Coraz więcej chmur Cumulonimbus nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza

Dzisiaj przeważający obszar Polski jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem znad Węgier. Tylko północny-wschód kraju jest na skraju wyżu znad Rosji. Od południa i południowego-wschodu napływa bardzo ciepła i wilgotna oraz niestabilna masa powietrza. Górny niż przemieścił się natomiast w rejon Rumunii. Lokalnie występują warunki do rozwoju burz wewnątrzmasowych.

Aktualnie burze występują na Ziemi Świętokrzyskiej oraz na Lubelszczyźnie i południu województwa małopolskiego, gdzie rozwój ich wspomaga orografia terenu.

Zjawiska burzowe notowane są również na pograniczu czesko-polskim, w rejonie Sudetów. Grzmi również w Bieszczadach.

Niedawno wyładowania atmosferyczne zanotowano w województwie zachodniopomorskim.

W kolejnych godzinach burz będzie przybywać, mają być jednak punktowe. Przemieszczają się na ogół z niewielką prędkością od południowego-wschodu, wschodu na zachód. Niemal stacjonarne komórki burzowe tworzą się natomiast na Pomorzu Zachodnim.

Średni okres „życia” pojedynczej komórki burzowej wynosi od 15 minut do godziny, miejscami łączą się one w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe.

Podczas burz prawdopodobne porywy wiatru do 75 km/h, ulewy od 5 mm do 30 mm, jak i też drobny grad, na ogół poniżej 2 cm. Aktywność elektryczna zależna jest jednak od wysokości wypiętrzenia się chmury Cumulonimbus.

Prognozowany obszar burz do końca dnia, najwięcej burz ma być w żółtym obszarze (IMGW-PIB)

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Zdjęcia satelitarne ukazujące rozwój chmur Cumulonimbus bez współudziału frontów atmosferycznych, na lokalnych strefach zbieżności wiatru w dolnej troposferze z ostatnich 2 godzin

Wyładowania chmura-ziemia zanotowane w ciągu ostatnich 2 godzin na obszarze Polski przez detektory wyładowań

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Najnowsze wieści pogodowe poniżej

www.fanipogody.pl