Groźna wichura będzie się dalej wzmagać. Cyklon Ulf kształtuje pogodę. Burze możliwe i ulewy w Polsce. Wiatr ponad 100 km/h

Groźna wichura staje się faktem. Wzrasta prędkość wiatru. Burze możliwe w kolejnych godzinach głównie na wschodzie, północnym wschodzie. Dlatego też zalecamy zachować ostrożność, gdyż pogoda będzie niebezpieczna.

Groźna wichura staje się faktem. W Rozewiu na stacji IMGW zmierzono już 110 km/h, a kulminacyjna część wichury przed nami

Nad Polską występuje już duży gradient ciśnienia, co powoduje dalszy wzrost prędkość wiatru. Różnica ciśnienia sięga już około 20 hPa między Łebą a Leskiem. W kolejnych godzinach spory gradient baryczny, obecność prądu strumieniowego i konwekcji będzie sprzyjać występowaniu silnego wiatru. Będzie on jednak słabszy niż zeszłoroczna wichura, ale i tak wystąpią szkody. Jednak niż Ulf jest w ostatniej fazie rozwoju i ulegać ma w kolejnych godzinach dynamicznemu wypełnianiu chłodniejszym powietrzem, odsuwając się nad państwa bałtyckie i Federacje Rosyjską.

Ciśnienie na poziomie morza, 17 lutego 2023, 19:00 czasu urzędowego w Polsce

gradient baryczny duży nad Polską
Duża różnica ciśnienia nad Polską

Niżowy wzór pogody. Jednak najgorsze dopiero przed nami

W piątek panowała niżowa pogoda i byliśmy w zasięgu trzech frontów atmosferycznych. Na przeważającym obszarze Polski występowało zachmurzenie duże i całkowite, lokalnie z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, wysoko w górach opady śniegu z deszczem i śniegu. W najcieplejszym momencie dnia było od 4°C na północnym wschodzie do 8°C w centrum i 13°C na południowym zachodzie kraju. Wiatr był jeszcze słaby i umiarkowany. Jednak z uwagi na zbliżanie się niżu stopniowo wzmagający się na północnym zachodzie do dość silnego i silnego, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem do bardzo silnego, od 55 km/h do 70 km/h, pod koniec dnia w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północnym zachodzie kraju lokalnie do 100 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, w Sudetach porywy już dochodzą do 140 km/h.

Temperatura maksymalna, 17 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

groźna wichura w kraju
Bardzo ciepło było dziś w Polsce

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 17 lutego 2023, 18 UTC dla Polski

groźna wichura w kraju
Groźna wichura w kraju. Największe szkody na północy możliwe

Komunikat IMGW-PIB o możliwości rozwoju burz w kolejnych godzinach

W związku z przemieszczaniem się nad Bałtykiem dość głębokiego niżu wraz z aktywnym frontem chłodnym, lokalnie mogą wystąpić burze⚡️.

Dość ciepła i zasobna w parę wodną masa powietrza napływająca w ciepłym sektorze w połączeniu z zwiększonym pionowym gradientem temperatury powietrza w strefie frontu chłodnego i za nim, skutkować będzie wystąpieniem marginalnej chwiejności termodynamicznej. Duża prędkość przemieszczania się frontu, silne wznoszenie w skali synoptycznej oraz obecność zarówno górnotroposferycznego i dolnotroposferycznego prądu strumieniowego będzie sprzyjać rozwojowi konwekcji i lokalnie umożliwi wystąpienie burz.

📈Prawdopodobieństwo burz jest największe na północnym wschodzie, z uwagi na najniższą temperaturę na wysokości poziomu równowagi (około -15°C). Poza tym obszarem występować będą strefy konwekcyjne – ułożone liniowo z segmentami o większej intensywności 💨💨, lecz prawdopodobnie bez wyładowań atmosferycznych. Jednak we wszystkich strukturach konwekcyjnych możliwe są porywy wiatru 85 km/h – 100 km/h opady drobnego gradu i krupy śnieżnej – poinformował BurzaAlert-IMGW-PIB

Prognoza burzowa na okres od 17.02.2023, 19:00 czasu urzędowego do 18.02.2023, 8:00 czasu lokalnego według IMGW-PIB

groźna wichura, burze prawdopodobne w kraju
Groźna wichura, możliwe burze, lecz nie będzie to tak liczne zjawiska jak prze drokiem

Groźna wichura w nocy, będą duże szkody. Najgroźniej będzie na północy, możliwe burze lokalnie

Noc z piątku na sobotę przyniesie groźną wichurę. Panować ma w dalszym ciągu niżowa pogoda. W wielu regionach prognozowane jest zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie. Natomiast górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Głównie na północnym wschodzie oraz na Podkarpaciu i Beskidach opady o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana akumulacja opadów do 15 mm. Na północnym wschodzie i wschodzie oraz centrum kraju lokalnie możliwe burze z silnym wiatrem. Jednak w najchłodniejszej części nocy od 1°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 4°C.

Zobacz też: Wichura będzie ekstremalnie niebezpieczna. Porywy wiatru do 140 km/h. Cyklon wykształcił „kolec”. To groźny objaw

Nieco cieplej do 6°C w centrum i na zachodzie kraju. Z powodu bliskości niżu, występowania konwekcji, obecności prądu strumieniowego. Wiatr dość silny i silny od 35 km/h do 50 km/h. Jedynie nad morzem okresami bardzo silny od 55 km/h do 70 km/h. Głównie w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północy i w centrum kraju do 100 km/h, na południu do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Jednak w Sudetach porywy wiatru do 170 km/h, w Karpatach do 110 km/h.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 18 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Cyklon atlantycki kształtuje pogodę
Cyklon wpływa na pogodę

FaniPogody.pl