Groźne wichury mogą uderzyć w Polskę. Prędkość wiatru powinna przekroczyć 100 km/h. Niewykluczone burze i przerwy w dostawach prądu oraz wiatrołomy

Wichury pojawić mogą się nad Polską w drugiej połowie grudnia, powodując poważne szkody materialne i przerwy w dostawach prądu.

Wichury widnieją w prognozach modeli europejskich i amerykańskich

Obserwujemy od kilku dni coraz uważniej prognozy numeryczne na drugą połowę grudnia, gdy to pojawić mogą się fale silnego wiatru w formie wichur. Silny wiatr może przekroczyć nawet 100 km/h na nizinach oraz na Morzu Bałtyckim. Średnia dobowa temperatura w minionych dniach jest charakterystyczna dla przedzimia. Pokrywa śnieżna prawie całkowicie zaniknęła z nizin i wyżyn. Zima utrzymuje się tylko w górach. Najwięcej śniegu leży w Karkonoszach, gdzie na Śnieżce mamy aż 115 cm białego puchu, natomiast na stacji meteorologicznej położonej najwyżej w Polsce nieco mniej, bo 85 cm śniegu.

Grubość pokrywy śnieżnej na 15 grudnia 2023, 07:00 czasu lokalnego w Polsce

wichury w Polsce
Śnieg znika z nizin. Nadchodzą wichury do Polski. Źródło: CMM IMGW

Niebezpieczna pogoda w prognozach

Silny prąd strumieniowy obecny w kolejnych dniach nad Europą i obszarami przyległymi, sprzyjać ma tworzeniu się głębokich ośrodków niskiego ciśnienia, które wchodzić będą w skład strefowej cyrkulacji strefowej atmosfery. Często Polska w przyszłym tygodniu znajdzie się w strefie dużego gradientu barycznego i meandrującego prądu strumieniowego. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych, a nawet i lokalnych burz, które pojawić mogą się nie tylko w zasięgu frontów chłodnych, ale również w chłodniejszych i chwiejnych masach powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Nie można wykluczyć, że kolejny raz w tym sezonie jesiennym/zimowym, pojawi się orkan nad Europą, powodując poważne utrudnienia komunikacyjne, przerwy w dostawach prądu i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Chwilowa dominacja zgniłego wyżu

Przejściowo pod koniec mijającego tygodnia dostajemy się w zasięg umacniającego się antycyklonu o imieniu Fiona, w którego centrum będzie nawet 1043-1046 hPa. Kształtować będzie on również pogodę w Polsce, lecz powinien on przybrać formę zgniłego wyżu. Najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń będzie w wyższych partiach polskich gór, gdzie w kolejnych dniach pojawią się obłędne i podinwersyjne „morza chmur i mgieł”, które zalegać będą w obszarach podgórskich.

Przykład takiego widoku można zobaczyć poniżej, gdy to niższe partie gór oraz obszary podgórskie znajdują się pod wilgotną inwersją wyżu. Fotografie wykonane przez nas w minionym roku.

zgniły wyż, potem cyklony
Zmiana pogody i zgniły wyż zaznaczy się na moment nad Polską

Złota godzina i widok ze szczytowych partii gór w doliny, gdzie utrzymuje się zachmurzenie warstwowe

wichury możliwe w Polsce
Zgniły wyż

Niebieska godzina i widok na podinwersyjne zachmurzenie ze szczytowych partii gór

cyklony zmienią pogodę, wyż tylko na moment
Zgniły wyż i widok na podinwersyjne zachmurzenie ze szczytowych partii gór w półroczu chłodnym

Rozpraszające się morze chmur po wschodzie słońca podczas dominacji wyżu, gdzie pod inwersją wyżu dochodzi czasem do silnej akumulacji wilgoci w dolnych warstwach troposfery.

dominacja wyżu krótkotrwała
Morze podinwersyjne chmur, a potem zmieni się cyrkulacj atmosferyczna nad Europą i możliwe wichury

Utrzymujące się podinwersyjne zachmurzenie, które będzie można obserwować z wyższych partii gór w kolejnych dniach.

blokada wyżowa, a potem wichury
Zgniły wyż i widok z wyższych partii gór

Wichury prognozują wiodące modele numeryczne, ale ich data oraz zasięg jest wciąż niepewna

Antycyklon jednak nie będzie długotrwały i szybko ustąpi pod naporem atlantyckich cyklonów w nowym tygodniu. Cyrkulacja strefowa atmosfery diametralnie zmieni przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy.

