Front chłodny zmierza na południe Polski. Wysokość opadów do 10-15 mm i wiatr do 100 km/h na południu. Niewykluczone burze

Front chłodny zmierza na południu. Wysokość opadów do 10-15 mm i wiatr w porywach do 100 km/h wysoko w górach. Niewykluczone lokalne pojedyncze burze na południu i wschodzie, chociaż prawdopodobieństwo ich wystąpienia nie przekracza 15-30%.

W czwartek pogoda w Polsce jest kształtowana przez pole zatoki niżowej, która jest związana z głębokim i rozległym cyklonem znad północnych rejonów Skandynawii. Dodatkowo południowe i wschodnie dzielnice naszego kraju będą jeszcze w cieplejszej masie polarno-morskiej masy powietrza, która od północnych regionów będzie szybko wypierana przez chłodnym front z dużym i całkowitym zachmurzeniem, a także opadami deszczu o zmiennym stopniu intensywności. Szczególnie nad województwami północnymi zacznie zaznaczać się już znacznie chłodniejszy strumień polarnego powietrza, natomiast tuż po przejściu frontu zaczną pojawiać się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, jakie w początkowej części dnia obecne będą również przed czołem frontu, czyli zwłaszcza wzdłuż regionów południowych i częściowo na wschodzie.

Front chłodny z opadami nad Polską zmierza na południu – obraz radarowy z 9:50 czasu lokalnego z radarów IMGW

dynamiczna pogoda
Front chłodny zmierza na południu i przynosi zmianę aury

Ubiegłej doby do Polski nasunął się równoleżnikowo ułożony front chłodny, za którym postępuje istotna zmiana pogody w całym kraju. Warunki pogodowe są kształtowane przez strefową cyrkulacje atmosfery, dlatego warunki pogodowe mogą zmieniać się z dnia na dzień. Front przynosi wzrost zachmurzenia, opady atmosferyczne. Dodatkowo w kolejnych godzinach w południowej połowie naszego kraju jest niskie prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Wysokość opadów w kolejnych godzinach nie powinna przekraczać 1-15 mm. Położenie opadów można śledzić online na radarach meteo.

Front chłodny powoduje dynamiczne warunki pogodowe w Polsce

Czwartek przynosić ma niżową pogodę. Dlatego prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem. Głównie w południowej połowie kraju prognozowana wysokość opadów miejscami około 10 mm. Natomiast po południu na północy możliwe większe przejaśnienia. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach maksymalnie od 13°C na północy, około 17°C w centrum, do 23°C na południu. Z uwagi na utrzymujący się duży gradient baryczny. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie nad morzem dość silny i silny od 30 km/h do 50 km/h, w całym kraju okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Należy dodać, że na wschodzie i północy podmuchy do 60 km/h, natomiast Karpatach do 70 km/h, jednak nad morzem do 80 km/h, tylko w Sudetach do 100 km/h. Ponadto w zasięgu potencjalnych burz do 70-90 km/h.

Prognozowana wysokość opadów do 13 października 2023, 09 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

front chłodny nad Polską
Front chłodny przyniesie opady w wielu regionach

Noc z czwartku na piątek przyniesie w północno-wschodniej części kraju zachmurzenie małe oraz umiarkowane i na tym obszarze bez opadów, jednak gdzieniegdzie utworzą się mgły radiacyjne ograniczające widzialność poziomą do 300-500 metrów. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu. Prawdopodobna wysokość opadów do około 10 mm na południu kraju, jednak na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu do 15 mm. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 2°C na Podlasiu, cieplej, bo do około 10°C w centrum, do 15°C na południu kraju. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Szczególnie na wybrzeżu i Przedgórzu Sudeckim porywisty, z kierunków zachodnich, w drugiej połowie nocy na zachodzie skręcający na południowy. Porywy wiatru w górach do 70 km/h.

Zobacz też: Śnieżyca szaleje na północy Europy

Front chłodny nad Polską. Prognoza burzowa od ESSL na 12/13 października 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

burze polska i front chłodny
Burze dziś nad Polską możliwe, ale jest niskie prawdopodobieństwo

Niska chwiejność termodynamiczna, ale obecny prąd strumieniowy i zatoka nad Polską

Prognozy zakładają chwiejność termodynamiczną dziś na poziomie 100-150 J/kg, co w warunkach nasilonego przepływu, który jest związany z prądem strumieniowy, zwiększa prawdopodobieństwo pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Wysokość opadów w zasięgu potencjalnych burz nie powinna przekroczyć 10-15 mm. Prawdopodobne są jednak silne porywy wiatru do 60-90 km/h na trasie formacji konwekcyjnych. Mamy także niewielkie ryzyko opadów drobnego gradu w zasięgu najsilniejszych struktur konwekcyjnych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz nie przekracza 15-30% w czwartek na obszarze Polski. W kolejnych godzinach opublikujemy kolejne informacje pogodowe. Dlatego śledźcie nas na bieżąco, gdyż pogoda w kolejnych dniach okaże się dynamiczna.

Fanipogody.pl