Cyklon Abdul gwałtownie zmieni pogodę w Polsce. Pogoda stanie na głowie. Noc będzie cieplejsza od dnia. Wystąpią wichury z porywami ponad 100-150 km/h

Cyklon o imieniu Abdul spowoduje ocieplenie, ale również istotne opady atmosferyczne. Noc będzie cieplejsza niż wigilijny dzień w wielu regionach. Dodatkowo w Boże Narodzenie i drugi dzień świąt czekają nas wichury z wiatrem ponad 100 km/h w górach i nad morzem oraz na wybrzeżu. Na szczytach Karkonoszy wiatr sięgnie około 150-170 km/h. Zwiększona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju z uwagi na wzrost gradientu barycznego.

Śnieżka z najwyższą prędkością wiatru na stacjach synoptycznych na Świecie przed świętami. W okresie świątecznym znów powieje tam do 150-170 km/h na szczycie Sudetów

Sytuacja baryczna na 24.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

front ciepły zmieni pogodę
Front ciepły odsunie arktyczne powietrze. W początkowej fazie możliwe opady marznące powodujące niebezpieczną gołoledź

Liczne burze śnieżne pojawiły się ubiegłej doby na Pomorzu Zachodnim

W sobotę Polska znalazła się pomiędzy wypełniającym się niżem znad państw bałtyckich, a cyklonem znad Niemiec i Czech, które sprowadzały całkowite zachmurzenie oraz słabe opady mieszane deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, jak również pojawiały się miejscami przejściowe przejaśnienia. Napływały chłodne masy powietrza Arktycznego z północy kontynentu. Znów utworzyły się lokalne burze śnieżne. Najliczniejsze na Pomorzu Zachodnim, grzmiało także miejscami na Ziemi Łódzkiej i krańcu południowo – wschodnim Lubelszczyzny. Były to jednak zjawiska mniej liczne niż w piątek.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w minionych 30 godzinach na obszarze Polski

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne przyniosły sporo wyładowań na Pomorzu Zachodnim ubiegłej doby

Wystąpienie burz śnieżnych podczas ubiegłej doby potwierdzają również detektory wyładowań atmosferycznych PERUN zarządzane przez IMGW.

wichury w kraju
Groźny wiatr i burze śnieżne minionej doby nad Polską. Źródło: CMM IMGW
silny wiatr w kraju
Burze minionej doby w Polsce. Wyładowania chmurowe i doziemne. Źródło: CMM IMGW

Front ciepły odsunie arktyczne powietrze

W wigilię Polska znajdzie się strumieniu zachodnich mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego – chłodny sektor powietrza arktycznego morskiego będzie odsuwany przez szybko przemieszczający się front ciepły z postępującymi kolejnymi strefami opadów marznących, mieszanych – dodatkowo w formie mokrego śniegu, deszczu ze śniegiem, jak i deszczu z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Przebieg warunków atmosferycznych w naszym kraju będzie kształtowany przez głęboki ośrodek niżowy o imieniu Abdul lokujący się w rejonie Wysp Brytyjskich i przemieszczające się z zachodu na wschód kontynentu europejskiego.

Niewiele minęło czasu od załamania pogody, które spowodował w drugiej połowie mijającego tygodnia niż baryczny o imieniu Zoltan (orkan Pia). W prognozach pojawia się widmo kolejnej wichury, która okaże się jednak słabsza względem tej, jaka pojawiła się w minionych dniach. Jednak i tak w okresie świąt Bożego Narodzenia może wyrządzić spore szkody. Na przeważającym obszarze Polski powieje do 65-110 km/h. Wiatromierze najwyższą prędkość wiatru zmierzą nad morzem oraz w górach. Wiatr w głębi kraju okaże się słabszy, ale i tak może wyrządzić miejscami szkody. Pod naporem silnego wiatru, dojdzie do szkód w drzewostanie, pojawią się też przerwy w dostawach prądu. Lokalnie nawet możliwe są utrudnienia na kolei oraz zakłócenia w startach i lądowaniach w portach lotniczych na obszarze Polski.

Sytuacja baryczna na 25.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Cyklon Abdul
Silny wiatr spowodowany przez cyklon Abdul

Ponad 12 stopni w święta na południu

Wraz z nadejściem wichury dojdzie do silnego ocieplenia na przeważającym obszarze Polski, które rozpoczyna się począwszy od wigilii. Temperatury w okresie świątecznym okażą się wyższe o nawet 8-12°C od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu roku.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

cyklon Abdul
Spore ocieplenie i wpływ cyklonu Abdul w kolejnych dniach. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na okres od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

silne ocieplenie
Brak zimy termicznej do końca roku. Źródło: CMM IMGW

Wichury będą słabsze niż przed świętami. Najbardziej odczuwalne na północy oraz w górach

Prędkość wiatru wyraźnie zacznie rosnąć na przeważającym obszarze Polski w nocy z 24-25 grudnia 2023 r. Ciepły front atmosferyczny odsuwać ma się dalej w kierunku wschodniej części Europy, natomiast do naszego kraju wkraczać zacznie nad północne dzielnice chłodny front. Najbliższa noc najsilniejsze porywy wiatru przyniesie nad morzem oraz w górach. Wyraźnie nasilona prędkość wiatru będzie również odczuwalne w dzielnicach centralnych, wschodnich, zachodnich, południowych. Prędkość wiatru rosnąć ma z zachodu na wschód.

