Fala ciepła da się we znaki. Możliwe blisko 20°C i burze w Polsce

Fala ciepła da się we znaki w kolejnych dniach. Możliwe osiągniecie 20°C w trzeciej dekadzie marca i prawdopodobieństwo rozwoju burz w Polsce.

Pogoda w Polsce jest kształtowana zarówno przez płytką zatokę obniżonego ciśnienia znad zachodniej Europy, jak i rozległy obszar wyżowy ze wschodnich obszarów kontynentu europejskiego. Do naszego kraju z południowego – zachodu postępuje adwekcja ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Zwłaszcza na zachodzie oraz północy przyniesie przelotne opady deszczu z lokalnymi burzami.

Fala ciepła i możliwość rozwoju konwekcji z wyładowaniami. Prognozowany orientacyjnie obszar burz w niedzielę dla Europy i obszarów przyległych

fala ciepła w kraju
Fala ciepła i możliwość rozwoju burz

Ostatni dzień weekendu przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północnym zachodzie duże i tam przelotny deszcz oraz burze. Temperatura maksymalna od 9°C na Helu i w rejonach podgórskich Karpat, około 14°C w centrum i na południu, do 17°C na zachodzie. Wiatr słaby, tylko w czasie burz w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Fala ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura na 2 metrach, 19 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

fala ciepła w Polsce
Fala ciepła w kraju

Temperatury spadną po przejściu chłodnego frontu z opadami i burzami na kilka dni po 20 marca 2023 r.

Poniedziałek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie możliwe burze i opady krupy śnieżnej i lodowej. Zwłaszcza w woj. dolnośląskim, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, być może również miejscami na Kujawach, sięgając po Mazowsze i Warmię oraz Mazury. W Beskidzie i w Bieszczadach deszcz ze śniegiem, a wysoko w Tatrach śnieg. Temperatura maksymalna od 6°C w rejonach podgórskich Karpat, około 10°C na Pomorzu, do 14°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz i na południowym wschodzie porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Zobacz też: Mróz do -35 stopni w marcu. Zima nie odpuszcza i wróci jeszcze do Polski?

Fala ciepła na przełomie zimy i wiosny. Prognoza na 20 marca 2023, 15 UTC według modelu GFS

ochłodzenie po 20 marca 2023 r.
Temperatury nieco spadną po 20 marca 2023 r.

Kolejne dni przyniosą następne opady atmosferyczne i przechodzenie stref frontowych, jak i też lokalnych burz. Generalnie prawie cały przyszły tydzień zapowiada się z dynamicznymi i szybko zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i możliwością rozwoju burz. W warunkach wystąpienia sporego gradientu barycznego pojedynczych wichur na obszarze Polski. Jest szansa, że zdarzy się pojedynczy dzień w trzeciej dekadzie marca. Kiedy to odnotujemy na stacjach IMGW pierwsze 20°C w tym roku.

Fala ciepła i opady oraz burze. Prognozowana akumulacja opadów na okres od 19.03.2023, 00Z do 29.03.2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

opady i burze w kraju
Opady i burze w trzeciej dekadzie marca 2023, możliwy silny wiatr

Prawdopodobnie ochłodzi się wyraźnie z możliwością częstszego występowania przymrozków nocami pod koniec marca, gdy to temperatura spadnie do wartości w okolicach normy i lekko poniżej normy wieloletniej. Już dziś podamy kolejne prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl