Groźne wichury nadciągają do Polski. Wiatr odetnie prąd, połamie drzewa i uszkodzi dachy. Możliwe burze wiatrowe i porywy powyżej 100 km/h

Niebezpieczne wichury zaznaczą się nad Polską. Możliwe wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu połamane drzewa i uszkodzone dachy.

Duży dynamizm w pogodzie

Pogodę od dłuższego czasu kształtuje silna cyrkulacja strefowa atmosfery, dlatego warunki pogodowe ulegają szybkim zmianom. Groźne wichury pojawią się w niedzielę i na początku nowego tygodnia.

Ubiegła doba przynosiła silne porywy wiatru. Najsilniej poza górami wiało w północnej części Polski, gdzie zmierzono w Rozewiu 107,3 km/h, natomiast w porcie lotniczym Gdańsk, przyrządy pomiarowe wchodzące w skład systemu AWOS zmierzyły maksymalny poryw wiatru sięgający ubiegłej doby 103,6 km/h. Co więcej — nad lotniskiem obserwowano uskok wiatru. Notowano również wzrost prędkości wiatru wraz z wysokością.

Maksymalne zmierzone porywy wiatru w ciągu 24 godzin na obszarze Polski przez stacje meteorologiczne IMGW

groźna pogoda w Polsce
Groźny wiatr w Polsce o skali wichury w ciągu ostatnich 24 godzin. Dane: ogimet.com

Groźne godziny w pogodzie przed nami. Wichury spowodują szkody

Pod koniec mijającego tygodnia nad północną częścią europejskiego obszaru synoptycznego znajduje się rozległy i wieloośrodkowy niż baryczny Nadine. Powoduje on występowanie wietrznej aury, co wynika z dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżem o imieniu Frank, który stacjonuje na południowym zachodzie Europy a niżami na północy i wschodzie Starego Kontynentu. Aktywna cyrkulacja zachodnia atmosfery sprzyja również napływowi ciepłych i wilgotnych mas powietrza. Nad Europą zaznaczają się liczne położone równoleżnikowo strefy frontów atmosferycznych. Dziś na południu kraju zaznaczy się strefa pofalowanego frontu.

Możliwe burze nad Polską

Natomiast już najbliższej nocy z północnego zachodu na południe, południowy wschód przechodzić ma aktywny front chłodny. Tuż za nim nad część kraju, ze szczególnym uwzględnieniem północnego wschodu napłynie przejściowo powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Obszarem źródłowym tej masy będą rejony Morza Norweskiego i Islandii. Chwiejność termodynamiczna okaże się niewielka, ale procesy wspomagające konwekcje w postaci silnego wymuszania quasi-geostroficznego w środkowej troposferze oraz obecność dużych pionowych uskoków wiatr mogą okazać się wystarczające do powstania burz.

Prognozowany zasięg i rodzaj opadów – 5 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna cyrkulacja strefowa atmosfery
Niżowa pogoda pogoda i możliwe burze oraz wichury, wpływ cyrkulacji strefowej

Zjawiska towarzyszące burzom mogą przynieść opady krupy, silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru dochodzące i przekraczające 70-100 km/h. Niewykluczone, że burze pojawią się na północnym wschodzie w drugiej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek. Oprócz tego powinniśmy spodziewać się opadów deszczu o akumulacji, która nie przekroczy 5-10 mm, ponadto prognozowane są opady krupy śnieżnej i drobnego gradu oraz wraz ze spadkiem temperatury również śniegu. Istnieje niskie prawdopodobieństwo powstania lokalnej trąby powietrznej.

Prognozowany zasięg i rodzaj opadów na 5 lutego 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne wichury w Polsce
Silne wichury i dużo opadów w Polsce

Prognoza sytuacji barycznej na 4.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

dynamiczna pogoda i wichury
Groźna pogoda w Polsce i spodziewane wichury.

Silne podmuchy wiatru w zasięgu zjawisk konwekcyjnych. Niskie prawdopodobieństwo lokalnej trąby powietrznej

Zjawisk burzowych na północnym wschodzie Polski, możemy spodziewać się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Chwiejność termodynamiczna okaże się niewielka i na ogół nie przekroczy 100-150 J/kg. Dodatkowo prognozowane są strefy konwergencji wiatru dolnego, dywergencja pola wiatru w środkowej i górnej troposferze, która wynikać ma z obecności prądu strumieniowego. Spodziewane są bardzo duże pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km dochodzące do 40-50 m/s, natomiast LLS 0-1 km do 12-20 m/s. Niewykluczone, że oprócz pojedynczych komórek konwekcyjnych, pojawią się pasma konwekcyjne i segmenty liniowe. Możliwy jest nawet rozwój low-topped supercell, czemu sprzyjać mają duże pionowe uskoki wiatru oraz silny skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km.

Podstawowym zagrożeniem okażą się silne podmuchy wiatru, które przekroczą 70-100 km/h. Pęd powietrza ma mieć tendencje do schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi, prowadząc do szkód. Niewykluczone, że w poniedziałek oraz we wtorek pojawią się lokalne burze w pasie dzielnic centralnych i wschodnich.

