Eksplozja ciepła nadejdzie na przełomie kwietnia i maja. Pogoda szykuje więc nam dużą niespodziankę w całej Polsce.
Trwa chłodny okres synoptyczny w pogodzie, który nadszedł 15 kwietnia 2024 r. do całej Polski. Powszechne przymrozki spowodowały rozległe szkody w sadach, polach i ogrodach. Na horyzoncie widnieje jednak silne ocieplenie pod koniec miesiąca, co będzie spowodowane zmianą cyrkulacji atmosferycznej.
Niskie temperatury towarzyszyły nam nie tylko nocami, ale także w ciągu dnia. Średnia dobowa temperatura powietrza była charakterystyczna dla wczesnej wiosny termicznej. Nie ulega jednak już wątpliwości, że silne ocieplenie czeka nas pod koniec bieżącego tygodnia, gdy to powrócą ciepła, a nawet dni charakterystyczne dla lata termicznego. Na przełomie kwietnia i maja na termometrach zobaczymy nawet 20-26°C.
Prognozowana temperatura powietrza na 30.04.2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Długi okres z ujemną anomalią temperatury niepokoi wielu mieszkańców naszego kraju. Dodatkowo częste nocne i poranne przymrozki wyrządzają duże szkody na polach i sadach oraz ogrodach. Dlatego coraz więcej osób pisze do nas, kiedy możemy spodziewać się istotnego ocieplenia spowodowanego zmianą cyrkulacji atmosferycznej. Na szczęście mamy dobre wieści i na dniach wyjątkowo chłodny okres synoptyczny dobiegnie końca.
Eksplozja ciepła spowodowana przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami
Po odsunięciu się ośrodka niżowego z rodowodem śródziemnomorskim, rozpocznie się ocieplenie od piątku. Jeszcze dziś, tj. w środę, 24 kwietnia 2024 r. możliwe są burze na południowym wschodzie, natomiast w czwartek w zachodniej połowie naszego kraju. Pod koniec tygodnia na wschodzie Starego Kontynentu umocni się antycyklon, który zaciągnie cieplejszy strumień powietrza z południa, współpracując z niżem barycznym lokującym się w rejonie Wysp Brytyjskich. Do środkowej i wschodniej części Europy napłynie dlatego cieplejszy strumień powietrza.
Już w piątek stopniowo zacznie się stopniowy wzrost temperatury, ale jeszcze cieplej zapowiada się w sobotę. Wówczas na termometrach zobaczymy nawet 14-20°C. Jeszcze bardziej optymistyczne prognozy numeryczne są w niedzielę, kiedy to będzie nawet 20-25°C na przeważającym obszarze Polski. Wygląda na to, że kulminacyjna fala ocieplenia przypadnie na przełom kwietnia i maja, gdy to zobaczymy nawet 20-26°C. Ciepły okres synoptyczny z temperaturą powyżej normy powinien przeciągnąć się nawet na pierwsze dni długiego weekendu majowego.
Prognozowana temperatura powietrza na 28 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Ciepłe dni okażą się zjawiskiem powszechnym, ustąpią także na przełomie kwietnia i maja dokuczliwe nocne i poranne przymrozki. Pod koniec tygodnia jest nawet szansa na dzień gorący na zachodzie kraju, szczególnie w niedzielę. Dni gorące z temperaturą w okolicach 25°C i więcej będą zjawiskiem powszechnym w przyszłym tygodniu.
Prognozowana temperatura powietrza na 29 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Ujemna anomalia temperatury po ponad 10 dniach dobiegnie końca i nadejdzie cieplejszy okres synoptyczny. Temperatura pod koniec kwietnia i na początku maja może być wyższa o nawet 8-12°C od normy z lat 1991-2020 r. Ustąpią więc nieprzyjemnie chłodne o tej porze roku masy powietrza arktycznego morskiego i wychłodzone polarnomorskie.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 30 kwietnia 2024, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Zmiana cyrkulacji atmosferycznej spowoduje ustąpienie przymrozków i niskich temperatur za dnia.
Z termicznego przedwiośnia i wiosny termicznej szybko więc powrócimy do wartości charakterystycznych dla lata termicznego na przeważającym obszarze Polski na przełomie kwietnia i maja. Bardzo ciepło będzie szczególnie w okresie od 28.04.2024 r. do 2.05.2024 r. na przeważającym obszarze Polski.
Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury powietrza na okres od 30.04.2024 r. do 7.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Eksplozja ciepła jest więc przesądzona, wskazują na to wszystkie wiodące modele numeryczne, co ma mieć związek z przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami. Wiązki prognostyczne z ECMWF i GFS pokazują, że pod koniec kwietnia poczujemy lato termiczne, które przeciągnie się na pierwsze dni długiego weekendu majowego. Niewykluczone, że lokalnie w czasie majówki pojawią się gwałtowne burze, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać.
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 1 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC