Burze nadciągną do Polski. Spadnie grad, krupa i powieje silny wiatr do 80 km/h. Znamy rejony zagrożone załamaniem pogody

Zapowiadaliśmy w minionych dniach, że w czwartek w zachodniej połowie naszego kraju mogą wystąpić lokalne burze w chłodnej, wilgotnej i chwiejnej powietrza, która napłynie w tylnej części niżu śródziemnomorskiego. W okolicach weekendu rozpocznie się wyraźny wzrost temperatury powietrza, co związane ma być z przebudową pola barycznego nad Europą i obszarami przyległymi.

Już w czwartek nad Polską pojawią się burze w chłodnej, wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnomorskiego. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy dwoma cyklonami. Jednym ulokowanym w rejonie państw bałtyckich o imieniu Birutta II i Celina z centrum w rejonie Cieśnin Duńskich. Duża dynamika w pogodzie i stromy pionowy gradient temperatury skutkować ma wystąpieniem niestabilności.

Sytuacja baryczna na 25.04.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze nad Polską
Polska znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia i dlatego możliwe sa burze

Prognozowane są konwekcyjne opady deszczu o możliwej akumulacji 5-10 mm, dodatkowo nisko położona izoterma 0°C sprzyjać ma występowaniu opadów gradu, krupy śnieżnej, a miejscami nawet deszczu ze śniegiem. Będzie to typowa konwekcja formująca się w strumieniu chłodnej, wilgotnej i niestabilnej masy pochodzenia polarnego. Przyjmie charakter wewnątrzmasowy oraz będzie rozproszona. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. Prognozowane są porywy wiatru dochodzące do 50-80 km/h. Warto obserwować czwartkowego niebo, gdyż konwekcja może okazać się niezwykle fotogeniczna. Przybierać mogą ośrodki konwekcyjne formę pojedynczych komórek i pasm konwekcyjnych. Warto więc jutro uważnie obserwować niebo.

Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia wyładowań atmosferycznych w okresie od 25.04.2024, 06 UTC do 26.04.2024 r. 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju
burze nad Polska jutro

Niżowa pogoda i burze w kraju

W najbliższych godzinach prognozowane są opady śniegu, szczególnie na obszarze Sudetów, Tatr i Beskidu Żywieckiego. Śnieg spadnie także miejscami na obszarach podgórskich. Na szczęście będzie to tylko krótkotrwały epizod zimowy i pod koniec tygodnia prognozujemy silne ocieplenie. W tylnej części niżu śródziemnomorskiego Biruta II napłynie chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego o równowadze warunkowo chwiejnej. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni bliskość niżu Celina znad cieśnin duńskich, który ulokuje się w pobliżu Polski, sięgając swoim wpływem zachodniej części Polski.

Zobacz też: Eksplozja ciepła zmierza do Polski. Nawet 27°C na dniach w kraju. Znamy daty. Możliwe lokalne burze

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 25 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze nad Polską
Burze w kraju jutro nad Polską

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Ruch ośrodków konwekcyjnych odbywać ma się na ogół zgodnie z cyrkulacją powietrza w niżu, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na ogół z południowego zachodu na północny wschód. Największa chwiejność termodynamiczna wystąpi pomiędzy 13 a 18, a więc wtedy będzie największa szansa na wystąpienie burz adwekcyjnych. Zagrzmi zwłaszcza w pasie dzielnic zachodnich, ze szczególnym uwzględnieniem północno zachodniej części Polski.

Burze nad Polską jutro w chłodnej i chwiejnej masie powietrza w zachodniej połowie kraju i miejscami w centrum

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 25 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze nad Polską jutro
Burze i dynamiczna pogoda – 25 kwietnia 2024 r.

Przewidujemy, że burze powinny pojawić się głównie na zachodzie i północy Polski. Zagrzmi szczególnie w Wielkopolsce, Kujawach, Pomorzu, Warmii i Mazurach, ale także w woj. łódzkim, dolnośląskim. Na pozostałym obszarze ryzyko wystąpienia burz będzie znacznie niższe.

Prognoza burzowa na 25 kwietnia 2024 (IMGW-PIB) DLA Polski

burze w kraju
Prognoza konwekcyjna 25 kwietnia 2025 r. od iMGW-PIB dla Polski

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady oraz lokalne burze na 25 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska konwekcyjne nad Polską
konwekcja z opadami i burzami jutro nad Polską

Zjawiska konwekcyjne będą najbardziej aktywne jutro w drugiej części dnia

Burze okażą się na ogół słabe i umiarkowane w czwartek oraz tylko nieliczne wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną. Zjawiska burzowe pojawią się zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych, następnie zaczną zanikać pod wieczór, gdy ustępować zacznie insolacja. Prognozuje się w zasięgu komórek burzowych opady do 5-10 mm, grad do 1-1,5 cm, miejscami popada krupa śnieżna z chmur kłębiastych typu Cumulonimbus. Szczyt aktywności burzowej spodziewamy się pomiędzy 14 a 18 w czwartek.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 25 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

konwekcja  jutro w kraju
Burze pojawią się jutro w drugiej części dnia

Od piątku czeka nas postępujące coraz wyraźniej ocieplenie. Przerwa od burz będzie jednak krótkotrwała. Kolejne zjawiska burzowe przewidujemy w sobotę. Szczególnie na północy i północnym zachodzie, gdzie zalegać ma niestabilne powietrze. Potem dostaniemy się pod wpływ umacniającego się wyżu i pojawi się dużo chwil ze Słońcem i temperatura przekroczy 20-26°C na przeważającym obszarze Polski. Kulminacyjna fala ciepła jest prognozowana na przełom kwietnia i maja, ale wysokie i iście letnie temperatury powinny przeciągnąć się na pierwsze dni długiego weekendu majowego.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, essl.org, wxcharts.com, IMGW-PIB