Gigantyczny kontrast temperatury nad Polską. Zima i wiosna jednocześnie. Apogeum silnego ocieplenia do 16°C przed nami

Gigantyczna różnica temperatury nad Polską. Zima i wiosna jednocześnie ściera się w naszej części Europy. Na południu mamy już iście wiosenne temperatury, natomiast na północy i północnym wschodzie przez większą część dnia występował miejscami lekki mróz.

Ogromny kontrast termiczny w piątek nad Polską

Zapowiadaliśmy, że w piątek obserwować będziemy intensyfikacje ocieplenia w pasie dzielnic południowych. Tuż za rozległą strefą frontu ciepłego szerokim strumieniem zaczyna napływać coraz cieplejsza masa polarnomorska z południa, południowego zachodu. W weekend oraz na początku nowego tygodnia czekają nas najwyższe wartości na termometrach od początku 2024 roku. Na przeważającym obszarze Polski w tym czasie zobaczymy od 9°C do 16°C, a punktowo w zasięgu większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz efektu fenowego do 16-17°C. Z predykcji modeli numerycznych wynika, że odchylenie temperatury od normy wieloletniej z lat 1991-2020 r. wyniesie ponad 9-14°C.

Prognoza sytuacji barycznej na 10.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

duży kontrast temperatury nad Polską w sobotę
Gigantyczny kontrast termiczny utrzyma się w sobotę nad Polską

Powolne ocieplenie obserwowaliśmy dziś na coraz większym obszarze Polski, które przesuwa się za strefą frontu ciepłego na północ, północny wschód. Na stacji synoptycznej w Bielsku Białej temperatura wyniosła 12.0°C, gdy w tym samym czasie w Elblągu nie przekroczyła -0.8°C.

Temperatura powietrza – 9 lutego 2024, 16:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

duża różnica temperatury dziś w kraju
Spora różnica temperatury dziś nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Zmierzona temperatura maksymalna – 9 lutego 2024 r. od 7:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

wiosenne temperatury w kraju
Mróz lekki na północy, wiosenne temperatury na południu. Źródło: CMM IMGW

Gigantyczna różnica temperatury w sobotę nad Polską

Najcieplejszym dniem mijającego roku okaże się sobota i niedziela. Najwyższe wartości w strumieniu bardzo ciepłej masy powietrza z południa i południowego zachodu pokażą termometry w pasie dzielnic południowych, zachodnich i centralnych. Prognozy numeryczne zakładają najwyższe temperatury w pasie od woj. lubuskiego, cz. Wielkopolski, Dolny Śląsk, Śląsk Opolski, sięgając aż po Małopolskę, Ziemię Łódzką. W pasie od Opolszczyzny aż po Małopolskę zanotujemy nawet 13-16°C i będą to w wielu regionach najwyższe wartości na termometrach od początku tego roku.

Prognozowana temperatura powietrza na 10.02.2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duży kontrast temperaturowy nad Polską
Gigatyczny kontrast termiczny w sobotę nad Polską. Przekroczy kilkanaście stopni

Także koniec weekendu przyniesie na przeważającym obszarze Polski warunki pogodowe charakterystyczne dla przedwiośnia, a nawet wczesnej wiosny termicznej. Ponownie najwyższe wartości na termometrach zostaną odnotowane na zachodzie i południu oraz cz. południowym zachodzie naszego kraju. Czeka nas w dalszym ciągu duży kontrast termiczny.

Gigantyczne ocieplenie w Polsce na kilka dni. Najwyższe temperatury od początku 2024 roku w naszym kraju

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 9.02.2024 r. do 18.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

gigantyczne ocieplenie
Wysokie temperatury na dłużej niż wcześniej widziały modele. W weekend gigantyczny kontrast termiczny nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Należy mieć na uwadze, że wysokie temperatury w wielu regionach występować będą w połączeniu z opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na początku weekendu popada okresami na wschodzie, zachodzie, północy i północnym zachodzie oraz miejscami na północnym wschodzie. Opady powinny mieć charakter ciekły. Następnie możliwe są większe przejaśnienia i krótkotrwałe gdzieniegdzie rozpogodzenia.

Prognozowany zasięg i intensywność opadów na 11 lutego 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowy wzór pogody
Opady i niżowa pogoda w wielu regionach. Gigantyczna różnica temperatury

Wysokie wartości na termometrach i deszczowa pogoda

W ostatni dzień mijającego tygodnia prognozowane są opady deszczu na przeważającym obszarze Polski. Największe opady są prognozowane m.in na zachodzie, północy i cz. centrum, ale także na wschodzie. Właściwie przelotnie popada w tym dniu na obszarze całej Polski.

Pomimo że panować ma niżowa pogoda i nie zabraknie opadów, to temperatura w tym okresie będzie wyższa o nawet 8-13°C od normy lat 1991-2020 r., co oznacza, że, czeka nas ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Nie zdarza się to często o tej porze roku. Około 14-16 lutego 2024 r. znów możemy zanotować ponad 14-16°C w wielu regionach wskazują najnowsze prognozy modelu europejskiego ECMWF. Lekki mróz w nowym tygodniu zdarzać ma się głównie nocami, ale za dnia temperatura ma być przeważnie na plusie na nizinach i wyżynach.

Prognozowane odchylenie temperatury na 2 m od normy wieloletniej – 10 lutego 2024 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

gigantyczny kontrast termiczny w Polsce
Bardzo duża dodatnia anomalia temperatury w sobotę w pasie południowym Polski. Gigantyczny kontrast termiczny

Trajektorie wsteczne mas powietrza dla centralnej części Polski wskazują, że w weekend do Polski napływać będzie strumień bardzo ciepłej masy powietrza z południowego zachodu. Rejonem źródłowym okażą się okolice Półwyspu Iberyjskiego, Atlantyku, a nawet i Afryki Północnej. Należy mieć na uwadze, że nie jest zagrożony krajowy rekord ciepła, który został ustanowiony 25 lutego 2021 r. w Makowie Podhalańskim na stacji telemetrycznej IMGW. Wówczas na wysokości pomiarowej 2 m w zasięgu efektu fenowego zmierzono 22.1°C.

Zobacz też: Wybuch ciepła. Silne ocieplenie w Polsce. Temperatury do 16 stopni w górę. Zima jeszcze do nas wróci. Znamy daty

Prognoza trajektorii wstecznej na 10.02.2024, 18 UTC dla Warszawy — wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa

Gigantyczny kontrast termiczny w kraju
Napływ powietrza z południowego zachodu po wschodniej stronie rozległego niżu. Jednak to będzie nietrwałe ocieplenie

Źródło: Fanipogody.pl