Cyklon Efthalia załamie pogodę. Śnieżyce do 20-25 cm, wichury do 70-100 km/h i burze śnieżne w Polsce

Cyklon znad wód Morza Bałtyckiego wpływa dziś na pogodę w kraju. W jego tylnej części obserwowana będzie w kolejnych godzinach intensywna adwekcja powietrza arktycznego morskiego. Już w pierwszej części dnia nad północną Polską pojawiły się burze śnieżne.

Dynamiczna pogoda i wpływ cyklonu znad Bałtyku

Dziś Polska znajduje się w zasięgu rozległego cyklonu z centrum nad Bałtykiem, jaki przemieści się w rejon państw bałtyckich, przynosząc całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i śniegu z deszczem. Niewykluczone są również lokalne burze. Docierać będą chłodne masy powietrza arktycznego z północy, aczkolwiek początkowo zachodnie i centralne oraz wschodnie rejony będą znajdować się w ciepłym wycinku opisywanego niżu o nazwie Efthalia, co przyczyni się do tego, że temperatury będą wahać się na poziomie 0°C i nieznacznie powyżej. W nocy z poniedziałku na wtorek pojawi się powszechne oblodzenie dróg i chodników, które spowodowane będzie spadkiem temperatury.

Sytuacja baryczna na 15.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

głęboki niż wpływa na pogodę
Głęboki cyklon nad wodami Bałtyku będzie przemieszczał się nad państwa bałtyckie

Zapowiadaliśmy, że na początku nowego tygodnia będziemy obserwowany duży dynamizm w pogodzie. Znajdujemy się pod wpływem głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Efthalia, który lokuje się nad wodami Morza Bałtyckiego i przemieszcza się kierunku państw bałtyckich. W ciągu minionych 2 godzin wyładowania atmosferyczne pojawiły się na Pomorzu Zachodnim, ale to nie koniec zjawisk burzowych nad Polską. Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych będzie przynosił w dalszym ciągu śnieżyce konwekcyjne i silny wiatr, który związany będzie z poziomym gradientem ciśnienia i występowaniem zjawisk o podłożu konwekcyjnym. Szacuje się, że dziś porywy mogą dochodzić do 70-100 km/h. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się nad morzem oraz w górach. Dodatkowo porywisty wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowane porywy wiatru na 15 stycznia 2024, 13 UTC dla Polski według modelu ICON dla Polski

cyklon nad Bałtykiem
Wietrzna pogoda w Polsce. Cyklon znad Bałtyku przemieści się nad państwa bałtyckie

Niżowa pogoda w kraju, wichury i burze śnieżne oraz liczne śnieżyce konwekcyjne

Ośrodek niżowy przemieszcza się na wschód Europy. Po jego południowej stronie dochodzi do wzrostu poziomej różnicy ciśnienia, co w konsekwencji prowadzi do występowania porywistego wiatru. Najsilniej w poniedziałek poza górami powieje na zachodzie, północy i północnym – zachodzie, doprowadzając do miejscowych szkód w drzewostanie i energetyce. Na tym obszarze prognozuje się prędkość wiatru do około 70-90 km/h. Najsilniej powieje wzdłuż gmin nadmorskich Morza Bałtyckiego. Dlatego też synoptycy IMGW wystosowali stosowne alerty przed wichurami.

Niż baryczny umiarkowanych szerokości geograficznych przynosić będzie w kolejnych godzinach nie tylko silny wiatr, ale również opady atmosferyczne. Możliwe są także kolejne burze śnieżne. Najwięcej powinno wystąpić ich na północy naszego kraju. Rozwój burz występować ma zarówno przed frontem chłodnym, jak i też za frontem w świeżej, chłodnej i chwiejnej masie pochodzenia arktycznego morskiego. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, dochodzić ma do wzrostu pionowego gradientu temperatury i rozwoju chmur kłębiastych zdolnych do generowania wyładowań atmosferycznych. Dodatkowo w zasięgu formacji konwekcyjnych, pojawią się umiarkowane, okresowo silne opady śniegu, powodując miejscowe ograniczenie widzialności do 100-300 m. Z tego też powodu w szybkim tempie może dochodzić do gwałtownego spadku temperatury i wystąpienia oblodzenia dróg oraz chodników. Zachowajmy więc ostrożność na drogach.