Dlatego też z uwagi na prognozowaną odbudowę silnej cyrkulacji strefowej, musimy w kolejnych dniach uważnie śledzić kolejne rozwiązania modeli numerycznych. W okresie od 17.12.2023 r. do 24.12.2023 r. bardzo często nad Polską pojawią się fale silnego wiatru, które w niektórych rejonach naszego kraju spełnią kryteria dla wichury. Z pewnością najmocniej powieje na północy oraz na Morzu Bałtyckim i w górach, gdzie w szczytowych partiach gór mogą zostać odnotowane huraganowe porywy wiatru. Groźny wiatr możliwy jest też w głębi kraju.

Prognozowane porywy wiatru na obszarze Starego Kontynentu na 17 grudnia 2023, 21 UTC według modelu GFS

wichury w kraju
Silny wiatr prognozuje też GFS, co wskazuje na możliwość wichur

Prognozowana wstępnie prędkość wiatru na 23 grudnia 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy

wichury w Europie
Wichury możliwe także nad Polską

Prognozowana orientacyjnie prędkość wiatru na 23 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

niebezpieczna pogoda w okolicach świąt
Wichury w prognozach modeli europejskich

Niebezpieczna pogoda w Europie podczas ostatnich dni 2023 roku

Każda kolejna prognoza operacyjna wprowadza istotne korekty, jeśli chodzi o prognozowaną maksymalną prędkość wiatru i jego zasięg. Wyliczenia są mocno niestabilne, gdyż niepewna pozostaje trajektoria oraz głębokość cyklonów atlantyckich, które nieść będą silny wiatr w okresie świątecznym. Najgroźniejsze fale wiatrowe, które spowodować mogą duże szkody powinny pojawić w przyszłym tygodniu w pasie od Wysp Brytyjskich, Francji, Niemiec, sięgając przez Półwysep Fennoskandzki i Polskę oraz państwa bałtyckie. Nie zabraknie w tych regionach opadów deszczu, krupy, bardzo silnych, a miejscami niszczących porywów wiatru związanych z różnicą ciśnienia i prądem strumieniowym. Ponadto możliwe są burze, które przybierać mogą formę liniową na frontach chłodnych podczas przechodzenia wichur.

Prognozowana zbiorcza mapa porywów wiatru orientacyjnie na okres od 15.12.2023 r. do 24.12.2023 r. według modelu GFS

groźna pogoda
Wichury mogą wystąpić zwłaszcza w trzeciej dekadzie grudnia na przeważającym obszarze Polski

Niestabilne prognozy prędkości wiatru w formie wichury dla Polski

Dostrzegamy, że zarówno model ECMWF i GFS prognozuje wichury w okolicach świąt na obszarze Polski. Kwestią otwartą pozostaje zasięg i maksymalne porywy wiatru, które wystąpią w naszej części Europy. Prognozy numeryczne są w dalszym ciągu niestabilne i trudno wskazać dokładną datę z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dominacja cyrkulacji strefowej atmosfery powinna utrzymać się przynajmniej do końca grudnia. Jednak nie można wykluczyć, że będzie to trwało jeszcze dłużej. Obserwowany będzie w ostatnich dniach 2023 roku duży dynamizm w pogodzie. Dlatego apelujemy już teraz o uważne śledzenie prognoz i komunikatów pogodowych z zaufanych źródeł, gdyż pogoda wkrótce stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Polecamy: Niszcząca wichura uderzy w Polskę

Prognoza modelu GEFS wskaźnika NAO do końca grudnia 2023 r.

wichury możliwe dzięki dodatniej fazie NAO
Wichury możliwe dzięki aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery

Fanipogody.pl.