Prognozowane porywy wiatru na 25.12.2023, 00 UTC dla Polski według ECMWF

silny wiatr
Wichura w kraju. Cyklon Abdul sprowadzi ocieplenie i silny wiatr

Groźny wiatr w święta z powodu bliskości cyklonów

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin spodziewamy się najsilniejszego wiatru w pasie dzielnic północnych oraz w obszarach górskich i podgórskich. Poza górami najwyższa prędkość wiatru zostanie odnotowana wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego, czyli w woj. zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie może przekroczyć 90-105 km/h. Na Bałtyku ponownie wystąpi silny sztorm, co utrudni żeglugę morską po tym akwenie.

Prognozowane porywy wiatru – 25 grudnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichury w Polsce
Wichury w Polsce, najmocniej powieje na północy oraz w górach. Cyklon Abdul radykalnie zmieni pogodę

Cyklon Abdul zmieni radykalnie pogodę

Za silny wiatr oraz ocieplenie będzie odpowiedzialny cyklon o imieniu Abdul wraz z jego wtórnymi ośrodkami niskiego ciśnienia, które znajdować będą się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach nad Starym Kontynentem. Na szczęście ośrodek niskiego ciśnienia nie okaże się tak głęboki jak niż baryczny Zoltan, gdy to przemieszczał się Bałtykiem. Podczas kulminacyjnej fazy wichury gradient baryczny nad Polską przekraczał 20-25 hPa. W Ustce na stacji synoptycznej IMGW odnotowano bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne, które wyniosło 966,6 hPa.

Prognoza ciśnienia i położenia niżów barycznych oraz wyżów – 25 grudnia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

cyklon abdul
Cyklon Abdul i wtórne niże przyniosą opady i wichury

Duży gradient baryczny nad Polską

Sprawdzą się więc prognozy na okres świąt, jakie sugerują dominacje cyrkulacji strefowej atmosfery, zwanej również atlantycką. Dominować ma napływ ciepłych mas powietrza polarnomorskiego, dlatego odwilż obejmie cały kraj. Biało początkowo będzie w pierwszy dzień świąt na północnym – wschodzie naszego kraju. Śnieżne krajobrazy utrzymają się przez całe święta jedynie w polskich górach. Prąd strumieniowy znajdzie się w tym szczególnym okresie nad Polską, dzięki czemu zapewni dogodne warunki do tworzenia się kolejnych ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim. Liczne fronty wpłyną na pogodę, dlatego nie zabraknie opadów atmosferycznych. Do końca roku, a nawet do pierwszych dni stycznia 2024 r. nie ma szans na powrót trwałej zimy termicznej na obszar nizin i wyżyn. Zimowe warunki pogodowe będą w tym czasie tylko w wyższych partiach Karpat i Sudetów.

Polecamy: Gwałtowna śnieżyca nad Polską. Spadnie do 15 cm śniegu w Karpatach

Cyklon Abdul sprowadzi wichurę. Prognozowane porywy wiatru na 25 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Cyklon Abdul sprowadzi wichury
Cyklon Abdul spowoduje wichury w Polsce

Opady deszczu zamiast śniegu w wielu regionach na święta. Resztki śniegu stopnieją w wigilię na nizinach i wyżynach

Zatem wiele wskazuje, że święta miną bez śniegu i mrozu na przeważającym obszarze Polski. Istotna wymiana mas powietrza rozpoczyna się już w wigilię od zachodu. Podobnie będzie w okresie sylwestrowo-noworocznym, gdy Atlantyk i jego aktywna cyrkulacja strefowa dyktować ma przebieg warunków atmosferycznych w naszych szerokościach geograficznych, powodując napływ łagodnych mas powietrza.

Cyklon Abdul i wtórne niże przyniosą wichury i ulewy

Cyklon Abdul przyczyni się do tego, że będą dwucyfrowe dodatnie wartości na plusie w święta

W święta na termometrach będzie nawet 7-14°C. Szczególnie ciepła zapowiada się noc z 24-25 grudnia oraz pierwszy i drugi dzień świąt. Najwyższe temperatury zostaną odnotowane w pasie dzielnic południowych, tj. Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego, Górnego Śląska i Małopolski oraz Podkarpacia, gdzie temperatura będzie wyższa o nawet 11-12°C od normy z lat 1991-2020 r.

Musimy zachować szczególną ostrożność, mając na uwadze fakt, że początkowo na froncie ciepłym pojawią się opady marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem, jednak od zachodu wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza zaczną przechodzić w deszcz. Na szczególną uwagę zasługuje też wiatr, który najsilniej powieje nad morzem oraz w polskich górach. Znów największą prędkość wiatru zmierzą anemometry IMGW na stacji wysokogórskiej położonej na Śnieżce, gdzie na skutek obecności prądu strumieniowego sięgną nawet 140-170 km/h. Na nizinach i wyżynach oraz nad morzem powieje przeważnie do 65-110 km/h. Największe szkody wiatr może spowodować w pasie dzielnic północnych. Nie będzie to okres bez opadów, gdyż w święta padać ma codziennie i mają być to opady głównie w formie ciekłej. Istnieje nawet niskie ryzyko pojedynczych burz.

Cyklon Abdul spowoduje wichury i ulewy

Fanipogody.pl