Prognozowane porywy wiatru na 15 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura i wpływ cyklonu
Silny wiatr miejscami o skali wichury. Jest to efekt cyklonu nad Bałtykiem

Burze śnieżne już nad Polską, jednak wkrótce wystąpią kolejne

Już w pierwszej części dnia obserwujemy na radarach meteorologicznych liczne śnieżyce konwekcyjne. Miejscami obserwowane są też przejściowe opady krupy śnieżnej. Pojawiły się także zapowiadane przez nas kilka dni temu burze śnieżne. Z biegiem godzin przybywać ma regionów, gdzie zdarzą się opady pochodzenia zimowego, sięgając centrum, południa i wschodniej części kraju. Śnieżyce o podłożu konwekcyjnym powinny utrzymać się również w nocy z 15/16 stycznia 2024 r. na przeważającym obszarze Polski. Pojedyncze wyładowania mogą również wystąpić w głębi kraju, sięgając Mazowsza. Najwięcej będzie ich jednak na Pomorzu. Zalecamy śledzić radary meteo i detektory wyładowań.

Cyklon nad Bałtykiem sprzyja występowaniu zjawisk burzowych. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 7 godzin nad Polską

dynamiczna pogoda w kraju
Burze śnieżne już pojawiły się nad Polską. Cyklon nad wodami Bałtyku wpływa na aurę w kraju. Dane do 8:30 czasu lokalnego

Wietrzna aura w kraju i liczne opady przelotne

Wietrzna aura utrzyma się nie tylko w górach, ale również w głębi kraju. Na ogól jednak porywy wiatru będą poniżej progu ostrzeżenia meteorologicznego. Numeryczne prognozy pogody wskazują, że w nocy z 15/16 stycznia 2024 r. silnie powieje nie tylko na Bałtyku, gdzie wystąpi sztorm, ale również na Pomorzu w rejonie Zatoki Gdańskiej, jak i też na Warmii i Mazurach, przekraczając 70-85 km/h.

Burze śnieżne nad Polską – 15 stycznia 2024 r. do godziny 10:30 czasu lokalnego

burze nad Polską i cyklon nad Bałtykiem
Burze śnieżne w kraju

Polecamy: Silny atak zimy w Polsce i w regionie.

Prognozowany zasięg śnieżyc konwekcyjnych – 15 stycznia 2024 r. o godzinie 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

burze śnieżne w kraju
Niżowa pogoda i dużo opadów konwekcyjnych, a nawet i lokalne burze śnieżne. Najwięcej wyładowań możliwych na północy, częściowo centrum i punktowo na zachodzie

Dynamiczna pogoda w kraju i wiatr o skali wichury. To efekt przechodzenia cyklonu przez Bałtyk

Zatem przelotnych śnieżyc konwekcyjnych w czasie najbliższej doby spodziewamy się na przeważającym obszarze Polski. Najwięcej śniegu spadnie na północy, a szczególnie na wybrzeżu, gdzie możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 10-25 cm w ciągu doby. Należy mieć na uwadze, że z uwagi na konwekcyjny charakter opadów będą one mocno nierównomierne. Chwiejność termodynamiczna nie przekracza 100-200 J/kg, lecz ważnym czynnikiem okazuje się stromy pionowy gradient temperatury sięgający 8.5 – 9°C/km. Nasilony przepływ mas powietrza sprzyjać ma tworzeniu się pasm konwekcyjnych, które mogą być niezwykle malownicze. Przynosić powinny śnieżyce konwekcyjne, jak i też silne porywy wiatru, osiągając punktowo próg wichury, czyli przekraczając w porywach 20 m/s. Warto więc zachować szczególną ostrożność na drogach, gdyż warunki mogą szybko ulegać pogorszeniu.

Cyklon znajdujący się nad Bałtykiem wpływa na pogodę w Polsce

Prognozowany zasięg śnieżyc konwekcyjnych i potencjalnych, lecz lokalnych burz śnieżnych – 15 stycznia 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda
Dynamiczna pogoda i śnieżyce konwekcyjne oraz burze śnieżne. Wpływ cyklonu przemieszczającego się znad Bałtyku nad państwa bałtyckie

Prognozowany zasięg śnieżyc konwekcyjnych – 15 stycznia 2024 r. 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce konwekcyjne i burze śnieżne. Cyklon nad Bałtykiem
Śnieżyce konwekcyjne nad Polską i burze śnieżne

Istotny spadek temperatury będziemy mieli we wtorek w całej Polsce, gdy to znajdziemy się już w przejściowym strumieniu powietrza arktycznego morskiego. Dojdzie do miejscowego oblodzenia dróg i chodników. Wówczas ujemna temperatura wystąpi na przeważającym obszarze naszego kraju w ciągu dnia. Kolejne dni to duża dynamika w pogodzie, o czym szerzej poinformujemy w kolejnych naszych wpisach.

Źródło: Fanipogody.pl