Prognoza prawdopodobieństwa wyładowań atmosferycznych w Europie w ciągu najbliższych 24 godzin

Silne wichury w Polsce
Burze niewykluczone w ciągu nocy z niedzieli na poniedziałek na północnym wschodzie

Dynamiczna pogoda w Polsce

Z prognoz wynika, że niedziela przyniesie kontynuacje wietrznej aury w Polsce. Szczególnie silnie powieje w nocy z niedzieli na poniedziałek, za co odpowiedzialny będzie nurkujący niż znad Skandynawii nad państwa bałtyckie. Gradientowe porywy wiatru na obszarze nizin i wyżyn, dochodzić mogą do 70-100 km/h, a punktowo w zasięgu zjawisk o podłożu konwekcyjnym powyżej 100 km/h, prowadząc do szkód. Natomiast wzdłuż wybrzeżu ponownie występować ma silny sztorm, zagrażając bezpiecznej żegludze morskiej po Morzu Bałtyckim.

Zobacz też: Atak zimy w Polsce. Śnieżyca i silne zamiecie śnieżne. Wiatr ponad 100 km/h. IMGW wydało wysokie alerty

Prognozowane porywy wiatru na 4 lutego 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

wichury w kraju
Wichury w Polsce – 4 lutego 2024 r. Najsilniej poza górami powieje na północy kraju

Silna cyrkulacja strefowa wpływa na pogodę. Wichury spowodowane dużym gradientem barycznym

Nad północną częścią Europy występują ośrodki niskiego ciśnienia, natomiast południe pozostaje pod wpływem wyżów. Obserwowana jest klasyczna cyrkulacja atlantycka atmosfery. Silne załamanie pogody w Polsce sprowadzi nurkujący ośrodek niskiego ciśnienia znad Skandynawii, dalej nad państwa bałtyckie, Białoruś i Ukrainę. Nasz kraj znajdzie się w strefie dużego gradientu barycznego. Po południowej i południowo zachodniej stronie niżu dojdzie do wystąpienia dużej różnicy ciśnienia, nasilając gradientowe porywy wiatru. Już ostatni dzień mijającego miesiąca przyniesie istotny wzrost prędkości wiatru, który kształtować ma się na ogół w przedziale od 50 km/h do 70 km/h, najsilniej poza obszarami górskimi powieje na wybrzeżu do 75-90 km/h. Prędkość wiatru wyraźnie wzrastać ma wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Kulminacyjna faza wichury przypadnie na noc z niedzieli na poniedziałek oraz poniedziałkową dobę. Duża prędkość wiatru wynikać ma nie tylko z dużego gradientu ciśnienia, ale również występowaniem zjawisk konwekcyjnych i lokalnych burz na północnym wschodzie.

Wichury i śnieżyce w kolejnych dniach nad Polską

Predykcje modeli europejskich zakładają, że groźne załamanie pogody zaznaczy się zwłaszcza na wschodzie, północnym wschodzie, północy oraz w centrum, ale istotnie zwiększona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju. Tak silny wiatr może prowadzić do przerw w dostawach prądu, wiatrołomów i uszkadzania poszyć dachowych.

Prognozowane porywy wiatru na 4 lutego 2024, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silne wichury w Polsce
Silne wichury w Polsce według modelu ECMWF dla Polski

Groźna pogoda w kraju

Przed nami więc kilka dni z silnym wiatrem, który wynikać ma m.in z dużego gradientu barycznego. Na przeważającym obszarze Polski w poniedziałek powieje do 60-90 km/h. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w zasięgu komórek o charakterze konwekcyjnych i potencjalnych burz. Do godzin południowych i popołudniowych w poniedziałek na wybrzeżu porywy wiatru mogą przekroczyć 95-100 km/h. Niewykluczone, że w pasie dzielnic centralnych i wschodnich wystąpią także lokalne komórki burzowe z potencjałem do generowania bardzo silnych, punktowo niszczących porywów wiatru.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w okresie od 2.04.2024 r. do 2.05.2024 r. od 11:00 do 11:00 wieczorem według modelu SWISS-HD dla Polski

groźne wichury w kraju
Groźne wichury sięgną polski, możliwe burze. Mapa: model SWISS-HD, źródło: meteologix.com

Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach. Wichury okażą się powszechne na przeważającym obszarze Polski

Wietrzna aura będzie odczuwalna w całym kraju na początku nowego tygodnia. Najsilniejsze podmuchy oprócz dzielnic północnych wystąpią w centrum i na wschodzie. Prędkość wiatru zacznie stopniowo zmniejszać się w poniedziałek wieczorem. We wtorek na przeważającym obszarze Polski znów nasili się wiatr, przekraczając w wielu regionach próg wichury. Na wybrzeżu i w górach porywy wiatru przekroczą 90-100 km/h, a wysoko w Sudetach 130-160 km/h.

Prognozowane orientacyjnie maksymalne porywy wiatru, nie uwzględniając konwekcji na obszarze Polski w okresie od 4.02.2024 r. do 7.02.2024 r. według modelu amerykańskiego GFS

silny wiatr w Polsce
Groźne wichury w kolejnych dniach nad Polską.

W najbliższych dniach duża prędkość wiatru będzie zależna od wielu czynników, tj. występowania dużego gradientu barycznego, trajektorii i głębokości ośrodków niskiego ciśnienia i zjawisk konwekcyjnych. Prognozy numeryczne nieco złagodziły prognozowane porywy wiatru na nizinach względem ubiegłej doby, lecz przed nami groźne wichury, które utrzymają się przynajmniej do 6-7 lutego 2024 r. z niewielkimi przerwami. Pogoda stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Źródło: Fanipogody.pl