Zapowiadaliśmy w minionych dniach, że w czwartek w zachodniej połowie naszego kraju mogą wystąpić lokalne burze w chłodnej, wilgotnej i chwiejnej powietrza, która napłynie w tylnej części niżu śródziemnomorskiego. W okolicach weekendu rozpocznie się wyraźny wzrost temperatury powietrza, co związane ma być z przebudową pola barycznego nad Europą i obszarami przyległymi.
Już w czwartek nad Polską pojawią się burze w chłodnej, wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnomorskiego. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy dwoma cyklonami. Jednym ulokowanym w rejonie państw bałtyckich o imieniu Birutta II i Celina z centrum w rejonie Cieśnin Duńskich. Duża dynamika w pogodzie i stromy pionowy gradient temperatury skutkować ma wystąpieniem niestabilności.
Sytuacja baryczna na 25.04.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Prognozowane są konwekcyjne opady deszczu o możliwej akumulacji 5-10 mm, dodatkowo nisko położona izoterma 0°C sprzyjać ma występowaniu opadów gradu, krupy śnieżnej, a miejscami nawet deszczu ze śniegiem. Będzie to typowa konwekcja formująca się w strumieniu chłodnej, wilgotnej i niestabilnej masy pochodzenia polarnego. Przyjmie charakter wewnątrzmasowy oraz będzie rozproszona. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. Prognozowane są porywy wiatru dochodzące do 50-80 km/h. Warto obserwować czwartkowego niebo, gdyż konwekcja może okazać się niezwykle fotogeniczna. Przybierać mogą ośrodki konwekcyjne formę pojedynczych komórek i pasm konwekcyjnych. Warto więc jutro uważnie obserwować niebo.
Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia wyładowań atmosferycznych w okresie od 25.04.2024, 06 UTC do 26.04.2024 r. 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych
Niżowa pogoda i burze w kraju
W najbliższych godzinach prognozowane są opady śniegu, szczególnie na obszarze Sudetów, Tatr i Beskidu Żywieckiego. Śnieg spadnie także miejscami na obszarach podgórskich. Na szczęście będzie to tylko krótkotrwały epizod zimowy i pod koniec tygodnia prognozujemy silne ocieplenie. W tylnej części niżu śródziemnomorskiego Biruta II napłynie chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego o równowadze warunkowo chwiejnej. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni bliskość niżu Celina znad cieśnin duńskich, który ulokuje się w pobliżu Polski, sięgając swoim wpływem zachodniej części Polski.
Zobacz też: Eksplozja ciepła zmierza do Polski. Nawet 27°C na dniach w kraju. Znamy daty. Możliwe lokalne burze
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 25 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Ruch ośrodków konwekcyjnych odbywać ma się na ogół zgodnie z cyrkulacją powietrza w niżu, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na ogół z południowego zachodu na północny wschód. Największa chwiejność termodynamiczna wystąpi pomiędzy 13 a 18, a więc wtedy będzie największa szansa na wystąpienie burz adwekcyjnych. Zagrzmi zwłaszcza w pasie dzielnic zachodnich, ze szczególnym uwzględnieniem północno zachodniej części Polski.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 25 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Przewidujemy, że burze powinny pojawić się głównie na zachodzie i północy Polski. Zagrzmi szczególnie w Wielkopolsce, Kujawach, Pomorzu, Warmii i Mazurach, ale także w woj. łódzkim, dolnośląskim. Na pozostałym obszarze ryzyko wystąpienia burz będzie znacznie niższe.
Prognoza burzowa na 25 kwietnia 2024 (IMGW-PIB) DLA Polski
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady oraz lokalne burze na 25 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Zjawiska konwekcyjne będą najbardziej aktywne jutro w drugiej części dnia
Burze okażą się na ogół słabe i umiarkowane w czwartek oraz tylko nieliczne wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną. Zjawiska burzowe pojawią się zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych, następnie zaczną zanikać pod wieczór, gdy ustępować zacznie insolacja. Prognozuje się w zasięgu komórek burzowych opady do 5-10 mm, grad do 1-1,5 cm, miejscami popada krupa śnieżna z chmur kłębiastych typu Cumulonimbus. Szczyt aktywności burzowej spodziewamy się pomiędzy 14 a 18 w czwartek.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 25 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Od piątku czeka nas postępujące coraz wyraźniej ocieplenie. Przerwa od burz będzie jednak krótkotrwała. Kolejne zjawiska burzowe przewidujemy w sobotę. Szczególnie na północy i północnym zachodzie, gdzie zalegać ma niestabilne powietrze. Potem dostaniemy się pod wpływ umacniającego się wyżu i pojawi się dużo chwil ze Słońcem i temperatura przekroczy 20-26°C na przeważającym obszarze Polski. Kulminacyjna fala ciepła jest prognozowana na przełom kwietnia i maja, ale wysokie i iście letnie temperatury powinny przeciągnąć się na pierwsze dni długiego weekendu majowego.
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, essl.org, wxcharts.com, IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC