Gwałtowne burze możliwe w czwartek nad Polską. Niewykluczone trąby powietrzne i linia szkwału. Gdzie jest burza 7.04.2022?

Gwałtowne burze prawdopodobne w czwartek nad Polską. Możliwe są lokalne trąby powietrzne i linia szkwału. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze 7 kwietnia 2022.

Gwałtowne burze możliwe z silnym wiatrem możliwe w czwartek nad Polską

Od początku mijającego tygodnia ponownie znajdujemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej atmosfery. Do naszej części Europy przejściowo z południowego-zachodu napływa znacznie cieplejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Znajdujemy się zasadniczo w ciepłym wycinku atlantyckiego niżu o imieniu NASIM. W drugiej części dzisiejszego dnia nad dzielnice zachodnie nasunie się strefa frontu chłodnego. Omawiany cyklon przemieszczać ma się znad Półwyspu Skandynawskiego nad Morze Bałtyckie. Wieczorem i w nocy front chłodny przesuwać ma się dalej na wschód, południowy-wschód. Z uwagi na dużą różnice ciśnienia na niewielkim obszarze wzrośnie prędkość wiatru w całym kraju. Najgroźniej będzie na północy i zachodzie Polski.

W najbliższych kilkunastu godzinach przez naszą część Europy przebiegać ma obszar wyjścia prądu strumieniowego. Spowoduje to wystąpienie w środkowej i górnej troposferze dywergencji pola wiatru. Największa aktywność konwekcyjna jest spodziewana na linii chłodnego frontu atmosferycznego, gdzie zaznaczy się wymuszanie ruchów wstępujących. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 100 J/kg do 300 J/kg, dlatego też pojawią się pewne warunki do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Gwałtowne burze w środowisku silnego przepływu mas powietrza są możliwe, dlatego, że zaznacza się prąd strumieniowy.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 7.04.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Silny wiatr w Polsce

Gwałtowne burze w Polsce już dziś Polsce już dziś

Największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych będzie na zachodzie i północnym-zachodzie kraju w drugiej części dzisiejszego dnia. Teoretycznie przelotne opady wystąpić mogą w czwartek na obszarze całej Polski. Zdarzyć mogą się także rozproszone burze. Do kraju dociera wilgotna i chwiejna masa powietrza, w której rozwijać mają się lokalne opady konwekcyjne. Większość struktur konwekcyjnych przyniesie głównie przelotne opady deszczu, gdyż nie wypiętrzy się dostatecznie wysoko, aby zaszła elektryzacja w chmurach. Dlatego też należy bacznie obserwować dane radarowe i detektory wyładowań, aby nie być zaskoczonym w drugiej części dnia pogorszeniem pogody od zachodu.

Tak wyglądała wczoraj sytuacja burzowa w USA. Gwałtowne burze przechodziły przez wiele stanów. W Polsce tak groźne zjawiska nie wystąpią

Rozwój chmur konwekcyjnych w czwartek zachodzić ma wewnątrz masy, na linii zbieżności oraz w zasięgu frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Niektóre z nich układać mogą się w liniowe układy konwekcyjne. Mogą pojawić się na zobrazowaniach radarowych segmenty liniowe. Kluczowym czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcji okaże się silne, pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km (DLS 0-6 km), które osiągnąć może nawet 30 m/s. W dolnym kilometrze aż 15-18 m/s (LLS 0-1 km).

Gwałtowne burze, a nawet lokalne trąby powietrzne w Polsce

Dlatego konwekcja pomimo niewielkiej chwiejności, może być całkiem dobrze zorganizowana i długotrwała w Polsce. Gwałtowne burze z silnym wiatrem są możliwe punktowo. Duża skrętność wiatru w warstwie 0-3 km, 0-1 km przyczynić może się do wystąpienia lokalnych wirów mezoskalowych, które mogą spowodować miejscowe spore szkody. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się burz superkomórkowych. Prawdopodobieństwo nie jest jednak duże. Najgroźniejsze zjawiska o charakterze konwekcyjnym powinny wystąpić na zachodzie, gdzie niszczący wiatr, a nawet lokalne trąby powietrzne są możliwe, chociaż będą to zjawiska na ogół krótkotrwałe i niezbyt silne. Podstawowym zagrożeniem okażą się silne, punktowo powodujące znaczne szkody wiatrowe porywy wiatru, dlatego zalecamy zachowanie ostrożności.

Prognoza burzowa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 7.04.2022, 8:00 CEST do 8.04.2022, 8:00 CEST

Gwałtowne burze w czwartek nad Polską

Wiele wskazuje, że drugiej części nocy z czwartku na piątek strefa opadów frontowych oraz gdzieniegdzie burz dotrze do wschodu i południowego wschodu Polski. Aktywność burzowa ma być jednak nieporównywalnie mniejsza, niż w ciągu czwartkowego dnia. Przynajmniej do niedzieli rozproszone burze mogą zdarzać się na przeważającym obszarze kraju.

Z uwagi na dynamiczną sytuacje, zalecamy dziś śledzić zobrazowania radarowe i detektory wyładowań dostępne tutaj.