrza okaże się słaby, dlatego pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości. Burze nie będą dobrze zorganizowane i długotrwałe. Aktywność elektryczna okaże się co najwyżej umiarkowana. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza i niewielkie pionowe uskoki wiatru, przyczynią się do faktu wystąpienia dużych sum opadów, które lokalnie spowodują podtopienia. Pewnym czynnikiem ograniczającym rozwój chmur Cb może okazać się zachmurzenie nasuwające się od południa, które spowolni dzienne nagrzewanie przypowierzchniowych warstw. Najwięcej burz może wystąpić w godzinach popołudniowych. Wieczorem i w pierwszej części nocy zjawiska konwekcyjne mają zanikać, utrzymując się początkowo w rejonach górskich. Jednak z uwagi na lokalny charakter burz, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Fanipogody.pl