Cyklon śródziemnomorski Brygida uderzył w Polskę. Intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne oraz mróz. Wiemy, gdzie leży najwięcej białego puchu.
Cyklon Brygida przynosi obfite opady zimowe na początku drugiej dekady grudnia
Atak zimy związany z niżem śródziemnomorskim o imieniu Brygida stał się faktem. Od drugiej części nocy nad południowo wschodnią Polskę, zaczęła nasuwać się strefa umiarkowanych, okresowo silnych opadów śniegu o charakterze wielkoskalowym. Początkowo zaczęło padać w woj. podkarpackim, następnie strefa opadów objęła woj. małopolskie, lubelskie. Następnie dotarło nad woj. świętokrzyskie i Mazowsze. Opady sięgnęły również woj. śląskie i Strefa opadów zimowych przemieszczała się z południa na północ, północny zachód. Zawieje i zamiecie śnieżne, powoduje wiatr z kierunków północnych, którego średnia prędkość sięga około 20 km/h, a w porywach przekracza 30-45 km/h. Przy dużej wilgotności powietrza, potęguje on dodatkowo odczucie chłodu.
Temperatura powietrza, 11 grudnia 2022, 11:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach telemetrycznych IMGW-PIB
Zatoka niżowa i front przynoszą obfite opady śniegu
Polska znajduje się dziś w zasięgu bogatego w wilgoć niżu Brygida, strefa aktywnego frontu atmosferycznego, przynosi opady śniegu o charakterze ciągłym. Centrum ośrodka niżowego przesunęło się znad Morza Śródziemnego, przez północną część Włoch, Bałkany, Rumunię, dalej nad Ukrainę i potem skieruje się nad Białoruś. My jesteśmy po jego chłodniej zachodniej stronie, przy adwekcji zimnego powietrza z wyższych szerokości geograficznych. W poniedziałek znajdzie się ten wir niżowy nad państwami bałtyckimi, gdzie zacznie się wypełniać nad chłodniejszym lądem. Cyklon ten wraz z początkiem nowego tygodnia, zacznie ściągać coraz zimniejsze powietrze arktyczne z północy.
Cyklon śródziemnomorski przynosi obfite opady śniegu, 11 grudnia w Polsce
Położenie i głębokość ośrodka niżowego, który z rejonu Azorów w minionych dniach, przesunął się nad basen Morza Śródziemnego, nabierając wilgoci, następnie skierował się nad Bałkany i Ukrainę, a następnie zmierza w stronę Białorusi, państw bałtyckich. W godzinach około południowych centrum tego cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych, znajduje się na pograniczu Rumunii i Ukrainy z ciśnieniem 991 hPa. Jest on więc nieznacznie płytszy, niż to wskazywały nam modele numeryczne.
Najwięcej śniegu leży w górach i na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie
Poranne pomiary na stacjach IMGW, wykonane za pomocą śniegowskazów i ultradźwiękowych czujników głębokości pokrywy śnieżnej w Polsce wskazały, że najwięcej śniegu leży na Kasprowym Wierchu, bo aż 59 cm. Spora pokrywa zimowa zalega również na Podkarpaciu, gdzie o poranku leżało przeszło 20 cm. Należy pamiętać, że obserwatorzy na głównych stacjach PSHM, wykonują raz na dobę pomiar wysokości pokrywy śnieżnej o godzinie 7 rano czasu urzędowego, określając jego gatunek oraz ukształtowanie pokrywy śnieżnej. Gdy pokrywa tak jak teraz, przekracza w wielu miejscach 5 cm, to obserwator IMGW na stacji pierwszego rzędu, musi dokonać pomiaru ilości wody w śniegu. Już jutro z rana, pojawią się nowe depesze dotyczące wysokości pokrywy śnieżnej dla Polski z sieci pomiarowej IMGW.
Grubość pokrywy śnieżnej o godzinie 7:00 czasu lokalnego, 11 grudnia 2022 w Polsce
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej na stacjach pierwszego rzędu w Polsce, 10/11 grudnia 2022
Cyklon śródziemnomorski przynosi duże opady zimowe w kraju
Z każdą godziną przybywa śniegu w dzielnicach południowych, południowo wschodnich i wschodnich. Są regiony zwłaszcza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie oraz Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie na skutek ciągłych opadów zimowych, doszło do akumulacji pokrywy śnieżnej powyżej 20-30 cm. W wielu regionach, warunki na szlakach komunikacyjnych są trudne. Gdzieniegdzie zakopują się nawet pługi, samochody ciężarowe mają problem z poruszaniem się po drogach krajowych i ekspresowych oraz odcinkach autostrad. Niektórzy nie dostosowują prędkości do panujących warunków na drogach i wpadają w bariery energochłonne i do rowów.
Opady wielkoskalowe nad Polską, 11 grudnia 2022 według danych z sieci radarowej POLRAD
Śnieżyca przesuwa się z południa na północ, północny zachód. Jutrzejsze pomiary na stacjach PSHM wykażą, że najwięcej śniegu zalegać będzie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej oraz częściowo w woj. małopolskim. Silniejszy wiatr z kierunków północnych, powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, nanosząc śnieg z pól na drogi. Dlatego tak trudna jest walka drogowców z atakiem zimy, gdy silnie pada śnieg przez wiele godzin i występuje silniejszy wiatr.
Maksymalne porywy wiatru na wybranych stacjach PSHM, 11 grudnia 2022, 11:00-12:00 czasu lokalnego w Polsce
Śnieżyca zacznie słabnąć w poniedziałek
Z prognoz numerycznych wynika, że śnieżyca, ale słabnące wyraźnie w poniedziałek, pozostanie z mieszkańcami Polski do 13 grudnia 2022. Na północy kraju uaktywni się „bałtycki efekt morza” i nie można wykluczyć lokalnych burz śnieżnych. Na początku tygodnia największe opady związane z cyklonem śródziemnomorskim pozostaną z mieszkańcami północnej i północno wschodniej części naszego kraju. Bieżące położenie opadów zimowych można śledzić w radarze opadów.
Orientacyjna i prawdopodobnie nieco przeszacowana pokrywa śnieżna do 13 grudnia 2022, 18:00 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Wyliczana grubość śnieżnej, 13 grudnia 2022, 18 UTC według modelu ARPEGE
Coraz więcej wiązek prognostycznych wskazuje, że kolejna strefa opadów o charakterze wielkoskalowym, wkroczy do Polski 14 grudnia i będzie związana z dużo płytszym ośrodkiem niskiego ciśnienia z okludującym się układem frontów atmosferycznych. Będą to jednak trwające krócej i mniej intensywne, nie powodujące aż tak poważnych utrudnień komunikacyjnych. W kolejnych godzinach opublikujemy szczegółową prognozę pogody na 16 dni.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Cyklon śródziemnomorski Brygida uderzył w Polskę. Intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne oraz mróz. Wiemy, gdzie leży najwięcej białego puchu”
Możliwość komentowania została wyłączona.