Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a niżem znad zachodniej Europy. Do naszego kraju napływa od kilku dni wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dopiero w drugiej części czwartkowego dnia nad zachodnią, a później także centralną częścią Polski nasunie się zatoka niżowa wraz z linią zbieżności wiatru przedczołem frontu chłodnego.
Szczególnie groźne burze są obserwowane na Kujawach oraz Pomorzu. Grzmi również w innych rejonach Polski. Na przykład w Lublinie oraz okolicach. Niedawno gwałtowna burza przeszła przez Radom, co spowodowało podtopienia w tym mieście.
Chmur Cumulonimbus wraz z burzami nie brakuje również we wschodniej części woj. mazowieckiego. Lokalnie występują dziś opady gradu, które do godziny 15 nie przekroczyły 2 cm.
Dzisiaj burze możliwe są niemal w całym kraju, szczególnie gwałtowne na zachodzie i północy Polski popołudniu i wieczorem. Lokalnie burze utrzymają się także w nocy.
Prognozowany obszar burz w czwartek (IMGW-PIB)
Prognoza burz na noc IMGW-PIB
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC